Черезстравохідна ехокардіографія
Високоспеціалізоване ультразвукове дослідження серця через через стінку стравоходу.
Про діагностику
Черезстравохідна ехокардіоскопія дає змогу дослідити анатомічні структури серця та його функціональність детальніше, ніж на звичайному УЗД серця.
Це більш інформативний метод діагностики, тому що датчик вводять у стравохід. Таким чином ультразвуковий промінь перебуває максимально близько до органу, що й дає змогу його цілком обстежити. Отримуючи чітке зображення всіх структур серця, можливо оцінити роботу як серцевого м’яза, так і клапанів. Наприклад, тільки таким методом виявляють тромби в передсерді або утворення в камерах серця.
Навіщо потрібно таке дослідження
- необхідна більш точна інформація про роботу структур серця, що погано візуалізуються при звичайному УЗД,
- підозра на вроджену або набуту ваду серця,
- діагностика запалень ендокарда,
- наявність утворення або тромбів у камерах серця,
- порушення роботи серцевого клапана,
- виявлення джерел емболії – закупорки судин емболами, що приносить потік крові або лімфи,
- виявлення аномалій у роботі коронарних артерій або аорти.
У дослідження є низка відносних протипоказань, вони пов’язані із захворюваннями стравоходу. Це можуть бути новоутворення, дивертикули, стриктури, фістули, варикозне розширення вен стравоходу, езофагіт або кровотеча у верхній частині ШКТ.
Також черезстравохідне УЗД проводять під час кардіохірургічних операцій.
Як підготуватись до дослідження
Разом із підготовкою, дослідженням і подальшим спостереженням діагностика займе близько 2-х годин.
- Дослідження проводять натщесерце: за 6-8 годин до процедури не можна їсти, просту воду можна випити не пізніше, ніж за 2 години до початку дослідження. У цей же час можете прийняти ліки, якщо немає протипоказань від лікаря.
- ЧПЕхо зазвичай проходить під процедурною седацією в супроводі анестезіолога.
- Якщо ЧПЕхо відбуватиметься під загальною анестезією, подумайте, хто б міг вас привезти додому, бо бути за кермом поки що не можна. За гарного самопочуття ви можете поїхати і на громадському транспорті.
- Обов’язково розкажіть про алергію на препарати, про проблеми з ковтанням твердої їжі та про будь-які порушення в ділянці стравоходу і шлунка.
- Зніміть зубні протези.
Під час дослідження пацієнт лежатиме на лівому боці обличчям до лікаря. Таке положення мінімізує ризик аспірації. Щоб зменшити і блювотний рефлекс, проводять поверхневу анестезію глотки за допомогою спрею. А для захисту датчика від перекушування, пацієнту дають загубник.
Дослідження займає близько 15-20 хвилин, але ще 2 години після процедури краще не їсти і не пити. За цей час перестане діяти анестезія і відновляться рефлекси глотки, що захищають дихальні шляхи від потрапляння їжі або рідини.
У день діагностики також краще утриматись від гарячої їжі або напоїв, щоб не виникло подразнення або опік. Дискомфорт у зоні дослідження може тривати протягом доби після діагностики.
Результат черезстравохідної ехокардіоскопії
Висновок пацієнт отримує відразу після проведення дослідження. Іноді може знадобитьсь додатковий перегляд запису для більш детального аналізу. Результат дослідження буде записаний на електронний носій.