Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Кіста яєчника

Кіста яєчників — утворення у вигляді міхура, заповнене вмістом різної консистенції. При доброякісному характері секрет всередині кісти рідкий або напіврідкий, якщо кіста опухолевидної природи, у вмісті виявляються щільні вкраплення. Небезпека цього стану в тому, що в 90% випадків жінка не скаржиться на нездужання.

Тому кісту яєчників переважно виявляють при профілактичному огляді або УЗД інших внутрішніх органів. Але якщо вам поставили такий діагноз, Медичний дім Odrex рекомендує контролювати стан жіночого здоров’я і пройти додаткове обстеження у лікаря-гінеколога.

Чому варто звернутися до нас?

Медичний дім Odrex — багатопрофільний центр, який володіє необхідними ресурсами для діагностики та лікування гінекологічних патологій:

  • Штат досвідчених медиків — практичний досвід роботи акушерів-гінекологів понад 5 років;
  • Клінічна лабораторія для виконання набору необхідних аналізів;
  • Можливість амбулаторного та стаціонарного лікування, від консервативного лікування до хірургічного втручання. Якщо потрібна операція з видалення кісти яєчника, вона проводиться малотравматичним методом лапароскопії;
  • Лікування захворювання «під ключ» — від первісного звернення до подальшого регулярного огляду фахівців.

Діагностика кісти яєчників в Odrex

Кіста виявляється при гінекологічному огляді та УЗД органів малого таза. Дані дослідження дозволяють оцінити місце її розташування та розмір, проте їх може не вистачити для визначення виду і характеру новоутворення.

Тому для уточнення діагнозу лікар може призначити наступні додаткові дослідження:

  • МРТ органів малого таза — високоточний інформативний метод виявлення злоякісних новоутворень на ранній стадії;
  • Аналіз крові з вени на гінекологічні онкомаркери CA125 і HE4 — далі за спеціальною формулою розраховується індекс ROMA, який дозволяє оцінити ризик розвитку епітеліального раку яєчників. Даний вид раку діагностується в 90% випадків злоякісних новоутворень яєчників.

Якщо кіста яєчників турбує жінку, то симптоми мають нечіткий характер, характерний для більшості захворювань органів черевної порожнини — болі в животі, нудота, печія, блювання, біль при заняттях сексом або сечовипусканні, рясні, часті або мізерні менструації, затримка менструацій. Для виключення або підтвердження інших діагнозів в ряді випадків призначають:

  • Колоноскопія — дослідження внутрішньої поверхні товстої кишки на предмет злоякісних новоутворень;
  • ФГДС (фіброгастродуоденоскопія) — високоточний метод дослідження стравоходу, шлунка і верхньої частини дванадцятипалої кишки;
  • Кольпоскопія — огляд піхви та шийки матки;
  • Гістологічне дослідження порожнини матки.

Залежно від діагнозу лікарем підбираються методи лікування кісти яєчника. Тактика може бути вичікувальна, консервативна або хірургічна.

Лікування кісти яєчника в Odrex

Приблизно в 90% звернень діагностується функціональна кіста яєчника — фолікулярна або лютеїнова. Така кіста утворюється внаслідок гормонального збою. У нормі дозрілий фолікул лопається, і з нього виходить яйцеклітина.

Якщо яйцеклітина залишається всередині, фолікул розсмоктується. При гормональних порушеннях дозрілий фолікул продовжує збільшуватися в розмірах, і розвивається фолікулярна кіста.
Лютеїнова кіста утворюється на місці жовтого тіла. У нормі фолікул, що лопнув трансформується в жовте тіло, яке згодом також розсмоктується. При патологіях цього не відбувається, і жовте тіло перетворюється в кістозне утворення яєчника.

При розмірі кісти до 1 см використовується вичікувальна тактика, при якій контролюється розмір і характер утворення з періодичністю раз в 1-3 місяці. При збільшенні розмірів або первинному виявленні кісти розміром 2-5 см призначається консервативне лікування. Для корекції гормонального фону використовуються оральні контрацептиви. Також можливо негормональне лікування, коли для розсмоктування утворення призначаються протеолітичні ферменти та гормоноподібні речовини. Ефективність курсу лікування контролюється за допомогою УЗД.

Якщо консервативне лікування не дає результату, або розмір кісти перевищує 10-15 см, або виявлена ​​кіста ймовірно недоброякісної природи, рекомендується лапароскопія — видалення кісти яєчника. На відміну від традиційного хірургічного втручання, для проведення операції робиться три мікророзрізи по 5 мм. Через один в черевну порожнину вводиться лапароскоп — спеціальний оптичний прилад, що дозволяє хірургу оцінити розташування і характер патології. Через інші мікророзрізи кіста видаляється. При цьому тканина яєчника максимально зберігається.

Лапароскопічне лікування кісти значно скорочує ризик післяопераційних ускладнень і час повної реабілітації жінки. Ви проведете в хірургічному відділенні Odrex 1 день (в традиційній хірургії тривалість перебування в стаціонарі становить 6-7 днів). Для загоєння ран потрібно в 2-3 рази менше часу – 5-7 днів проти 2-3 тижнів.

Питання — відповідь

Чи буває кіста яєчників у дівчаток?

Так, кісту яєчників можуть виявити у дівчаток і жінок різного віку, хоча в основному вона розвивається у жінок репродуктивного віку. У дівчаток до 15 років часто діагностують дермоїдну кісту. Причина її розвитку — генетичні збої, і лікується вона тільки хірургічним шляхом.

Що робити, якщо кіста яєчників виявлено в період менопаузи?

У період менопаузи кіста не проявляє гормональну активність, тому її регресія, як правило, неможлива. Якщо в літньому віці виявлена ​​кіста яєчника, операція рекомендується при розмірах утворення понад 3 см.

Чим небезпечна кіста?

Найсерйознішу небезпеку для життя представляють три ускладнення — розрив кісти яєчника, її перекручування і переродження утворення в злоякісну пухлину. При розриві кісти в 90% випадків вдається зберегти яєчник. При перекручуванні кісти яєчник зберегти можна, але без операції не обійтися. Найбільш несприятливий прогноз у раку яєчників — після такого діагнозу до кінця першого року доживають 10-30% жінок. Також кіста яєчника — поширена причина безпліддя.

Чи можливий повторний розвиток кісти яєчника?

Так можливо. До групи ризику також потрапляють жінки з гормональними порушеннями внаслідок абортів, запальних захворювань жіночих статевих органів, ендокринних патологій (цукровий діабет, захворювання щитовидної залози, ожиріння). Тому регулярні візити до гінеколога і виконання призначень лікаря допоможуть уникнути серйозних ускладнень.

Як мінімізувати можливі ускладнення кісти яєчників?

Для профілактики ускладнень Медичний дім Odrex пропонує участь у програмі Універсальний Check-Up. Щорічно ви будете проходити комплексне медичне обстеження, в тому числі огляд гінеколога. Відвідування лікарів і аналіз ключових показників організму дозволяють виявити патологію яєчників на ранній стадії та почати своєчасне лікування. Будьте здорові.

 

Прийом ведуть спеціалісти

Відгуки