Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Хіміотерапія

Хіміотерапія — метод лікування раку за допомогою сильнодійних хімічних препаратів. Дія цих препаратів спрямована на клітини, що швидко ростуть, як ракові, не даючи їм можливість ділитись, рости та створювати нові клітини. Хіміотерапевт створює план курсів лікування, комбінуючи ряд хіміотерапевтичних препаратів з урахуванням стадії, агресивності та виду раку.

Показання до проведення хіміотерапії

Лікування раку проводиться різними методами, крім хіміотерапії застосовують хірургію, променеву терапію чи імунотерапію. Безліч факторів впливає на підбір, комбінацію методів та варіанти лікування.
Можливостей застосування хіміотерапії безліч:

  • Лікувальна хіміотерапія: застосовується як єдиний метод боротьби з раком. Терапії може бути достатньо для повного знищення ракових клітин.
  • Неад’ювантна хіміотерапія — терапія, що проводиться перед операцією. Таке лікування спрямоване на зменшення пухлини для безпечного її видалення, проведення органозберігального втручання.
  • Ад’ювантна хіміотерапія — лікування, яке призначається для знищення залишкових ракових клітин після хірургії чи променевої терапії.
  • Паліативна хіміотерапія: потрібна, щоб пацієнт відчував менше болю та інших симптомів на останніх стадіях раку.

Препарати, що застосовують при такій терапії, називаються цитостатиками. Як правило, вони використовуються для внутрішньовенного та внутрішньовенного краплинного введення. При цьому сьогодні є таблетовані варіанти. А для лікування раку шкіри можуть застосовувати креми з цитостатиками для зовнішнього нанесення.

Підготовка та проведення хіміотерапії

Консультація клінічного онколога

Кожен пацієнт перед початком лікування консультується із клінічним онкологом (хіміотерапевтом). На первинній консультації обговорюється схема лікування, тактика введення препаратів, тривалість курсів та проміжки між ними. І у пацієнта є низка питань: харчування після хіміотерапії, скільки разів можна робити крапельниці, яка реабілітація, чи випаде волосся. Все це можна обговорити зі своїм лікарем предметно, враховуючи діагноз та методи лікування.

Обстеження перед початком лікування

Перед кожним курсом хіміотерапії пацієнт заздалегідь здає аналізи. У базовому списку: загальний аналіз крові, печінкові проби та обов’язково, з урахуванням пандемії, — тест на COVID-19. Це необхідно, щоб зрозуміти, чи безпечно зараз проводити хіміотерапію. Після оцінки результатів лікар допускає пацієнта до лікування.

Обстеження у відділенні

Вже в Медичному домі пацієнта проводять у відділення денного стаціонару та окрему палату. Там його оглядає лікар і вимірюють ріст та вагу. За наявності супутніх серцево-судинних захворювань роблять ЕКГ. Варто враховувати, що основна група пацієнтів із раком — коморбідні, тобто мають супутні хвороби. Оскільки Клінічна онкологія Odrex знаходиться на одній території з багатопрофільною клінікою, за потреби пацієнта консультують фахівці різних профілів для оцінки стану або призначення додаткового лікування.

Проведення хіміотерапії

Протоколи лікування однакові у всьому світі. Курс контролюється і коригується лікарем, він же пише лист призначення, згідно з яким медсестра підключає препарати. Розрахунок препаратів проводиться щодо зростання та ваги пацієнта, іноді вони можуть бути підкориговані на 20-30%, якщо пацієнт має супутні захворювання.

Під час інфузії пацієнт отримує не лише цитостатики. Для початку вводяться препарати від нудоти, для роботи шлунка або серця, а також розчини, наприклад калію, натрію, аскорбінової кислоти для поліпшення самопочуття. Після цього спочатку вводять один хіміопрепарат, зазвичай вони розводяться на фізрозчині, деякі препарати вводяться виключно на глюкозі. Як правило, це тривала процедура і може тривати кілька годин. Тому вона проводиться в зручних спеціально для цього призначених кріслах або в ліжку

Завідувачка Клінічної онкології Світлана Стороженко

Для внутрішньовенного введення ліків в Odrex використовують інфузійний дозатор Exadrop, що має спеціальний дозатор, різні фільтри, затискачі. Це дозволяє контролювати режим введення. Є й друга система — Infusomat Space Line, що працює за схожим принципом.
Інфузомат з’єднується з порт-системою, яку встановлюють Odrex, щоб пацієнт не піддавався постійним внутрішньовенним ін’єкціям. Це спеціальні венозні порти для проведення хіміотерапії, які імплантуються під шкіру на час лікування. В Україні ця методика зустрічається досить рідко, при цьому вона оберігає не тільки від множинної та неприємної процедури, сколотих вен. А ще запобігає стоншенню периферійних судин та зменшує ризик розвитку флебітів та різних інфекцій.

Після закінчення курсу пацієнт відпочиває в палаті, лікарі оглядають його, спостерігають протягом 30-60 хвилин, оскільки можуть виникнути такі відстрочені реакції, як підвищення температури тіла. За цей час лікар також готує виписку з історії хвороби – це докладний опис курсу. У виписці для пацієнта вказані препарати, дозування, інформація щодо здачі аналізів та проведення наступного курсу. Обов’язково є рекомендації щодо прийому низки препаратів вдома.

