Травму хребта щороку отримує близько 500 тисяч чоловік — не кожна з цих травм вимагає хірургічного втручання, але навіть у випадках, коли операція потрібна, не всі її отримують. Тому у людей з травмою хребта така висока ймовірність передчасної смерті — в 2-5 разів вище норми. Перелом хребта — це ще й дуже складна психологічна травма: багатьом складно повірити, що після лікування вони зможуть повернутися до нормального і скільки-небудь активного життя. Проте, операції по з відновлення хребта, а разом з ним і можливості нормально ходити, — це не щось надзвичайне.
Розповідаємо, як провів операцію ортопед-травматолог Василь Фізор.
Замінити хребець
Один з найвідповідальніших моментів для хірурга є питання збереження: які тканини видалити, а які можна зберегти. Щоб ортопедів-травматологів питання інакше: скелет повинен залишатися цілісним, і на місце кожного віддаленого суглоба і хребця встає протез.
Доктор Василь Фізор відкриває доступ через грудну клітку. Для відновлення хребта є свої протези: на місце зламаного хребця імплантують сітчасту конструкцію MESH. Така «клітка» заповнюється тканиною віддаленого хребця — це хороший матеріал для подальшого зрощення.
Ортопед-травматолог Василь Фізор
Сітчасті імпланти MESH використовуються не тільки в травматології — ми, наприклад, писали про такц імплантати для урологічних операцій. Але в хірургії хребта їх використовують дуже широко: деформації, травми, дегенеративно-дистрофічні ураження хребта, пухлини, вибухові осколкові переломи хребта.
Анестезіолог-реаніматолог В’ячеслав Цалко і анестезистка Анна Кальченко
Відновити опору
Тепер ортопеда-травматолога потрібно дати хребту надійну опору. Доктор використовує доступ вже не через грудну клітку, а через спину, просвічуючи її рентгенівськими променями операційного рентген-апарату. Ортопед-травматолог Василь Фізор використовує систему транспедикулярної фіксації — цей спосіб лікування хребта придумали в другій половині минулого століття. Система являє собою гвинти, вкручені через дужки хребців, з’єднані балками.
Після такої операції пацієнти швидко відновлюються — наш пацієнт виписався через 3 дні після операції і швидко повернувся до звичного способу життя.
Це, до речі, ключовий момент — багато ускладнення після перелому хребта виникають саме через неадекватне лікування і реабілітацію, а не через травму як таку. Надійна опора, імплант і правильна реабілітація вбережуть цього пацієнта від хронічного болю в спині, яка зустрічається у більшості людей після перелому, від ризику формування тромбозу глибоких вен і інших патологій, від симптомів депресії, які за різними оцінками зустрічаються у 20-30% пацієнтів з переломом хребта.
Зліва — ортопед-травматолог Руслан Велієв
Свобода пересування та прямоходіння — це, з одного боку, банальні й очевидні речі, над якими мені не звикли замислюватися. З іншого, то, як ми рухаємося — це велика цінність, і операція дійсно повернула шанс заново вільно рухатися без болю.