Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Міоми: рішення без скальпеля

У операцій з видалення доброякісних пухлин матки є безпечна альтернатива. Відмінного результату в боротьбі з небажаними новоутвореннями досягають шляхом ЕМА — емболізації маткових артерій. Консультує Костянтин Миколайович Хацько, рентгенендоваскулярний хірург, серцево-судинний хірург вищої категорії.

Як «відмовниці» прорив здійснили

Емболізацію — введення в судину крихітних механічних частинок з метою його закупорення — почали використовувати в гінекології ще в 1970-х роках для припинення післяпологових кровотеч. Потім в 1990-х лікар Жан Равіна став застосовувати методику для підготовки до операцій з видалення міом, щоб зменшити крововтрати. І зіткнувся з несподіваним ефектом — пацієнтки після ЕМА просто не приходили в хірургічне відділення, оскільки їх переставали турбувати симптоми. І УЗД підтверджувало — ситуація покращилася! Так що емболізація маткових артерій сьогодні стала одним з провідних методів лікування міом (множинних вузлів, пухлин розміром 5-20 тижнів умовної вагітності).

Довести пухлину до інфаркту

Саме в цьому і полягає суть маніпуляції. Бувши виключеними з системи кровопостачання і втрачаючи кисень, клітини небажаного новоутворення відмирають і з часом заміщуються сполучною тканиною. Відбувається це в такий спосіб:

  • під місцевою (!) анестезією через артерію на зап’ясті вводять найтонший катетер і виводять його до матки;
  • за допомогою контрастних препаратів точно локалізують пухлини і вводять в судини, що їх живлять, емболізатор;
  • після того, як судини будуть перекриті, катетер вводять з іншого боку, щоб забезпечити «повну блокаду»;
  • поступово, протягом року, вузол склеротизуется.

Незаперечні переваги ЕМА

Збереження фертильності. Уже через рік пацієнтки репродуктивного віку можуть планувати вагітність.

Підтримання здоров’я. Органозберігаюча маніпуляція важлива і для тих, хто в силу віку не планує материнства. Після хірургічного видалення матки гормональний фон змінюється куди більш різко, ніж при природній менопаузі, що значно підвищує ризик серцево-судинних катастроф.

Легке відновлення. Для проведення внутрішньосудинного втручання не потрібно ніяких розрізів, і навіть нагнітання всередину повітря. Дискомфорт виникає лише спочатку, але вже на 2-й день стають не потрібні серйозні анальгетики, а незабаром — і звичайні. На 3-й день пацієнтки повертаються додому. Вони перебувають під наглядом і чекають одужання без будь-яких неприємних відчуттів.

У 98% випадків ЕМА призводить до успіху. Рецидив можливий тільки у 2% — через індивідуальні особливості кровопостачання органів малого таза.