Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Біль у грудній клітці: шукаємо «винного» разом з терапевтом Поліклініки всієї сім’ї у Райдужному Наталією Тарасенко

Достатньо великий відсоток відвідування лікаря первинної ланки пов’язаний з болем в грудній клітці. Не поспішайте звинувачувати у всьому серце – тільки 2-4% звернень приховують за собою стенокардію або гострий інфаркт міокарда. Як знайти причину болю, пояснює терапевт Райдужного Наталія Тарасенко.

Біль в грудині може сигналізувати про абсолютно різні хвороби органів та систем. Залежно від патології біль різниться за характером: він може бути постійним або короткочасним, гострим або тупим, тиснучим, пекучим тощо. Пропонуємо розібратися, які бувають причини болю в грудній клітці.

  • Біль пов’язаний із серцево-судинною системою: гострий інфаркт міокарда, стенокардія, гостре розшарування аорти. Патологія може супроводжуватися утрудненим диханням, запамороченням, появою холодного поту та відчуттям тривоги. В більшості випадків виникає після емоційного або фізичного навантаження.
  • Дихальна система: запальні захворювання (наприклад: пневмонія, плеврит), пневмоторакс, тромбоемболія. Біль виникає на фоні кашлю, відчуття нестачі повітря, супроводжується підвищенням температури тіла при запальному процесі. При тромбоемболії легеневої артерії може з’являтись відчуття частого, неритмічного серцебиття, вираженої задишки.
  • Травна система: рефлюкс-езофагіт, виразкова хвороба, запалення підшлункової залози. Зазвичай супроводжується відчуттям гіркоти або кислоти у роті, може посилюватися при нахилі тулуба вперед.
  • Опорно-рухова система: травми, розтягнення м’язів, запалення хрящів грудної клітки (костохондрит). Зазвичай біль корелює із надмірним фізичним навантаженням напередодні появи симптомів та може посилюватися при зміні положення тіла.
  • Нервова система: невралгія міжреберних нервів, оперізуючий лишай (інфекція, що вражає нервову систему). При невралгії біль може посилюватися при глибокому вдиху та при зміні положення тіла. Оперізуючий лишай, крім пекучого болю супроводжується появою сверблячих пухирців на шкірі по ходу міжреберних нервів.

Що робити, якщо болить у грудній клітці?

Причин виникнення болю в грудній клітці багато, кожна з них вимагає різного підходу до діагностики та лікування. За показами призначаються обстеження: ЕКГ, комп’ютерна томографія органів грудної клітки, аналізи крові тощо. Самостійно визначити природу болю часто неможливо, а в деяких випадках навіть небезпечно. Звертайтесь по допомогу до свого сімейного лікаря – не чекайте, що біль мине самостійно. До прийому раджу трохи підготуватись – відповіді на наступні питання допоможуть лікарю встановити діагноз та призначити терапію або направити на консультацію вузького спеціаліста:

  1. Який характер болю (колючий, пекучий, тиснучий, тупий, ниючий)?
  2. Де біль локалізується та чи іррадіює (де виникає і чи кудись «віддає» – в нижню щелепу, в плече, в руку, в шию, під лопатку тощо)?
  3. Чи пов’язаний біль із фізичним та психоемоційним навантаженням?
  4. Чи супроводжується біль задишкою, запамороченням, відчуттям серцебиття?
  5. Чи змінюється або посилюється біль при зміні положення тіла?
  6. Коли і як зникає (після відпочинку, після прийому медикаментів або не зникає зовсім)?

Але зауважте, якщо напад раптовий, а біль сильний – негайно викликайте швидку.

Якщо ж йдеться не про гострий стан, не зловживайте знеболювальним – регулярний неконтрольований прийом анальгетиків не лише не позбавить проблеми, а може ще й додати нових. Завжди краще проконсультуватись із фахівцем.

Наталія Олександрівна приймає в Поліклініці всієї сім’ї на Райдужному. Записатись на консультацію ви можете через форму на сайті, через мобільний додаток або за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.