Вузлова мастопатія
Які загрози несе в собі вузлова мастопатія і як її діагностувати?
Пухлинні захворювання молочної залози — це проблема, з якою може зіткнутися жінка в будь-якому віці. Мастопатія, а саме так називають процес проліферації, тобто розростання залозистої тканини молочної залози, ділиться на два види: вузлову і дифузну. Вузлова мастопатія молочної залози — це патологія, яка являє собою доброякісну пухлину, таку як фіброаденома, кіста молочної залози. Небезпека її полягає в тому, що приблизно в 30% випадків відбувається переродження цього утворення з доброякісного в злоякісне.
Якщо ви помітили ущільнення в молочній залозі і/або вас турбує дискомфорт, набряклість, хворобливі відчуття в грудях, виділення із сосків, зміна їх кольору, форми, поверхні, збільшення лімфатичних вузлів, рекомендуємо звернутися до фахівців Медичного дому Odrex (Одеса). Тут ви отримаєте комплексну діагностику, консультацію, яка дасть відповіді на всі ваші питання, і адекватне лікування.
Діагностика
Діагностика захворювань молочної залози починається з фізикального огляду онколога-мамолога. Наступний етап — це, звичайно ж, ультразвукове або мамографічне обстеження. Залежно від передбачуваного діагнозу можуть призначатися додаткові методи діагностики, такі як цитологічне дослідження виділень з соска, ультразвукова еластографія. При необхідності проводять тонкоголкову аспіраційну біопсію, трепанобіопсію і відкриту операційну біопсію пухлини молочної залози.
Лікування
Якщо пацієнтці поставлений діагноз «вузлова мастопатія», консервативне лікування застосовують, тільки щоб усунути гормональний дисбаланс. У більшості випадків хірургічне втручання неминуче. Як правило, проводиться органозберігаюча операція з видаленням сектора молочної залози. Такі операції успішно виконуються в Медичному домі Odrex. У разі утворення множинних вузлів, при великому розмірі одиничної пухлини і в деяких інших випадках застосовується радикальна резекція. Характер операції індивідуальний для кожної пацієнтки та визначається лікарем за даними біопсії та іншими показниками.
Після операції пацієнтка знаходиться у стаціонарі протягом одного-двох днів, адже контроль за післяопераційним рубцем і зняттям швів може виконуватися амбулаторно. Період післяопераційної реабілітації складає зазвичай 2-3 тижні.
Питання — відповідь
Які фактори впливають на виникнення мастопатії, в тому числі вузлової?
На стан тканин молочної залози впливає ряд факторів. Перш за все, гормональний фон організму жінки, наявність або відсутність в анамнезі травми, регулярне статеве життя, наявність вагітностей, способи розродження, годування дитини грудьми.
У своєчасному встановленні діагнозу захворювань молочної залози основним є уважне ставлення жінки до свого здоров’я, регулярні обстеження. Не можна забувати і про спадковий фактор. Якщо в сімейному анамнезі жінки простежуються поодинокі або множинні факти пухлинних захворювань молочної залози, це також повинно послужити причиною звернення до лікаря.
Чи може мастопатія з плином часу трансформуватись в пухлинний процес?
Так, мастопатія в будь-який її формі — дифузійній, вузловій — при несвоєчасній діагностиці, неадекватному обстеженні та лікуванні з часом може призвести до виникнення пухлинного процесу. Особливо в тих випадках, коли паралельно виникає ініціюючий фактор. Наприклад, травма молочної залози.
Якщо у жінки діагностовано мастопатія, їй з обережністю слід ставитися до фізіопроцедур. Відвідування лазні, солярію, вплив сонячних променів також можуть нашкодити. І, звичайно ж, потрібно докласти всіх зусиль, щоб позбутися від стресів і шкідливих звичок.
Чи можна вагітніти при вузловій мастопатії?
Відповідь на це питання можна отримати тільки після повноцінного обстеження і консультації фахівця. Однак в більшості випадків при мастопатії, навіть якщо відзначається вузлова її форма, вагітніти можна. На розвиток плода захворювання ніяк не впливає. Більш того, під час вагітності в організмі жінки активно виробляється прогестерон, який природним шляхом перешкоджає мастопатичні зміни в тканинах молочних залоз. До того ж, годування грудьми також надає протективний ефект в цьому плані.