Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Всесвітній день здорового травлення. Гастроентеролог Павло Андрющенко про синдром подразненого кишечника

Всесвітній день здорового травлення — це свято, яке відзначається щорічно 29 травня з метою підвищення свідомості про здоров’я шлунково-кишкового тракту. Від самого народження шлунково-кишковий тракт відіграє активну роль у забезпеченні нашого організму поживними речовинами. Крім того, 70-80% імунної системи організму знаходиться саме в кишечнику, і він вміщує складну екосистему мікроорганізмів.

Кишечник іноді називають «другим мозком», і його взаємодія з нервовою системою є дуже важливою. Минулого разу ми разом з гастроентерологом Павлом Андрющенком вже розповідали про зв’язок ШКТ та психосоматики, а сьогодні хочемо розповісти по синдром подразненого кишківника.

Функціональні розлади ШКТ зустрічаються у близько 30% дорослих європейців і є частою причиною болю в животі. До половини цих симптомів можуть бути формально віднесені до СПК — синдрому подразненого кишківника. При СПК абдомінальний біль або дискомфорт є головним симптомом; інші кишкові симптоми — це порушення ритму випорожнень, переважання запору або діареї, а також метеоризм.

Синдром подразненого кишківника проявляється в різних формах, таких як діарея, закріплення або змішана форма:

  • Характерним симптомом є біль у животі, який може бути постійним або повторюватися, зазвичай відчувається внизу живота і в лівому нижньому квадранті. Цей біль може бути гострим, спастичним і досить неприємним, але зазвичай не заважає сну пацієнта.
  • У деяких випадках спостерігається чергування епізодів діареї і закрепів.
  • Додатковими симптомами можуть бути метеоризм (часто суб’єктивний симптом) та присутність слизу у калі. При об’єктивному обстеженні зазвичай не виявляються значні відхилення від норми.

У більшості випадків симптоми постійно повторюються, але захворювання має м’який перебіг і майже ніколи не призводить до серйозних наслідків.

Враховуючи, що не існує єдиного визначення причин СПК, не дивно, що немає і єдиного методу лікування, поширеного по всьому світу, який універсально підходив би всім пацієнтам з СПК.

Однак симптоми нерідко пов’язані з такими факторами, як неадекватна дієта, стрес, психологічні аспекти, тому слід приділяти тому, щоб пом’якшити ці моменти. Пам’ятайте, що дієта, багата на клітковину, регулярний прийом їжі, прийом достатньої кількості рідини та фізична активність завжди мають позитивний ефект (але, за винятком клітковини, немає повноцінних доказів того, що вищеперелічене прямо впливає на вилікування). Медикаментозне лікування СПК призначається відповідно до симптомів. Крім того, лікар обговорює з пацієнтом його тривоги, поведінку, стресові фактори, та крім загальних підходів до зниження стресу, в деяких обставинах може також порекомендувати більш формальне психологічне лікування.

Записатись на консультацію Павла Тарасовича в Медичному домі Odrex або Поліклініці в Южному всієї сім’ї ви можете за допомогою мобільного додатку Odrex, через форму на сайті або у операторів нашого кол-центру за номерами: +38(048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.