Синдром неспокійних ніг – це неврологічний розлад, при якому пацієнти скаржаться на нічний дискомфорт та неприємні відчуття в ногах, а іноді і в руках.
Пацієнти цей стан зазвичай описують так: це непереборна потреба здійснювати рухи ногами, руками, яка може супроводжуватися відчуттям дискомфорту, поколюванням або «повзанням мурашок». Іноді з’являється ще й біль в кінцівках. Симптоми більш виражені, коли пацієнти не активні, а пік проявів спостерігається перед сном. В моменти стресу стан погіршується.
Поворушив кінцівками – стало легше. Але не все так просто
Постійні потягування, ходьба чи переминання з ноги на ногу не дають заснути. Тож перший «сюрприз» від синдрому неспокійних ніг – безсоння. А от воно вже додає денну сонливість, надмірну втомлюваність, відчуття зниження сил, головний біль, роздратування та апатію. При тривалому перебігу хвороби може дійти й до депресії.
Звідки береться синдром неспокійних ніг?
Механізм розвитку захворювання до кінця невідомий, але ми знаємо, що він пов’язаний з порушенням обміну дофаміну у центральній нервовій системі.
Діагноз частіше зустрічається в осіб середнього та старшого віку. Також в групі ризику вагітні жінки, люди, які страждають на анемію, низький рівень феритину, цукровий діабет, хронічні захворювання нирок або печінки, хворобу Паркінсона та розсіяний склероз.
Зловживання стимуляторами або різка відміна деяких препаратів також можуть стати причиною появи симптомів.
І ще одна причина – спадковість. Причому третина пацієнтів із синдромом неспокійних ніг мають обтяжений цим діагнозом сімейний анамнез.
Як лікувати? Якщо що, слово «заспокойся» не працює
Якщо йдеться про ситуацію, коли хвороба вторинна, тобто внаслідок інших хвороб, то лікувати треба саме першопричину.
Але якщо це первинний синдром, то вилікувати його повністю не вийде – його можна лише контролювати. Зазвичай протипаркінсонічними препаратами, протисудомними, вітамінами та мінералами. А ще непогано працюють старі добрі правила гігієни сну:
- чіткий режим сну,
- короткі прогулянки перед сном та провітрювання спальної кімнати,
- обмеження користування гаджетами хоча б за годину перед сном.
Специфічної профілактики синдрому неспокійних ніг не існує. Але є фактори, які дозволяють мінімізувати появу такої проблеми:
- контроль хронічних захворювань та своєчасне лікування їх загострення,
- відмова від паління,
- нормалізація ваги,
- щоденна фізична активність.
Проблема в тому, що симптоми синдрому неспокійних ніг зазвичай не спонукають йти до лікаря, а дарма. Правильно підібрана терапія покращує якість життя та попереджає розвиток ускладнень.
Записатись на консультацію ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.