Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Зламане майбутнє: Всесвітній день остеопорозу. Консультують ендокринолог Вероніка Непорада та рентгенолог Катерина Пешевич

Остеопороз — системне захворювання, яке здебільшого впливає на крихкість кісток. Тому зазвичай про цю мовчазну проблему дізнаються при першому переломі, що при нормальній кістковій масі не трапився б.

Що треба знати пацієнтові, та як діагностують це захворювання, у Всесвітній день остеопорозу розповіли спеціалісти Медичного дому Odrex: ендокринолог Вероніка Непорада та рентгенолог Катерина Пешевич.

Ознаки крихкості

Проблема може вам здатись незначною, але за статистикою ВООЗ, остеопороз знаходиться у першій п’ятірці захворювань, що призводить до інвалідності та смерті. А також посилює перебіг вже придбаних захворювань.

Ендокринолог Медичного дому Odrex Вероніка Непорада розповідає, що існує кілька неспецифічних ознак остеопорозу:

 • зміна постави,
 • біль в поперековому і грудному відділах хребта при тривалому навантаженні,
 • сутулість, яку зазвичай списують на вік,
 • зменшення росту,
 • пародонтоз — осідання та свербіж ясен, оголення і підвищена чутливість шийок зубів.

На ранній стадії остеопорозу може виникати й постійний біль у спині, попереку, грудному відділі хребта, а також нічні судоми в ногах, крихкість нігтів і волосся, руйнування зубів.

Враховуючи безсимптомний перебіг в половині випадків, потрібно бути на сторожі свого стану здоров’я. Особливо тих, хто у групі ризику: люди після 50 років. За статистикою, це кожна третя жінка та кожен п’ятий чоловік. Але вік та стать — не головні приводи пройти обстеження, це потрібно, якщо:

 • раніше були переломи,
 • ваші кровні родичі мали остеопороз,
 • ви приймаєте глюкокортикоїди, особливо у випадках системного прийому цих препаратів щонайменше три місяці,
 • маєте низьку масу тіла, адже вона є індикатором низької мінеральної щільності кістки і показником вищого ризику переломів, зокрема шийки стегна,
 • виявлений гіпогонадизм, тобто дефіцит статевих гормонів як у жінок, так і у чоловіків,
 • ви палите,
 • вживаєте їжу з малим вмістом кальцію,
 • маєте дефіцит вітаміну D,
 • зловживаєте алкоголем,
 • хворієте на цукровий діабет 2 типу,
 • встановлений діагноз ревматоїдний артрит,
 • присутня генетична непереносимість глютену — целіакія.

Падіння не має стати тією самою ключовою ознакою, яка приведе вас до лікаря. Неможливо вберегти себе від невдалого кроку чи підняття чогось тяжкого.

Якщо протягом життя ми звикли бути активними, то падіння з висоти свого росту не викликає великих проблем, здебільшого. А при остеопорозі наш опорно-руховий апарат ніби кришталевий, тому й не потрібно особливих зусиль, щоб зламати кістку. Жінки здебільшого отримують перелом шийки стегна, і якою би якісною не була б сучасна травматологічна допомога, це складна травма. В першу чергу — для пацієнта.

Подивиться на щільність

Для діагностики остеопорозу фахівці Odrex використовують лабораторні та інструментальні методи: біохімічний аналіз крові, дослідження гормонів крові, що відповідають за фосфорно-кальцієвий обмін, КТ-денситометрія.

Для підтвердження діагнозу ендокринолог може призначити ряд аналізів: визначення добової екскреції фосфору і кальцію (також кальцію стосовно креатиніну). А також визначення рівнів: ТТГ, кальцитоніну, паратгормону, вітаміну D, загального білку, лужної фосфатази, кислої фосфатази, оксипроліну. Золотим стандартом вважають оцінку рівнів дезоксипіридиноліну і пірідиноліну завдяки аналізу сечі.

Мінеральну щільність кісткової тканини можна визначити і завдяки інструментальним методам діагностики. Рентгенологиня Odrex Катерина Пешевич каже, що методика кількісної комп’ютерної томографії дозволяє визначати значення вмісту кальцію в міліграмах на кубічний сантиметр кісткової тканини.

КТ-денситометрія має значні переваги над звичайною КТ при виявленні остеопорозу, тому що має змогу вирізняти різні кісткові структури, оцінювати тіло хребців та характеристики кістки. Механізм проходження дослідження схожий на звичайну томографію. Рентгенолог розраховує щільність та надає висновок.

Відповідно до вимог ВООЗ, розрахунок проводиться за двома показниками: Т та Z-критерій. Перший порівнює дані вашого дослідження з еталонними денситометричними показниками, зазвичай, як у молодої вікової групи. Z-критерій є додатковим показником: цей параметр показує, наскільки результати відповідають нормальним показникам для статі, вікової групи, маси тіла та інших даних пацієнта. Наразі в Odrex можна пройти КТ-денситометрію хребта на томографі Toshiba Aquilion PRIME.

Дані можуть стати приводом для подальшого обстеження та лікування. А це шанс зупинити розвиток патології та бути впевненим у кожному подальшому кроці.

Записатись на консультацію та діагностику в Медичному домі Odrex ви можете за номерами +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30. А також на сайті.