Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!
Особистий кабінет

Бережіть нерви від мишей: що потрібно знати про біль у кистях

Раніше від дискомфорту в кистях страждали доярки, швачки, друкарки — і представники дуже рідкісних професій, піаністи, наприклад. Сьогодні ж у зоні ризику опинилася величезна частина населення. Консультує невролог, завідувач Поліклініки всієї родини в Райдужному Костянтин Павлович Інцін.

Що таке тунельний синдром?

Природа і подумати не могла, що колись для людини умовою виживання стане не полювання та збирання, а робота з клавіатурою та комп’ютерною мишкою. І тому не особливо пристосувала кисті рук для довгих рухів, що повторюються. Через них серединний нерв здавлюється між кістками та сухожиллями — і виникає зап’ястковий або тунельний синдром.

Перший його симптом — нічне оніміння двох-трьох пальців. Без лікування проблема посилюється: пальці німіють вже не тільки ночами, а й днями, а на додачу до цього з’являється хворобливе відчуття печіння — як би ви обпеклися окропом. Фінальною стадією може бути атрофія деяких м’язів кисті.

Гаджети для профілактики

Найкращий спосіб подбати про руки — придбати спеціальну ергономічну клавіатуру. З нею зап’ястя залишатимуться у прямому положенні під час роботи. Поцікавтесь також вертикальними мишками та подушечками під кисть.

Не чекаючи болю

Якщо помічаєте, що пальці ночами стали німіти, бажано відразу звернутись до лікаря. Електронейроміографія — оцінка швидкості руху нервових імпульсів — допоможе точно визначити ступінь проблеми. На початкових етапах пацієнтам із синдромом зап’ястного каналу найчастіше пропонують ортез для фіксації кисті у нічний час, а також рекомендують фізіотерапію.

Коли не обійтись без хірургії

Консервативні методи не допомагають — отже, потрібна операція. Це проста процедура, яка проводиться в амбулаторному режимі. Сучасні методики дозволяють вирішити проблему та зменшити ризик рецидиву. Прооперувавши, кисть мобілізують лангеткою на кілька тижнів, після чого функції руки відновлюються.

Оніміння та біль у пальцях та кистях також може бути сигналом від шийного відділу: ті, хто проводить багато часу в одному положенні, часто страждають від хронічного напруження м’язів шиї. Ймовірно і ураження ліктьового нерва, якщо рука довго зігнута або часто згинається-розгинається. Тут алгоритм лікування аналогічний: ортези, фізіотерапія, у крайньому випадку — оперативне втручання.