Заведующий хирургическим отделением Андрей Фомин, хирург Анастасия Сергеева, пациент Олег Стрекул
Параметри важливі
Кіста являє собою утворення, заповнене рідиною. При діаметрі менше 2 см вона найчастіше ніяк не дає про себе знати. А ось кіста великих розмірів, хоч часто довгий час і не завдає клопоту, пізніше може стати причиною серйозних симптомів.
Великі кісти часто провокують постійну або приступоподібний біль в області лівого підребер’я. Можуть виникати розпираючі відчуття після їжі, тяжкість, відрижка, нудота, блювота. Іноді виявляються неприємні симптоми з боку органів дихання: кашель, задишка або поколювання в грудях при глибокому вдиху.
Ризик ускладнень
На жаль, це небезпечно не тільки хворобливими відчуттями і неприємними симптомами з боку дихальної та травної систем. Розрив утворення з подальшим станом «гострого живота», нагноєння, кровотеча в черевну порожнину, загальна важка інтоксикація організму – до всього цього може призвести наявність кісти на селезінці. Хоч, на щастя, ці ускладнення трапляються нечасто, все ж краще врахувати ризики і вжити заходів.
Що робити?
Якщо вас довгий час турбує біль в животі, що починається в області лівого підребер’я, слід звернутися до лікаря. Кісти селезінки найчастіше виявляються в ході диспансерних оглядів та планових обстежень, якими, до речі, не варто нехтувати.
Виявивши подібне утворення, важливо, перш за все, досліджувати його розміри, адже саме від цього залежить подальша лікувальна тактика. Також варто зрозуміти, чи не стали причиною її появи гельмінти, в разі чого буде потрібно особливе лікування.
Непаразитарна кіста розміром менше 5 см без ускладнень не несе критичної небезпеки здоров’ю – в оперативному втручанні потреби немає. Досить бути під наглядом лікарів і робити
УЗД черевної порожнини 1-2 рази на рік.
В яких випадках допоможе хірург?
Зрозуміло, операцію необхідно робити терміново в разі розриву кісти, нагноєння або кровотечі. Якщо утворення провокує постійні болі і інші характерні симптоми – це також привід серйозно задуматися про вирішення проблеми хірургічним шляхом.
При наявності кісти великого розміру, що не завдає особливого дискомфорту, оперативне втручання також може бути необхідним. Зважити потенційні переваги і ризики вам допоможе доктор, візит до якого точно не варто відкладати, навіть якщо симптоми здаються незначними.
Наскільки серйозною є операція?
Найчастіше кісту видаляють шляхом малоінвазивної лапароскопічної хірургії. Реабілітація після неї проходить швидко і безболісно. Уже в день операції пацієнт може їсти і самостійно ходити.
Саме таке лікування ми призначили нашому пацієнту Олегу Стрекулу. У Олега за даними УЗД в динаміці виявили кісту селезінки, що збільшується.
Ми в Odrex видалили її шляхом лапароскопічної фенестраціі. Післяопераційний період протікав гладко, пацієнта виписали на третю добу з одужанням.
У крайніх випадках, однак, вдаються до спленектомії – видалення селезінки. Такого варіанту завжди по можливості намагаються уникати, адже орган відіграє ключову роль в роботі імунної системи, особливо у людей до 50 років.
Історія пацієнта Odrex
«Я працюю механіком на торговельному флоті. Незначні травми і удари на судні – справа буденна, тому, коли я впав на живіт і вдарився грудною кліткою, то не надав цьому значення. Тим більше, в той момент мене нічого не турбувало.
До лікаря я звернувся вже на суші, приблизно через рік після того падіння. Періодично я відчував біль і дискомфорт в лівому боці, та й підходив час планового огляду перед відходом в черговий рейс. По страховці я звернувся в Odrex до хірурга Анастасії Сергєєвої. Вона викликала у мене довіру, і я зважився на операцію.
Мене здивувало, наскільки швидко я встав на ноги. Практично відразу зміг продовжити жити повноцінним життям. Я вдячний Анастасії за професіоналізм і чуйність», —Олег Стрекул, пацієнт.