Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Операція Ozaki із заміни серцевого клапана

Операція Озакі — це інноваційна методика заміни клапана серця з використанням тканин власного перикарда. Вона була розроблена японським кардіохірургом Шігеюкі Озакі як альтернатива протезуванню і названа його ім’ям. Це більш безпечна і комфортна для пацієнта процедура, і при цьому менш дорога.

Чому може знадобитися операція по заміні клапана

В людському серці 4 клапана: тристулковий, легеневий, мітральний і аортальний. Вони потрібні для того, щоб серце гойдало кров тільки в одному напрямку.

Якщо аортальний клапан деформується або не працюватиме, кров перестане правильним чином поступати з лівого шлуночка в аорту, і органи не зможуть отримати достатньо кисню. Це загрожує важкими наслідками: у людини з’являється задишка, перебої в роботі серця, він може втрачати свідомість, і якщо нічого не робити, це призведе до загрози життю.

Найчастіше з такими проблемами люди стикаються в літньому віці: на стінках клапанів у них відкладаються солі, клапан кальцинується і не може нормально працювати. Це захворювання називається аортальним стенозом. На ранніх стадіях з цим можна боротися за допомогою медикаментозної терапії.

Аортальний стеноз має тенденцію прогресувати, і рано чи пізно людині потрібно протезування. Тому кардіологи пропонують таким пацієнтам операцію із заміни серцевого клапана. Ця операція також може допомогти і людям з вродженим або набутим пороком аортального клапана.

Як проходить операція Ozaki

Операція Озакі проводиться на відкритому серці. Пацієнта підключають до кардіомонітора, апарату штучної вентиляції легенів і вводять в стан наркозу.

Хірург відкриває доступ до аортального клапану і підключає систему штучного кровообігу. Після цього він розрізає аорту і видаляє кальциновані ділянки клапана, які вже все одно не можуть виконувати свою функцію.

Далі лікар заміряє отвори клапана по особливих лекалах вирізає пелюстки клапана з тканини власного перикарда пацієнта – це зовнішня оболонка серця, її ще називають околосердечною сумкою. А потім вшиває їх на місце непрацюючого клапана. Це дуже тонка робота, що вимагає від кардіохірурга особливої ​​майстерності і знання технології: якщо клапан не зійдеться хоча б на міліметр, серце буде працювати з пороком.

Коли основна частина роботи закінчена, систему штучного кровообігу відключають і за допомогою ехокардіоскопії перевіряють, чи правильно працює новий клапан. Після цього хірург зашиває розріз, і пацієнта відправляють в палату реабілітації під спостереження лікарів.

Переваги операції Озакі

  • Не потрібно довічно приймати ліки. Після установки клапанних протезів потрібно постійно приймати антикоагулянти, які перешкоджають утворенню тромбів. Завдяки тому, що після операції не потрібно приймати антикоагулянти, у пацієнта немає ризику кровотеч і геморагічного інсульту. Це також аргумент на користь економії грошей, тому що протитромботичні препарати коштують дорого, а приймати їх треба довічно.
  • Підходить молодим жінкам, які планують завагітніти. При вагітності потрібно максимально виключати ризик для матері і дитини, які виникають при прийомі антикоагулянту варфарину, так як він призводить до пороків розвитку. Тому реконструкція клапанів по Озакі — кращий вибір для молодих жінок.
  • Для операції використовуються власні тканини. При операції Ozaki клапан реконструюють з власних тканин пацієнта, немає необхідності використовувати штучний клапан.
  • Реконструйований клапан служить стільки ж, скільки протез. В Японії операцію за методикою Озакі роблять вже більше 10 років, і за даними японських кардіохірургів, клапани з аутоперікарда служать стільки ж, скільки механічні — тобто 8-10 років.
  • Дешевше, ніж операції з протезування клапана. Найдешевші механічні клапани коштують 500 доларів, а більш досконалі – до півтора і навіть 3 тисяч доларів. Перикард є у кожної людини, і він безкоштовний.
  • Після цієї операції можлива повторна заміна клапанів іншими методами. Втручання за методикою Озакі залишає пластичність фіброзного кільця, що робить згодом можливої ​​транскатетерне імплантацію аортального клапана (TAVI) або повторити операцію Озакі з іншим перикардом.

Показання до операції Озакі

Операція Озакі рекомендується всім пацієнтам, яким не можна приймати антикоагулянти:

  • людям старше 65 років, особливо при наявності атеросклерозу артерій або аортального стенозу,
  • молодим жінкам, які планують вагітність,
  • дітям — як альтернативу операції Росса.

Відгуки