Нещодавно уряд України прийняв поправки до закону «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та закону «Про захист населення від інфекційних хвороб». Тепер діти, які не отримували щеплень, не можуть відвідувати садки та школи – крім випадків, коли є протипоказання.
Інтернет-портал «Сегодня» дізнався, навіщо потрібні обов’язкові щеплення і чому без них дітей не пустять у садки у лікарів, експертів охорони здоров’я та юристів, в тому числі – у
Світлани Козлової, педіатра, завідуючої педіатричним відділенням Медичного будинку Odrex: https://www.segodnya.ua/…/neobhodimye-privivki-zachem-nuzhn…
Також закон прокоментували експерт Unicef Ukraine Катерина Булавінова, заступниця голови Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я Ірини Сисоєнко, юристи Наталія Ляшенко та Микола Максимов, президент Ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк.
Безсумнівно, існує небезпека в тому, що дитина без щеплень буде відвідувати дитячий садок. Не має значення, це приватний, державний дитячий садок, різноманітні школи і студії раннього розвитку. Причому небезпека існує не тільки для діток в групі, але і для дорослих: вихователів, нянечок, муз-працівників, адміністрації та інших, хто працює в дитячому дошкільному закладі. Так як на деякі інфекції (наприклад, коклюш) імунітет зникає через 10 років після закінчення вакцинації.
Що стосується прищеплених дітей, то ймовірність заразитися у них є, але захворювання переноситься легше і без ускладнень. Звичайно, якщо щеплена дитина захворіє, відповідальним батькам, які своєчасно робили необхідні щеплення, це не сподобається. Це тягне за собою лікарняний лист, а також загрозу захворювання інших членів сім’ї, в тому числі і дітей до 1 року, які ще не отримали всі необхідні щеплення (нагадаю, щеплення від кору дитинка отримує в 1 рік).
Як у всякому правилі, тут є винятки, але вони чітко описані в наказі Міністерства охорони здоров’я України №595 від 11.08.2014 (текст наказу є у вільному доступі). Протипоказаннями до проведення профщеплень є важкі ускладнення від попередньої дози у вигляді анафілактичної реакції або токсичної еритеми, алергічна реакція на будь-який компонент вакцини, анатоксину, гостре захворювання або загострення хронічного захворювання, підвищена температура тіла, інші підстави.
Відповідно до цього ж наказу, при виявленні медичних протипоказань до щеплень дитину направляють на комісію з питань вакцинації. Дітки з хронічними захворюваннями в стадії ремісії за висновком комісії можуть бути вакциновані в умовах стаціонару, що успішно і робиться, в тому числі і у нас в Медичному будинку Odrex.
Для того, щоб інфекція не поширювалася, охоплення щепленнями в вікових групах дітей до 3-х років повинен бути 95,0%, в старших вікових групах – 97-98%. Це нормативні, науково підтверджені показники.
До слова, натуральну віспу вдалося ліквідувати лише при охопленні 99% населення щепленнями. Так що робіть правильні висновки, шановні відповідальні батьки!