Вона залишається одним з найбільш розхожих неврологічних захворювань в світі — на третьому місці після інсульту і хвороби Альцгеймера.
Тому знання про епілепсію можуть стати в нагоді в будь-який момент. З неврологом оліклініки всієї родини в Чорноморську Ольгою Валентинівною Лапшиною розбираємося, як не відчувати себе ніяково в спілкуванні, допомогти під час епілептичного нападу, і не нашкодити. Тим більше, що це зовсім не складно.
Будьте готові допомогти
Сам по собі епілептичний припадок не такий небезпечний, як відсутність допомоги в потрібну хвилину. На початку нападу намагайтеся прибрати подалі потенційно небезпечні, гострі і важкі предмети. Підкладіть що-небудь м’яке людині під голову: светр, подушку, рушник. Але не тримайте його і не намагайтеся зупинити напад силою — так можна тільки сильніше нашкодити.
Не панікуйте і не бійтеся
Поширена помилка — що в ході нападу западає язик, тому потрібно розтиснути щелепи і покласти щось до рота. Це не так: під час нападу м’язи, зокрема і язик, знаходяться в гіпертонусі і неправильні дії ризикують травмувати язик, зуби або стати причиною асфіксії. У деяких випадках доведеться викликати швидку: якщо напад тривав більше 5 хвилин, якщо напад починається знову, а людина не встигла прийти до тями.
Негайна госпіталізація потрібна вагітним, травмованим і тим, у кого новий напад відрізняється від типових випадків.
Сидіть поруч після нападу
Після нападу покладіть людину в зручне положення — переверніть набік. Перший час — небезпечний і вимагає делікатності. Чекаючи, поки людина приходить до тями, відновлює пам’ять і починає знову координувати рухи, дуже важливо знайти в собі сили заспокоїти її, запевнити, що все буде в добре, і посміхнутися. У людини з епілепсією часто є браслет, картка з телефоном близького або трекер з кнопкою тривоги — повідомте рідним або знайомим про напад. На початку не можна давати воду — є ризик захлинутися.
Проявіть такт
Помилок про епілепсію так багато і вони такі поширені, що люди з захворюванням періодично відчувають себе зацькованими. Ні, це не психічне захворювання, не обов’язково супроводжується психічними порушеннями, не завжди передається у спадок або залишається на все життя, не вирок і вже точно не заразне.
Так, епілепсія аж надто суворо диктує свої обмеження і ускладнення, але мільйонам людей вона не заважає вести насичене життя. Ніколи не варто говорити «ну ти ж здоровий (а)» і вказувати, що є люди, яким важче: від того, що комусь ще гірше, полегшення не настає. Не потрібно говорити тільки про хвороби, але уникати цієї теми не варто — краще дати зрозуміти, що вам не все одно і ви готові допомогти.
Звертайте увагу на подразники
У епілепсії більше 40 форм, і вони дуже різні — як по проявах, так і по триггерам — подразникам — які викликають приступ.
Найвідоміший приклад — фотоепілепсія, коли напад провокується світловими подразниками: миготливою зовнішньою рекламою, частими монтажними склейками, мерехтливими яскравими зображеннями.
На жаль, це встигло стати зброєю в руках інтернет-тролів. Так, за політичну критику постраждав журналіст Курт Ейхенвальд: йому відправили миготливу картинку, яка викликала напад. Ігнорувати подразники і не намагатися попередити про них — значить створювати незручну і навіть небезпечну ситуацію. У когось напади виключно денні або нічні. Їх можуть спровокувати інші захворювання, недолік сну або алкоголь, але найголовніший тригер, про який варто пам’ятати, — це стрес.