Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Що таке синій спектр і чому він небезпечний? Офтальмолог Карина Пузь

Головні болі, погіршення пам’яті та уваги, безсоння, ожиріння і навіть цукровий діабет — як часто ви приходите з цими скаргами до офтальмолога? Відповідь: дуже і дуже рідко, а варто було б. За словами офтальмолога Карини Володимирівни Пузь, причиною є те, з чим ми постійно стикаємося в нашому повсякденному житті — це синій спектр випромінювання дисплея від наших пристроїв, в тому числі від смартфонів, планшетів, комп’ютерів і телевізорів.

Що таке синій спектр і чому він небезпечний?

Синє світло — електромагнітне випромінювання з короткою довжиною хвилі та високою частотою коливань. Коли ці хвилі доходять до очного дна (сітківки, де знаходиться безліч рецепторів), то частина його розсіюється, що змушує очей сильніше працювати для отримання чіткого зображення. Тому чим більше ми дивимося на синє світло, тим більше ми викликаємо напругу очей, а як наслідок — головний біль, втомлюваність і втому.

Чи замислювалися ви, чому ми хочемо спати вночі та прокидатися при світлі сонця?

Це пояснюється наявністю циркадних ритмів, тобто коливань біологічних процесів, пов’язаних зі зміною дня і ночі. За правильну роботу цього ритму відповідає «гормон сну» — мелатоніну, надлишок світла знижує його утворення, а зниження освітленості збільшує його синтез і секрецію.

Іноді, щоб викликати безсоння, досить і яскравого світла від дисплея при тривалому користуванні гаджетів. А ще цей прийом використовують в офісних приміщеннях, де переважають лампи з холодним синім світлом, який налаштовує нас на активну роботу, а в затишних кафе — комфортніше приглушене тепле освітлення.

Ще трохи хімії …

Гормон лептин, який відповідає за відчуття ситості, знижується при порушеннях циркадного ритму, також підвищується рівень цукру крові, що може в кінцевому підсумку стати причиною діабету.

Як же скоротити згубний вплив повсюдного синього світла?

Не всі ми можемо відмовитися від роботи в офісі, так і уявити сучасне життя без віртуального вже не представляється можливим. Одним зі шляхів вирішення є окуляри з захистом від синього спектра випромінювання, так звані «blue blockers» або «blue protect glasses», які далекоглядні вчені вже розробили для профілактики таких шкідливих явищ і захворювань.

Це можуть бути окуляри будь-якої сили, які враховують ваші особливості рефракції: починаючи від лінз без діоптрій — для людей зі здоровими очима, і закінчуючи випадками, де потрібна складна корекція. На ці лінзи наноситься спеціальне покриття, яке фільтрує і відображає хвильовий спектр з найбільш згубним впливом на організм людини.