Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!
В цьому розділі можуть зустрічатись відверті сцени, зображення ран і хірургічних операцій. Вразливим людям рекомендуємо утриматись від перегляду.

Хірургія основи черепа в чотири руки. В операційній нейрохірурга Олександра Яворського та отоларинголога Дмитра Пилипюка

Аденома гіпофіза — пухлина крихітної, але важливої ​​ендокринної залози в основі черепа, поруч із носовими пазухами. Тривалий час у розпорядженні медицини був лише один спосіб позбутися аденоми гіпофіза — трепанація черепа. Завдяки тому, що в Odrex є команда нейрохірургів та отоларингологів, для нас відкрився інший шлях.

Ендоскопічна методика дозволяє дістатись гіпофізу — і не лише — через ніс. Завдяки ендоназальному доступу вдається уникнути мінусів традиційних операцій на мозку: немає слідів втручання на голові, немає тривалого відновлення, зведений до мінімуму ризик суттєвої крововтрати, назальної ліквореї (витікання спинномозкової рідини в ніс). Наш пацієнт, який майже втратив зір через аденому гіпофіза, виписався через три дні після операції, знову бачить добре та продовжує жити без пухлини.

Ендоскопічний доступ здійснює хірург-отоларинголог, зовнішній консультант Дмитро Пилипюк. Асистує хірургу отоларинголог Аліна Друмова, анестезіолог — Олександра Каук, а на екрані ендоскопічної стійки Karl Storz — збільшені в десятки разів структури носа виняткової якості зображення. Пройшовши через весь ніс, потрапляючи в клиноподібну пазуху, Дмитро Миколайович оголює тверду оболонку мозку, щоб дістатися до утворення, що нас цікавить.

У цей момент починається нейрохірург Олександр Яворський, і хірурги продовжують роботу вже разом. Для фортепіано à quatre mains — в чотири руки — написано безліч оригінальних творів, і ще більше перекладено і аранжовано. А ось хірургія черепа в чотири руки — радше рідкісне для нас явище.

Якщо при традиційному методі нейрохірургові доводилось спочатку тривожити череп, потім головний мозок, щоб отримати доступ до пухлини, то зараз він просувається ніби зсередини — починає роботу з самої пухлини.

З усіх пухлин передньої основи черепа аденома, мабуть, найлегше піддається хірургічному втручанню. Водночас це операція на делікатних структурах мозку: наприклад, біля гіпофіза пролягають дві великі артерії, тому робота хірургів — тонка та обережна.

Доктор Яворський зазначає, що далеко не всі аденоми гіпофіза вимагають оперативного лікування, але цю — вчасно видалили. На той момент, коли пацієнт звернувся за допомогою, його гострота зору вже становила менше 0,01. Причина такого ускладнення — в розташуванні пухлини: аденома гіпофіза знаходиться в невеликій порожнині, що називається турецьким сідлом, поруч з яким проходять зорові нерви. Після операції зір відновився повністю.

Загалом, вся передня основа черепа і навіть деякі відділи середньої черепної ямки — поле для спільної роботи ЛОРа та нейрохірурга. Команда Олександра Яворського та Дмитра Пилипюка за допомогою ендоскопічного ендоназального доступу може оперувати всі пухлини гіпофізу, незалежно від розміру чи інвазивності, доброякісні пухлини переднього відділу черепа (менінгіоми, остеоми, ангіофіброми тощо) та злоякісні утворення.