Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!
В цьому розділі можуть зустрічатись відверті сцени, зображення ран і хірургічних операцій. Вразливим людям рекомендуємо утриматись від перегляду.

Невралгія трійчастого нерву: Генрі Марш в Odrex

У перші дні нового року прийнято обміркувати минуле і майбутнє. Проте, в 2018 в медицині сталося дуже багато, а 2019 ми розпочинаємо ще активніше, тому замість традиційних підсумків, пропонуємо згадати одну з найбільш знакових подій минулого року – і одну з найцікавіших історій, яку ми можемо розповісти.

Цієї осені в Медичному домі знову консультував, читав лекції, просто спілкувався з усіма зацікавленими особами і допомагав нашим хірургам в операційній Генрі Марш. Ми не раз ділилися подробицями приїзду англійського хірурга, але про операцію розповідаємо вперше.

Так співпало, що операція, в якій доктор Марш взяв участь, була точно такою ж, як і перша, яку він провів в Україні, в далекому 1995. Це – хірургічне лікування невралгії трійчастого нерву.

За словами нейрохірурга Odrex Геннадія Струця, пацієнт лікувався в нашій клініці протягом чотирьох років. Його мучив сильний біль, що виникав з правого боку обличчя. Проблема – у конфлікті між мозочковою артерією і самим нервом: артерія підходить надто близько до нерву, пульсує і викликає простріли гострого болю в обличчі. Зняти больові відчуття допомагали блокади – через щоку, овальний отвір вводили гліцерин, який огортав трійчастий нерв – і на 1,5-2 роки рятував від болю.

Але пацієнт – молодий чоловік, йому – лише 45 років. І тому лікарі – Геннадій Струць і Генрі Марш – запропонували радикально вирішити це питання. Операція полягала в тому, щоб знайти артерію, акуратно відвести її від нерву і прокласти між ними тефлонову прокладку. Звучить просто, але все це – мікрохірургія, а судина та нерв – дуже, дуже крихітні.

Пацієнт прокинувся – і біль зник.

А доктор Марш, не надто приховуючи своє задоволення, розповів, про те наскільки дивним є збіг обставин. Озираючись назад, він згадує свою попередню роботу в Україні як щось, що межує з божевіллям. У 1995 таку операцію в нашій країні ніхто ще не проводив. Оперувати доводилось в старій і подряпаній лікарні, у стані паніки, шо наростала, зі старим обладнанням, яке сам Марш і привіз з Великобританії, старими інструментами і при дуже слабкому світлі операційних ламп, які давно вже своє відпрацювали.

У 2018 навколо Генрі Марша в операційній Odrex — глядачі, лікарі, медсестри, камери. Але тепер обладнання, інструменти та сама операційна зовсім не відрізняються від тих, якими нейрохірурги користуються в Лондоні. Наші хірурги і асистенти вже неодноразово стикалися зі складними операціями на головному мозку і мають досвід їх проведення. А дружба з тими, хто сьогодні займається охороною здоров’я в Україні, і наш загальний ентузіазм до нейрохірургії, стали тільки сильніше.

Це варто цінувати і використовувати за призначенням.