Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Злоякісні пухлини в дітей: як не пропустити й що робити

Онкологія в дітей трапляються нечасто, але надважливо, щоби дитина проходила регулярні огляди в лікаря, оскільки перші ознаки хвороби часто маскуються під дуже звичні нам симптоми. З питання симптомів та лікування онкозахворювань у дітей консультує дитячий хірург вищої категорії, хірург-онколог Михайло Сергійович Тернавський.

Які зміни поведінки мають насторожити батьків?

Якщо ви помічаєте, що дитина втратила свою звичну активність, стала сильно втомлюватись, перестала займатись або цікавитись тими речами, якими цікавилась раніше, це привід звернути увагу. Патологічна сонливість, коли дитина лягає спати одразу ж після уроків, млявість, плач без причини можуть бути пов’язані зі звичайною втомою. Але якщо вони виникли раптово, то треба звернути на це увагу й розповісти лікарю.

Дитячий хірург вищої категорії, хірург-онколог Михайло Сергійович Тернавський

Які основні симптоми онкологічних захворювань у дітей?

Онкологію в дітей важко відразу розпізнати, оскільки ранні симптоми вкрай схожі на симптоми, спричинені більш поширеними захворюваннями. Серед основних симптомів:

 • Шишка або припухлість незрозумілого походження
 • Незрозуміла блідість
 • Часті утворення синців або кровотечі
 • Постійний біль в одній частині тіла
 • Раптові зміни зору, розмитий зір, зображення двоїться в очах
 • Проблеми з координацією або ходьбою
 • Стрімка втрата ваги та зниження апетиту
 • Часті головні болі, поєднані з блювотою
 • Втрата енергії, вищеперелічені зміни в поведінці
 • Лихоманка незрозумілого походження: один день є підвищена температура (вища за 38,3 С), потім вона зникає на декілька днів, потім знову підвищується.

Здебільшого ці симптоми набагато частіше спричинені чимось іншим, ніж рак, наприклад травмою чи інфекцією. І все ж, якщо у вашої дитини є деякі із цих симптомів, зверніться до лікаря, щоби можна знайти причину та, якщо необхідно, вилікувати.

Чи залежать симптоми від різновиду пухлини?

Наступні симптоми безпосередньо належать до конкретного захворювання або його локалізації:

 • У випадку злоякісних або доброякісних пухлинах центральної нервової системи, тобто головного та спинного мозку, такими симптомами можуть бути головні бол у ранковий час, після того, як дитина прокинулась. До цього часто долучається блювання, поява хиткої ходи в дитини, порушення координації, невиразна мова.
 • Лімфома нерідко спричиняє свербіж або висип, хронічний кашель або задишку (через збільшення лімфатичних залоз у грудній клітці), зміни кишечника або його непрохідність (через збільшення залоз у черевній порожнині).
 • Нейробластома може виникнути де завгодно, але зазвичай вона починає розвиватись у черевній порожнині, там її й помічають — як набряк.

Кожна пухлина має свої особливості й діагностується виключно лікарем-онкологом залежно від симптомів, результатів обстеження й аналізів.

Чим відрізняються онкозахворювання в дітей та дорослих?

Рак у дітей не надто пов’язаний факторами ризику навколишнього середовища та способу життя, генетичні фактори ще не встигають проявити себе, і багато пухлин є вродженими. Організм дитини набагато сильніше реагує на лікування: воно одночасно й більш дієве, і викликає більше побічних ефектів. Базою лікування є, звісно, мультидисциплінарний підхід, однак найчастіше основою лікування дитячих онкологічних захворювань є хіміотерапія, а не хірургічні втручання.

Чи проводяться операції дітям з онкологією в Odrex?

Так. Втручання при пухлинах проводить дитячий хірург вищої категорії, хірург-онколог Михайло Сергійович Тернавський, який має понад 20 років стажу. В Odrex створений окремий дитячий стаціонар, затишний та добрий, працюють дитячі анестезіологи, які використовують найсучасніші методи анестезії та знеболення.

Ви можете записатись на консультацію Михайла Тернавського через форму на сайті, через мобільний додаток або за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.