Консультує Савелій Узун, хірург-ендоскопіст вищої категорії
Як працює внутрішньошлунковий балон?
Балон являє собою кулю з медичної силіконової гуми (яка не шкодить організму), і за формою нагадує грейпфрут. Він майже нічого не важить, а коли згорнутий — зовсім мініатюрний. Саме в такому вигляді балон вводять в шлунок під контролем гастроскопії, а потім наповнюють соляним розчином. Через 6 місяців — витягають.
У Медичному домі Odrex перевага віддається балонам Orbera. Вони сертифіковані в Україні, довше інших показують хороші результати лікування і, що дуже важливо, мають значну доказову базу.
У шлунку балон займає великий простір, через що для їжі залишається мало місця. Крім того, силіконова куля дратує рецептори насичення, завдяки чому мозок отримує сигнали про ситість — і людину не тривожить відчуття голоду. Щоб ефект був довгостроковим, після установки балона необхідно також дотримуватися збалансованої програми харчування.
Також внутрішньошлунковий балон може бути встановлений в рамках підготовки пацієнтів до баріатричних операцій: наприклад, злив-резекції, байпас.
Переваги
- Встановлення внутрішньошлункового балона проводиться протягом 30 хвилин і не вимагає хірургічного втручання.
- Пацієнта швидко виписують. Або в той же день, або через 1-2 дні, щоб скорегувати диспепсичні явища в умовах стаціонару.
- Мінімум побічних ефектів.
- Через 6 місяців пацієнт позбавляється, в середньому, від 30% зайвої ваги!
- Як бонус — поліпшуються ті симптоми діабету, артеріальної гіпертензії, а також захворювань суглобів і кісток, які були пов’язані із зайвою вагою.
Але найголовніша перевага методу полягає в тому, що внутрішньошлунковий балон допомагає виробити корисні звички. Людина змінює стереотип своєї харчової поведінки: обирає оптимальні страви й порції, перестає заїдати стрес, дотримується режиму харчування.
Якщо виконувати всі рекомендації лікарів, то тіло отримує максимальний результат, а розум — нові здорові звички.
Чому балон — тимчасовий?
На жаль, не всі пацієнти вчасно позбавляються від балона, особливо коли він дає хороший результат. Але зробити це потрібно обов’язково, оскільки шлункове середовище агресивне, і під впливом соляної кислоти стінки балона стоншуються. Через це деяким пацієнтам рекомендується приймати препарати для зниження кислотності. І тому своєчасне видалення балона — дуже важлива частина курсу лікування.
Наприклад, в Медичному домі Odrex був випадок видалення балона, який «перетримали» на цілих 12 місяців. Пацієнтка поставила балон в Південній Європі, добилася бажаної ваги, проте прощатися з силіконовим шаром не поспішала. Час минав, у жінки з’явилися неприємні симптоми, пов’язані з відкладенням кислотних солей на його поверхні. Ці відкладання істотно ускладнюють процедуру вилучення. Через півтора року після установки пацієнтка звернулася в Odrex, де її успішно позбавили від балона, а також небажаних наслідків.
Коментарі та рекомендації фахівців Odrex
«Основне показання для установки інтрагастрального балона — індекс маси тіла, рівний 30 і вище. Це допомагає підсилити ефект дієти, тренувань і прийому препаратів. Встановлення балону використовується і в якості підготовки до радикальних операцій. Крім того, така методика підходить тим, у кого є протипоказання до хірургічних втручань, наприклад, патології серцево-судинної системи.
Справитися з деяким дискомфортом під час процедури та надалі дотримуватися здорового способу життя допомагає правильна мотивація», — Світлана Костецька, ендокринолог.«Встановлення балону — процедура, поширена в усьому світі. В основному її проводять пацієнтам у віці 18-60 років, у виняткових випадках — з 14 років. Завдяки тривалим дослідженням і модернізації конструкції, балони ефективні й безпечні. Показання для встановлення та короткочасний ефект балону добре вивчені, триває вивчення довгострокового ефекту. Перспектива значною мірою залежить від того, як пацієнт буде виконувати рекомендації щодо дієти і фізичних навантажень», — Андрій Фомін, гастроінтестинальний хірург, керівник напрямку хірургії ожиріння і метаболічних розладів.