Запись на консультации и диагностику, результаты исследований и акции — в мобильном приложении!

Алергія на котів: як виявити та вилікувати? Пояснює дитячий алерголог Наталія Чегурко

Алергія – специфічна реакція організму на алерген, який потрапляє на шкіру, слизові оболонки та дихальні шляхи. За частотою алергія на котів поступається лише алергії на пилок рослин та кліщів домашнього пилу. Що робити, якщо сусідство з пухнастою домашньою твариною стало нестерпним, пояснює дитячий алерголог Наталія Чегуркою

Алергію можна запідозрити, якщо після контакту з кішкою або після перебування у приміщенні, де були коти, з’являються такі симптоми:

 • чхання, закладеність носа, нежить, свербіж у носі,
 • сльозотеча, свербіж та почервоніння очей,
 • кашель, утруднене дихання, задишка,
 • висип по тілу, набряки.

Як діагностувати алергію на котів?

Існують інформативні обстеження, які допомагають визначити алерген, наприклад, скринінговий метод прик-тест. Після отримання позитивного результату необхідно провести молекулярну діагностику, щоб дізнатися на який саме білок алергія, та виявити перехресну реактивність.

Не треба намагатися визначити діагноз самостійно: інколи буває так, що людина може реагувати не на саму тваринку, а на інші алергени, які на неї потрапили. Тож діагностику й лікування алергії варто довірити спеціалісту.

Як лікувати алергію на котів?

Найдієвіший метод лікування будь-якої алергії – прибрати її джерело. Але це, звичайно, не завжди можливо, адже навіть якщо кота не буде в вашому домі, вони можуть бути і в парках, і на ігрових майданчиках, вдома у родичів, знайомих або колег. Алергени котів достатньо активні і легко переносяться на одязі, а лупа тварин може знаходитись у повітрі до 30 хвилин.

Тож якщо прибрати алерген неможливо, або родина не може розлучитися з домашнім улюбленцем, то необхідно дотримуватися таких правил:

 • тримайте котика на вулиці або виділіть йому своє місце в домі, краще якщо воно буде обмежене однією кімнатою,
 • не беріть улюбленця у своє ліжко,
 • використовуйте спеціалізовані корми, які можуть зменшувати алергенність,
 • купайте 1 раз на тиждень, але не використовуйте шампунь з різким запахом,
 • використовуйте якісний наповнювач для туалету,
 • щоденно робіть вологе прибирання в домі (але не використовуйте засоби з різким або насиченим запахом),
 • використовуйте зволожувач повітря.

Для лікування алергії на котів використовують антигістамінні засоби (але не седативні), топічні глюкокортикостероїди, інгаляційні або навіть системні глюкокортикостероїди. Але основним методом лікування є АСІТ (алергенспецифічна імунотерапія). Цей метод допоможе вилікуватись від алергії, або ж значно зменшити її прояви. Правильно підібрати тактику терапії може тільки лікар.

Чи існують коти, що не викликають алергію? Може сфінкси?

Дехто вважає, що якщо тварина не має шерсті, то вона не провокує алергію, але це помилка. Так, алерген міститься в шерсті тварини, але також алергенні лупа, сеча, слина, піт, виділення сальних, анальних залоз тварини. Тож неалергенних котів не існує.

Дбайте про своє здоров’я, уважніше прислухайтесь до свого організму, адже чим раніше виявити алергію, тим легше її вилікувати та покращити своє життя.

Записатись на консультацію дитячого алерголога Наталії Чегурко ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.