Нетримання сечі
Нетримання сечі – проблема, про яку краще не мовчати.
Про цей розлад незручно розповідати, але ще незручніше те, що його наслідки не завжди вдається приховати від сторонніх очей. Тому хворі часто уникають спілкування з людьми та намагаються нікуди не виходити.
Нетримання сечі буває кількох видів:
- ургентне (імперативне) нетримання виникає при сильному, раптовому позиві до сечовипускання. Найчастіше тут доводиться говорити про гіперактивність сечового міхура, викликану проблемами в спинному або головному мозку, інфекціями сечових шляхів, порушеннями гормонального фону, пухлинами сечостатевої системи та інше. Ургентне нетримання сечі у чоловіків також виникає у зв’язку із запальними захворюваннями простати, її гіперплазією;
- стресове нетримання сечі спостерігається при фізичному навантаженні. Неприємну ситуацію в цьому випадку може спровокувати кашель, сміх, чхання, тобто посилення внутрішньочеревного тиску. Таке нетримання сечі відзначається, як правило, у жінок через перенесені операції з приводу гінекологічних захворювань, після травматичних пологів, абортів, важких фізичних навантажень. Все це призводить до усунення внутрішніх органів, порушення функції сфінктерного (утримуючого) апарату. Нетримання сечі у жінок після 50 років буває зумовлене дефіцитом естрогенів, що викликає ослаблення та зниження еластичності стінок сечового міхура та уретри;
- змішане нетримання сечі виникає при поєднанні запального процесу та порушенні анатомічних взаємин тазових органів. Наприклад, при хронічному циститі та пролапсі (опущенні) органів малого тазу.
Нетримання сечі діагностують, виходячи зі скарг та за результатами огляду пацієнта. У жінок часто цю проблему виявляють гінекологи. Для підтвердження діагнозу проводиться цистографія – рентгенологічне дослідження із застосуванням контрастної речовини, що вводиться внутрішньовенно або через уретру та заповнює сечовий міхур. У Медичному домі Odrex для цього є всі умови: сучасне медичне обладнання та висококваліфіковані спеціалісти.
Згідно зі статистичними даними, понад 200 мільйонів людей у світі страждають від нетримання сечі. При цьому відсоток чоловіків складає 20-25% від загальної кількості хворих. Представницям слабкої статі пощастило менше: практично кожна четверта, а, за деякими даними, кожна третя жінка відчула на собі, що таке мимовільне виділення сечі.
Лікування нетримання сечі залежить від ступеню порушення. Можуть застосовуватися консервативні методи: різноманітні зарядки, вагінальні кульки та конуси для посилення м’язів тазового дна. Якщо у жінки порушено анатомію органів малого тазу, з лікувальною метою може бути використане гінекологічне кільце, яке повертає матку до нормального положення. Медикаментозні препарати використовуються лише для усунення причин ургентного нетримання сечі. До них, зокрема, відносяться протизапальні засоби, препарати для лікування гіперплазії передміхурової залози.
У певних випадках при постановці такого діагнозу, як нетримання сечі, потрібна операція. За наявності медичних показань може бути виконана хірургічна корекція передміхурової залози, операція відновлення нормальної анатомії органів малого таза. Крім того, в нашій клініці успішно проводиться так звана TVT-пластика – розміщення під сечівником сітчастих імплантів, які допомагають утримувати сечу. Такі операції малотравматичні, нетривалі, дозволяють скоротити перебування у стаціонарі до одного дня і при цьому досягти хороших функціональних результатів із низьким ризиком рецидиву.
Питання — відповідь
Нетримання сечі у людей похилого віку – явище, на жаль, звичне. Що треба робити ще замолоду, щоб цього уникнути?
Профілактика цього розладу передбачає дбайливе ставлення до свого здоров’я та дотримання таких рекомендацій:
- не піднімайте тяжкості й уникайте надмірного фізичного навантаження;
- з появою будь-якої проблеми зі здоров’ям відразу звертайтесь до лікаря;
- своєчасно усувайте інфекційно-запальні захворювання;
- не допускайте збільшення маси тіла до надмірної – ожиріння ускладнює контроль над сечовипусканням;
- харчуйтесь правильно;
- займайтесь фізкультурою, зміцнюйте м’язи тазу;
- якщо у вас бувають запори, не зволікайте з вирішенням цієї проблеми;
- уникайте вживання алкогольних напоїв та кави.
А що треба робити, щоб не виникло нетримання сечі після пологів?
Щоб не зіткнутись з такою проблемою після пологів, слід дотримуватись перерахованих рекомендацій. Крім того, добре допомагають вправи Кегеля, спрямовані на тренування м’язів тазу. До них варто додати носіння спеціального бандажу для зменшення навантаження на м’язи. Ще дуже важливо вчасно випорожнити сечовий міхур. Якщо ж нетримання все-таки почало турбувати жінку внаслідок пологових травм, у жодному разі не можна сподіватися, що вона пройде сама собою. Стан може лише посилитись. Тож із лікуванням краще не затягувати.
Чи можуть допомогти у боротьбі з цим розладом народні засоби?
Народні засоби дуже малоефективні в лікуванні нетримання сечі. Часто люди довго намагаються самі собі допомогти, вдаючись до народних методів, але лише втрачають час і врешті-решт отримують ще більш занедбану проблему. Бувають навіть випадки, коли хворі здатні утримувати сечу тільки в лежачому положенні (ортостатичне нетримання). Тому рекомендуємо одразу звернутись до фахівців нашої клініки, які призначать правильне лікування, здатне повернути високу якість життя кожному пацієнтові.