Клінічний онколог Марина Бєлоцерковська

Побічні ефекти

Цитостатики діють на ракові клітини, які за своєю природою швидко ростуть. Але в організмі є і здорові клітини, що швидко ростуть. Під час лікування вони можуть ушкоджуватись, найчастіше під вплив препаратів потрапляють:

  • кровотворні клітини у кістковому мозку,
  • волосяні фолікули,
  • клітини в роті, травному тракті та репродуктивній системі.

Найчастіші побічні явища:

  • втома,
  • випадіння волосся,
  • нудота та блювота,
  • запори або проноси,
  • порушення роботи печінки,
  • зміна шкіри та нігтів,
  • стрибки ваги,
  • перепади настрою,
  • порушення статевої функції та фертильності.

Можуть також падати показники крові, оскільки частина препаратів діє на тромбоцити або лейкоцити. Виникають такі побічні ефекти, як анемія — падіння рівня гемоглобіну в крові, або тромбоцитопенія — скорочення кількості тромбоцитів. Хіміотерапевт, що лікує, завжди стежить за показниками крові, за необхідності призначається симптоматична терапія.

Те, як відбувається лікування, також залежить від організму пацієнта, наявності зайвої ваги, захворювань інших органів. Хіміотерапія та наслідки йдуть пліч-о-пліч, але з ними можна впоратись при розумному підході та контролі медичного працівника.

Методи відновлення

Усі реакції організму на лікування ретельно контролюються. Тому під час курсу пацієнт отримує не лише цитостатики. Додаткові препарати спрямовані на захист організму та профілактику захворювань. Також є ліки, які пацієнти приймають удома. В обов’язковому порядку — це препарати від нудоти, блювоти та гепатопротектори для підтримки печінки. Список може змінюватись з огляду на супутні патології.

Багатьох пацієнтів хвилює питання: як очистити організм після хіміотерапії? Насамперед це здоровий спосіб життя. Харчування при хіміотерапії означає дієту – не сувору, але з дотриманням корисного раціону. Враховуючи можливі реакції на препарати — це допомагає легше перенести лікування та справлятись з побічними ефектами.

Клінічний онколог, кандидат медичних наук Ольга Кузнецова

Після лікування пацієнта супроводжує втома. Вона може з’являтись сама по собі або викликана звичайними і простими справами. Але так як організм ослаблений, потрібно не нехтувати перервами по 15-20 хвилин, робота це або домашні справи. Корисно додати невеликі прогулянки на свіжому повітрі. Загалом ходьба або фізична помірна активність підійматиме настрій і надаватиме сил.

Що не можна робити після хіміотерапії, так це непомірно вживати алкоголь, об’їдатись шкідливою, жирною їжею і налаштовуватися на погане. При незвичайних реакціях або поганому самопочутті потрібно дзвонити адміністратору відділення або у швидку допомогу. У документації пацієнта вказані можливі побічні реакції, як на них потрібно реагувати, та контактні особи, що зможуть підказати чи допомогти.

Особливості лікування в Odrex

Світові стандарти лікування та сертифіковані препарати

Наші клінічні онкологи та гематолог займаються лікуванням усіх видів онкологічних та гематологічних захворювань у дорослих та дітей. Пацієнти можуть в Одесі отримати якісну допомогу — таку саму, як у Європі чи Америці.

Монохіміотерапія

Ми проводимо як монохіміотерапію — лікування одним цитостатиком, так і курси поліхіміотерапії — комбінації кількох препаратів.

Міждисциплінарна команда

Рішення приймаються за допомогою консиліуму, де лікарі суміжних спеціальностей, клінічні онкологи та гематолог разом підбирають тактику лікування. Є можливість залучати спеціалістів із різних медичних закладів. Це обмін важливим досвідом, що дозволяє у найважчих випадках підібрати оптимальні варіанти лікування.

Безпека пацієнтів

Пацієнти отримують крапельниці окремо, і це з декількох причин. По-перше, під час лікування проявляється нудота і можливе блювання. А по-друге, пацієнти з онкологією перебувають у групі ризику тяжкого перебігу COVID-19, тому ми мінімізуємо їх контакти. Для менших ризиків, пов'язаних з інфекціями, Odrex, встановлюють порт-системи для пацієнтів. А з допомогою інфузоматів контролюється введення препаратів до кожної краплі.

Комфорт та сервіс

Палати облаштовані з урахуванням потреб пацієнта з онкологією: антибактеріальна фільтрація повітря, зручні ліжка, кнопка виклику персоналу. Також є апарати для моніторингу життєвих функцій пацієнта, що контролюють тиск, серцевий ритм та інші показники. Це забезпечує високу безпеку перебування пацієнта. Також за бажання, за окрему плату, можна перебувати у палаті разом із родичем.

Документація

Пацієнт отримує точну та детальну документацію, що може знадобитися в екстрених ситуаціях або при поїздках в інші країни. Крім того, там вказані детальні рекомендації щодо прийому препаратів, профілактики можливих побічних ефектів. Відстежує результати аналізів та координує пацієнта адміністратор.

Відгуки