Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Доступно — про вакцини

Інформованість — запорука вироблення правильної стратегії захисту. А оскільки найдієвішим способом уберегти дитину від важких інфекційних захворювань є вакцинація, розбираємося з видами препаратів.

dsc_193

Консультують:
Іона Рубіковна Діланян, заступник головного лікаря Дому дитячого здоров’я «Одрік»
Світлана Вікторівна Козлова, завідуюча Домом дитячої здоров’я «Одрік»

Завдання щеплень — ознайомити організм з можливим агресором, щоб імунна система змогла виробити захисні антитіла. При цьому, образно кажучи, запрошувати злочинця в будинок не обов’язково — для знайомства досить його портрета. Саме в такій ролі і виступають трансформовані мікроорганізми, на основі яких виробляють вакцини. У всіх типів таких препаратів є особливості.

«Живі» (аттенуіровані) вакцини

Їх виробляють з ослаблених мікроорганізмів. «Живі» вакцини змінені до такої міри, що викликати захворювання вже не можуть, однак для імунної системи виглядають як справжні. Цей тип вакцин використовують для профілактики кору, епідемічного паротиту (свинки), краснухи, вітрянки, ротавірусної інфекції, а також туберкульозу і поліомієліту.
Важливо! Живі вакцини формують найстійкіший імунітет — але вони ж і найбільш пов’язані з ризиками. У рідкісних випадках збудник може повернутися в активний стан і викликати захворювання. Таке буває при введенні живої вакцини від поліомієліту (на щастя, є альтернатива в наступній групі препаратів).

Інактивовані вакцини

Такі вакцини створюють на основі «убитого» збудника хвороби. Але при цьому патоген залишається впізнаваним для імунітету і стає стимулом до формування потрібних антитіл. До таких препаратів належать цельноклеточная коклюшная і інактивована поліомієлітної вакцини (ІПВ).
Важливо! Імунна відповідь на вбиті мікроби слабкіше, ніж на живі, але він все одно ефективний. Заразитися від такої вакцини неможливо — в ній немає нічого живого.

Субодиничні вакцини

Це вже не просто вбитий патоген, а його фрагменти. Збудника хвороби «розчленовують», виділяючи антиген — ту саму частинку, на яку реагують імунні клітини. Так з’являється антигемофільна вакцина, вакцина проти грипу, безклітинна вакцина проти коклюшу. Існують також препарати, створені за допомогою генної інженерії — наприклад, вакцина від гепатиту В.
Важливо! Мінімум побічних реакцій — але деякі з таких вакцин для формування стійкого імунітету вимагають послідовного введення декількох доз.

Вакцини з анатоксином

Такі вакцини містять знешкоджений токсин бактерії — анатоксин. Вони викликають вироблення антитіл проти відповідного токсину. Це, наприклад, протиправцева і противодифтерийна вакцини.

Важливо! Для підтримки імунітету проводять ревакцинацію: дітей прищеплюють спочатку за календарем, а потім — кожні 5 років. А вакцинацію дорослих проводять кожні 10 років.

dsc_8197

Комбіновані вакцини

Так, бувають і такі. До речі, багато батьків побоюються, що такі препарати «дають велике навантаження на організм». Однак боятися їх не варто: кількість компонентів не впливає на частоту ускладнень і тяжкість поствакцинальної реакції. Зате такі вакцини викликають мінімум дискомфорту у маленьких пацієнтів — замість трьох, чотирьох і навіть шести уколів потрібен тільки один. У дитячий календар щеплень входять кілька комбінованих вакцин.

  • «Гексаксим» та «Інфанрикс Гекса» включають компоненти, які допомагають боротися з дифтерією, кашлюком, правцем, гепатитом В, поліомієлітом і гемофільною інфекцією.
  • «Пентаксим» поєднує в собі вакцини, які допомагають протистояти дифтерії, коклюшу, правцю, поліомієліту та гемофільної інфекції.
  • «Інфанрикс ІПВ» и «Тетраксим» складаються з АКДС (бореться з дифтерією, коклюшем, правцем) і інактивованою поліомієлітною вакциною.
  • «Пріорікс» включає в себе живі, але ослаблені вакцини проти кору, епідпаротиту та краснухи.

Вакцинація дітей — важлива і складна тема. Але мета у неї одна: як можна раніше і якомога надійніше захистити організм від інфекцій.

(Odrex)-05-Odrik-poses-vector