Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Всесвітній день серця: 5 питань до кардіохірурга

У Всесвітній день серця 2021 World Heart Federation пропонує скористатись наявними можливостями цифрових технологій, щоб об’єднати всі серця планети. Прислухатись до свого серця, дізнаватись більше про профілактику та лікування серцево-судинних захворювань, об’єднувати пацієнтів, їх близьких і лікарів.

Кардіохірург Павло Кіструга провів понад 2000 самостійних операцій на серці із застосуванням штучного кровообігу, але відзначає — на жаль, пацієнти кардіохірургів потрапляють на прийом набагато пізніше, ніж хотілося б, і причина цього — брак інформації. Ми поговорили з Павлом Васильовичем про холоднокровність, пороки серця без симптомів, діагностику та пам’ятні випадки.

Які випадки з вашої практики — найбільш пам’ятні?

Найбільш запам’ятався випадок, пов’язаний з навчанням за кордоном, коли в Італії мені вперше пощастило побувати в бригаді трансплантації серця. У міру навчання в бригаді забору органу вражала логістика та злагодженість роботи всіх екстрених служб і авіації! Сподіваюсь, що в нашій країні трансплантологія вже отримала поштовх, і скоро стане такою ж повсякденною хірургією, якою вона є в іншому цивілізованому світі.

Якось до нас поступила жінка з циркулярним інфарктом — це дуже небезпечний його різновид, коли вогнище некрозу поширюється одночасно на всі стінки шлуночків серця. Трансплантацію серця організували буквально в найближчі дні, поки жінка була на механічній підтримці. Програма трансплантації по Європі швидко знайшла донора, і, силами авіації, серце донора доставила дуже швидко.

Найдовша ваша операція?

Близько 9 годин. Але якщо згадати про закордонні стажування, одна з операцій, в яких я брав участь, тривала цілих 17 годин. Це була операція по виправленню однієї з найскладніших вроджених вад серця, коли кров не насичується киснем та її необхідно перенаправити в коректному напрямку.

Про вади серця без симптомів. Чи потрібно людині, яка є молодою й добре себе почуває, робити ЕКГ?

Хороше запитання, і, в наш динамічний час, дуже актуальне! Деякі вади серця розвиваються тихо, повільно та підступно. Можна прожити не один десяток років і просто не помічати її, а можна вести активний спосіб життя, потрапити на профілактичний огляд, дізнатись про виражені зміни на ЕХО-КС і просто не повірити лікарям. Останні пацієнти часто йдуть, не звертаючи увагу на рекомендації лікарів щодо лікування і спостереження виявленої вади. Але одного разу, коли вада набрала силу та вже дала незворотні зміни, вона змусить повернутися до лікаря. Буває так, що вже занадто пізно, і ризик операції перевищує всі межі здорового глузду.

Тому зробити ЕКГ і ЕХО-КС варто кожному дорослому. Я вважаю, що ці дослідження, а також скринінгова коронарографія дуже важливі в певному віковому періоді, щоб не пропустити грізних змін.

Що відбувається в операційній: з кого складається операційна команда кардіохірурга, і чим важлива кожна роль?

Для операцій на серці потрібна велика команда — в процесі операції задіяно мінімум 8 людей: кардіохірург і два його асистенти, анестезіолог, перфузіолог, який відповідає за апарат штучного кровообігу, операційна медсестра, сестра-анестезист і допоміжний персонал. Роль кожного з них складно недооцінити, кожен чітко знає як свою ділянку роботи, так і сценарії взаємодії з іншими членами команди.

Насправді, час операції дуже обмежений: ми зупиняємо серце і підключаємо штучний кровообіг тільки на основному етапі втручання. Тут важливо зробити все швидко і правильно. Якщо на тлі нестандартної ситуації хірург починає помітно нервувати, це позначається на роботі всієї бригади, а слідом — на безпеці пацієнта. Особисто я віддаю перевагу тримати бригаду в повному спокої та холоднокровності, оскільки в нашій професії паніка — це провал, як у розвідників.

Які переваги саме вашої спеціальності?

Безумовно, кардіохірургія дозволяє вилікувати найголовніший «орган почуттів і любові». Сучасна кардіохірургія — високотехнологічна область, котра пов’язана, однак, з високими ризиками. Але операції на серці оздоровлюють, а не інвалідизують. З огляду на цей факт, після операції людина може соціально адаптуватися, жити звичайним життям, повноцінно вчитись і працювати. Обмеження після реабілітаційного періоду є, але вони спрямовані скоріш на те, щоб пацієнт не перестарався — і підходив до навантажень розумно. Це мотивує.

Записатись на консультацію до кардіохірурга Павла Кіструги можна за телефоном: +38 (048) 730-00-30, через мобільний додаток або через форму на сайті.