Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

7 міфів про онкологію. Розбиваємо вщент доказовою медициною

Завідувачка клінічної онкології Світлана Строженко та асистентка онколога Вероніка Штипуляк згадали найвідоміші міфи про лікування онкологічних захворювань, які вони чули за роки своєї практики. І пояснили, чому вони не працюють у реальному житті.

❌Рак лікується лише «хімією»

«Хімія» – лише частина тактики лікування раку, яка показана далеко не всім хворим на онкологію. Терапія онкохвороб може включати такі етапи:

  • хірургічний (видалення пухлини),
  • медикаментозний (хімієтерапія, імунотерапія, таргетна терапія, гормонотерапія, кістково-моделююча терапія),
  • променевий.

Тактика лікування обирається індивідуально для кожного окремого клінічного випадку. Комусь показана хімієтерапія після операції, комусь до неї, а комусь, дійсно, призначають лише хімієтерапію. Втім, є випадки, коли вона для лікування не потрібна.

❌Хімієтерапія продовжує життя на 1-2 роки

Це часта причина відмови пацієнтів від лікування. Мовляв, хімієтерапія не подовжить життя, а лише погіршить його якість. Але у нас є пацієнти, які лікуються понад 15 років. Наприклад, пацієнтка з раком молочної залози лікується з 2007 року і нормально себе почуває.

❌ IV стадія – це вирок

В більшості випадків IV стадія передбачає наявність віддалених метастазів. Але це не завжди так: наприклад, при раку шкіри або раку шийки матки IV стадія може бути виставлена без віддалених метастазів. Бувають випадки, коли IV стадія має кращий прогноз, ніж III, все індивідуально. Не орієнтуйтесь на цифри і не робіть поспішні висновки. Ця інформація для лікарів, а не для пацієнтів.

❌ Підвищені онкомаркери = онкологія

Є така категорія пацієнтів, які люблять ходити в лабораторії, здавати кров на онкомаркери, засмучуватись через підвищені результати і потім бігати на КТ і МРТ шукати пухлини. Але річ в тім, що пухлинні маркери утворюються не лише раковими клітинами, але й нормальними. Поїли напередодні жирне – показники одного з маркерів піднялись. Тому здавати аналізи на онкомаркери варто лише за направленням лікаря. А от здавати самостійно з метою раннього виявлення раку – те саме, що викинути гроші на вітер.

❌Під час лікування обов’язково випаде волосся

Багатьох пацієнтів дуже лякає, що внаслідок лікування раку випадає волосся. Але є багато «але». Волосся випадає через хімієтерапію, а ви вже знаєте, що вона показана не всім пацієнтам. Ба більше, не від всіх схем хімієтерапії випадає волосся. Якщо все ж таки пацієнту показана саме та схема, то волосся відростає за 6-12 місяців після закінчення курсу.

❌Онкохворим не можна цукор

Є така поширена думка, що пухлини харчуються глюкозою, і якщо їсти солодке, то вони будуть зростати. Але глюкозою живляться всі клітини тіла, зокрема і пухлинні. Коли глюкоза недоступна, організм починає виробляти її з білків та жирів, щоб забезпечити своє нормальне функціонування. Онкологічним хворим, як і всім людям, варто дотримуватись здорового харчування.

❌ Треба підтримувати імунітет БАДами під час хімієтерапії

З біологічно активними добавками варто бути обережними, бо деякі з них підвищують токсичність хімієтерапії та знижують її ефективність. Йдеться про звіробій, женьшень, ґінко білобу, гідрастіс, омелу білу та розторопшу. Радимо повідомляти вашого лікаря про всі препарати, які ви збираєтесь приймати, навіть якщо це просто БАДи та вітамінки.

❌Вагітність та онкологія – несумісні речі

Не завжди. Основний страх пов’язаний з тим, що хімієтерапія вбиває клітини, які швидко розмножуються, а плід є саме такою клітиною. Разом з тим, на 2-3 триместрі можливе проведення хімієтерапії з подальшим народженням здорової дитини. Якщо ж пухлина розвинулась у 1 триместрі, найімовірніше, доведеться переривати вагітність, бо саме в цей час починають формуватись всі важливі органи нового організму.

Жінкам, які не є вагітними, але планують дітей, після встановлення діагнозу і до початку хімієтерапії варто подбати про збереження репродуктивного потенціалу організму – здійснити кріоконсервацію ооцитів або ембріонів, бо на фоні протиракової терапії може розвинутись менопауза. Зачаття дитини має відбутися не раніше, ніж за 2-3 роки після завершення лікування, щоб не було відтермінованих токсичних ефектів після терапії, та щоб переконатись у відсутності рецидиву у матері.

Детально про хіміотерапію.

Записатись на консультацію онколога ви можете за допомогою мобільного додатку Odrex, через форму на сайті або за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.