Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Буллінг в школі: що робити, якщо дитина жертва або агресор?

Буллінг в школі — тема, про яку ми все частіше чуємо в медіа, соцмережах і на батьківських зборах. Не тому, що в школі стало більше цькування, а тому, що ця проблема нарешті стала видимою і обговорюваною.

Психолог Медичного дому Odrex Анна Марченко розповідає, що робити, якщо ваша дитина — жертва буллінгу або, навпаки, агресор.

Причини буллінгу

Причинами буллінгу часто стають обмеження свободи і обмеження прав дитини. Батьками, близькими людьми, вихователями, вчителями.

Обмеження може виражатися в авторитарному стилі виховання, де домінує насильство, суворе покарання (побиття, привселюдне приниження і інше), надмірний контроль, занадто строгі моральні вимоги, залякування, придушення самостійності, емоційна відстороненість. При такому стилі виховання дитина не вважається повноцінною особистістю: єю розпоряджаються, як річчю, і відносяться, як до власності.

Наслідки цькування

Вони можуть бути жахливими — дитина звикає вважати себе невдахою і, як правило, не досягає успіху в житті. Боїться пробувати щось нове, знайомитися з новими людьми. Відсутність досвіду спілкування в колективі робить її відлюдкуватою і замкнутою. Такі люди емоційно нестійкі, часом психічно нестабільні.

Що робити, якщо ваша дитина став жертвою цькування і знущань?

• Не ігноруйте,
• Допоможіть розібратися в ситуації,
• Підтримайте (наприклад, на своєму прикладі розкажіть, як ви справлялися, якщо вас обзивали в школі),
• Підключайте психолога, якщо ви не знаєте, як діяти.

Якщо дитина сама каже, що з нею в школі обходяться погано:

• Уважно вислухайте дитину,
• Обійміть, заспокойте і скажіть, що ви її любите і поважаєте — і тому допоможете розібратися з ситуацією,
• Подякуйте дитини за те, що поділилася своїми переживаннями, так як багато дітей бояться підходити до батьків і розповідати про свої складнощі. Подяка — шлях до теплішого контакту, чесності у відносинах і відчуття безпеки.
• Як можна м’якше спробуйте дізнатися, що сталося з дитиною,
• Запропонуйте вислухати іншу сторону: це навчить вашу дитину вести діалог в конфліктах,
• Будьте на боці дитини в буквальному сенсі: стійте з ним поруч або за його спиною, так вона відчує захист і підтримку.

Якщо ваша дитина неправа

Не варто при всіх учасниках конфлікту звинувачувати, принижувати і ображати дитину. Можна сказати: «Ми поговоримо про те, як ти вчинив з цим хлопчиком/дівчинкою вдома, але зараз необхідно вибачитися». І проговорити ситуацію з дитиною вдома.

Якщо дитина не говорить, що сталося

Якщо дитина пригнічена, почала часто хворіти або просто не хоче йти до школи, це може бути сигналом того, що вона жертва буллінгу і самостійно не справляється.
• Спробуйте поговорити: «Я бачу, що ти останнім часом сумний, не хочеш ходити в школу. Я не знаю, що сталося, але дуже переживаю. Якщо ти захочеш мені що-небудь розповісти — я з радістю вислухаю тебе, тому що ти важливий мені і я дуже тебе люблю!».
• Не тисніть. Доведеться почекати — головне, що дитина знає про вашу готовність слухати.
• Поговоріть з класним керівником. Швидше за все, вчитель знає про те, що відбувається в класі.
• Запишіться до психолога, якщо подібні ситуації трапляються з вашою дитиною часто. Будьте готові до того, що доведеться попрацювати з психологом не тільки дитині, а й батькам.

Якщо ситуація тупикова і не залежить вже тільки від вас і дитини, варто задуматися про переведення в інший клас або школу.

Що робити, якщо дитина — буллер?

Якщо ваша дитина задирається, ображає дітей, обзиває їх, б’ється — будь ласка, зверніться до психолога. Швидше за все ваші методи взаємодії з дитиною травматичні для неї і потребують корекції.

Те, як дитина спілкується і поводиться в школі — часто «дзеркало» того, що відбувається вдома. Дитина, знайома з насильством на собі, несе це насильство в спілкування з однолітками і дорослими людьми. Вона вибирає агресію, завдаючи цим психологічну травму і собі і іншим.

На щастя, вже пару десятків років спостерігається тенденція до зміни стилю виховання на більш демократичний — особистість дитини поважається і цінується нарівні з дорослими. Це дає надію, що коли-небудь ми перестанемо говорити про буллінг в таких масштабах.

Записатися на прийом до психолога можна за телефоном +38 (048) 730-00-30 або через форму на сайті.