Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Боляче!

Біль мучить, докучає, вимотує … І не тільки фізично: коли людина відчуває біль, у неї лише одне бажання — щоб він припинився. Саме тому по всьому світу створюється все більше центрів з вивчення і лікування болю. Фахівці в цій галузі є і в Медичному домі Odrex.

 

 

Консультує Євген Петрович Євстратов, анестезіолог

Феномен болю

Оскільки біль — найпоширеніша скарга всіх пацієнтів земної кулі, фахівці звели її в ранг окремої медичної одиниці — тепер інститути болю різних країн скрупульозно досліджують феномен болю. До слова, вчені мужі вже зробили деякі висновки: біль є, скоріше, емоційним, суб’єктивним переживанням.

Що де болить

Найчастіше пацієнти скаржаться на болі в спині, шиї, голові, животі, грудях і серці. Джерелом дискомфорту можуть бути м’язи, судини, кістки та внутрішні органи. Втім, нерідко біль має психосоматичний характер.
Сьогодні неймовірно поширений, наприклад, біль в спині — це друга за частотою причина звернення до лікаря. Причому ще відносно недавно ця проблема стосувалася більшою мірою людей середнього віку, які займаються фізичною працею. Зараз же болі в спині турбують і багатьох підлітків.

Обережно, анальгетики!

Є багато препаратів, які ефективно усувають біль будь-якого характеру. Однак слід пам’ятати, що хаотичний прийом ліків зашкодить, як мінімум, травленню і нервовій системі. Якщо для знеболювання операції препарат був обраний правильно, то пацієнти швидше відновлюються і виписуються зі стаціонару. На жаль, так буває не завжди — проблема неадекватного знеболення торкнулася й української медицини.

Помилки загрожують небезпечними ускладненнями, серед яких:

  • артеріальна гіпертензія;
  • аритмія, гостра ішемія міокарда;
  • застійна пневмонія, гіпоксія;
  • парези кишківника;
  • хронічний больовий синдром;
  • гіперкоагуляція, тромбози глибоких вен, тромбоемболія легеневої артерії;
  • депресія.

Ризик розвитку хронічного болю (в залежності від виду операції) після ампутацій — 50-85%, кардіохірургічних операцій — 30-55%, видалення гриж — 5-35%, резекції молочної залози — 20-50%.

Особливий випадок

Больового синдрому після операцій можна уникнути. Для цього не тільки використовують збалансовану аналгезію, але і регулярно оцінюють біль за допомогою спеціальних методів, коригують терапію, особливо у дітей і людей похилого віку, і навчають пацієнтів. Ми використовуємо сучасні методики знеболювання широкого спектра.