Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

МРТ vs КТ: швидкість, інформативність, безпека. Консультує завідувач рентгендіагностичного відділення Олександр Березовський

Що варто врахувати під час діагностики захворювань головного мозку, визначаючись із методом обстеження? Розповідає рентгенолог, завідувач рентгендіагностичного відділення — Олександр Вікторович Березовський.

Найважливішими методами досліджень головного мозку є комп’ютерна (КТ) та магнітно-резонансна (МРТ) томографії. Якій з них вдати перевагу — залежить передусім від проблеми, з якою зіткнувся пацієнт.

Змагання на швидкість

КТ є незамінним методом ургентної діагностики: без нього не обійтись, коли рахунок іде на хвилини. Технологія, заснована на використанні рентгенівських променів, дозволяє максимально швидко виключити або підтвердити внутрішньомозкову кровотечу, а також вибрати тип лікування для пацієнта з підозрою на гостре порушення мозкового кровообігу (інсульт). Протягом 5 хвилин хворому проводять комплекс необхідних діагностичних процедур, у тому числі дослідження артерій головного мозку та КТ-перфузію з метою оцінки обсягу ураженої тканини мозку. Визначившись із подальшими діями, пацієнта доставляють до ендоваскулярної операційної або неврологічного стаціонару.

Крім того, комп’ютерна томографія, що дозволяє виявити найдрібніші ушкодження, незамінна у разі травм голови з переломом кісток основи або склепіння черепа.

Коли у пріоритеті неспішність

Магнітно-резонансна томографія триває набагато довше, ніж КТ: від 15-20 хвилин до години. Цей спосіб результативний при діагностиці різних неургентних патологій: пухлинних, нейродегенеративних захворювань (наприклад, розсіяного склерозу), вікових змін мозку. Також він використовується для оцінки результатів хірургічного лікування та розуміння того, як те чи інше новоутворення реагує на хіміо або променеву терапію.

За допомогою МРТ-перфузійних обстежень, коли контрастна речовина проходить через головний мозок та новоутворення, на основі отриманих даних радіолог може надати нейрохірургам інформацію про те, з яким типом пухлини вони мають справу. Однак, останнє слово все ж таки залишається за лабораторною післяопераційною верифікацією.

Контраст – на допомогу

Як МРТ, так і КТ-обстеження у багатьох випадках вимагають застосування контрастної речовини. При комп’ютерній томографії воно використовується, як правило, для оцінки стану судин головного мозку: простеживши за його рухом та спіймавши момент максимальної наповненості судин препаратом, радіолог може отримати вичерпну інформацію щодо їх анатомії, прохідності та різних аномалій.

При МРТ запровадження контрасту необхідне для різних диференціально-діагностичних процесів. Введення контрастної речовини при МРТ мозку не підвищує чутливість методу — рентгенолог побачить наявні зміни та без контрастного посилення. Однак, у лікарській практиці часто трапляються ситуації, коли, хоч зміни видно, але без застосування контрастних препаратів, характеризувати ці «знахідки» без внутрішньовенного посилення стає важко.

Для організму пацієнта, який не має порушення функції нирок, контрастна речовина не становить ніякої небезпеки. Головна рекомендація полягає у добрій гідратації до і після дослідження. Близько 60% контрастної речовини виводиться з організму нирками в перші 2-3 години після введення, а протягом доби виводиться практично вся речовина.
Основне ускладнення, з яким іноді стикаються пацієнти, — це алергічні реакції на КТ-контрасти. Втім, зазвичай вони досить легкі: присмак металу в роті та незначне подразнення на шкірі, що швидко проходить.

При МРТ алергічних реакцій зазвичай немає. Якщо ж у пацієнта порушена функція нирок, та немає гарантії, що вони зможуть легко вивести препарат, лікарі мають зважити «за та проти»: коли життя хворого залежить від результатів дослідження, його необхідно провести, незважаючи на ризики.

Самопризначення: гіпердіагностика чи правильне рішення?

Всупереч поширеній думці про марність самостійної діагностики, часто пацієнти не помиляються, вирушивши до кабінету МРТ без попередньої рекомендації фахівця. Завдяки розумному використанню інтернету, багато хто призначає собі дослідження дуже доречно та надає допомогу лікарю, прийшовши до нього вже з результатами на руках. Однак такий підхід допустимий лише у разі МРТ.

Щодо комп’ютерної томографії, ситуація діаметрально протилежна, адже для проведення цієї процедури необхідні чіткі свідчення. Найчастіше, самостійно призначивши КТ-дослідження, пацієнт замість очікуваної відповіді на своє питання отримує лише непотрібну порцію променевого навантаження. У плані неургентних обстежень мозку інформативність КТ зазвичай невисока. Тому, перш ніж вирушати на таке дослідження, необхідно проконсультуватись з фахівцем.

Якість даних — насамперед

У проведенні КТ та МРТ важливим є не лише професіоналізм радіолога, а й технологічність апаратури. Завдання лікаря полягає в оцінці отриманих під час дослідження даних: якщо їх якість невисока, зробити грамотний висновок не вдасться. Використовуючи апарат старого покоління, фахівець втрачає багато опцій.

Записатись на діагностику в Медичному домі Odrex ви можете через мобільний додаток, через форму на сайті або за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.