Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Як профілактувати рак? Дивіться інтерв’ю з онкологом Світланою Стороженко

Якщо рак виявити на ранній стадії, шанси повністю його вилікувати значно підвищуються. Як не пропустити захворювання, онколог Світлана Стороженко розповіла в ефірі 7 каналу.

Як часто варто обстежуватись?

При визначенні плану обстежень, варто враховувати фактори ризику:

  • спадковість,
  • ожиріння,
  • шкідливі звички, як-от паління та вживання алкоголю,
  • наявність супутніх захворювань, наприклад, цукровий діабет тощо.

Наявність хоча б одного з цих пунктів вимагає коригування графіку діагностування. Наприклад, якщо у пацієнта є фактор спадковості, то він має прийти на перший скринінг у віці на 10 років молодше, ніж захворів його родич.

Для скринінгу онкомаркери здавати немає сенсу – цей показник використовується для відстежування лікувального прогресу. Виняток – ПСА (простатоспецифічний антиген) для діагностування раку передміхурової залози, а також у жінок СА-125.

Якщо хтось з родичів хворів на рак, особливо якщо йдеться про рак молочних залоз, кишківника, яєчників, шлунку, підшлункової залози, то можна здавати кров на виявлення спадкових молекулярно-генетичних мутацій. Якщо такі мутації виявили, лікар разом з пацієнтом складає індивідуальний план обстежень.

Для профілактики раку молочної залози жінкам, які не мають скарг, варто прийти на огляд до лікаря в 25 років і скласти власний план обстеження. Якщо немає факторів ризику, першу мамограму варто зробити у 40 років.

Як знизити ризики захворіти на рак?

  • Необхідно вести активний спосіб життя. Не варто нехтувати цим пунктом, фізичні навантаження знижують не лише ризики онкології.
  • Культура харчування. Їжа має бути збалансована.
  • Варто стежити за тим, щоб не було дефіциту вітаміну D. На жаль, нестачу цього важливого для здоров’я вітаміну (а зараз його прийнято вважати гормоном), діагностують у 70% випадків. ВОЗ рекомендує приймати його по одній пігулці щодня у дозуванні 1000 МО в профілактичних цілях. Або здати аналіз і дотримуватись рекомендацій лікаря.

Нагадуємо, що для скринінгу онкозахворювань до 29.02.2024 діє -20% на ендоскопічну діагностику в лікарні на Філатова. А записатись на консультацію онколога або Онко Check-UP ви можете через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.