Тромбоемболія легеневої артерії
Тромбоемболія легеневої артерії (ТЕЛА) – закупорення легеневої артерії або її гілок кров’яними згустками, які частіше за все утворюються в венах на ногах або тазу. ТЕЛА – дуже небезпечний стан, що може призвести до раптової смерті. Тому людям, у яких є схильність до утворення тромбів, потрібно слідкувати за своїм здоров’ям та приймати профілактичні заходи.
Причини розвитку ТЕЛА
Причини тромбоемболії — це тромби (кров’яні згустки), які мігрують в легеневу артерію по венах з нижніх кінцівок. На відміну від артерій, кров, по яких штовхає серце, течінню крові венами допомагають м’язи ніг, які скорочуються під час рухів або при ходьбі. В венах є клапани, які запобігають зворотному потоку крові та її застою у ногах. Якщо людина довго не рухається, кровотік по венам уповільнюється, вени на ногах розширюються, що призводить до варикозного розширення вен нижніх кінцівок. А уповільнення відтоку венозної крові може стати причиною формування тромбу. Такий стан називається тромбозом глибоких вен (ТГВ).
Сформований тромб, наприклад, на нозі, може дефрагментувати та в якийсь момент відірватися від основної частини тромбу, закріпленої до венозної стінки. Фрагментована частина тромбу починає мігрувати з током крові та потрапляє у серце, а звідти виходить у легеневу артерію, тим самим призводить до ТЕЛА.
Тік крові по венам направлений від менших вен до більших, тому тромбу легко продвигатися до серця.
Якщо тромб перекриває невелику судину, частина легені вимикається із газообміну, розвивається хронічне пошкодження легені. А ось якщо тромб потрапляє у велику судину, то кровообіг у легенях зупиняється і людина не може дихати. Це може призвести до загибелі.
Групи ризику
Підвищеному ризику тромбозу глибоких вен та тромбоемболії легеневої артерії схильні:
- хворі варикозом: при варикозній хворобі глибокі вени на ногах розширюються, кров у них застоюється, що і призводить до формування тромбів;
- пацієнти після операцій, особливо великих операцій на ногах (протезування, переломи): коли людина довго лежить не рухаючись, кров погано циркулює і тому знову формуються тромби – тому для профілактики таким хворим обов’язково приписують ліки, що розріджують кров – антикоагулянти;
- люди, котрі ведуть малорухливий спосіб життя: багато їздять у машині, весь день сидять за комп’ютером або довго стоять, не рухаючись – у них ускладнюється венозний відтік, а інколи вени просто перекриваються механічно;
- люди, що схильні до тромбоутворення через захворювання крові;
- вагітні: тромбоз глубоких вен найчастіше розвивається у другій половині вагітності;
- пацієнти з онкологічним статусом;
- люди, котрі приймають гормональні препарати (наприклад гормональні контрацептиви);
- люди із зайвою вагою;
- люди з вродженою схильністю до утворення тромбів (тромбофілії).
Симптоми тромбозу глибоких вен
Найчастішими симптомами ТГВ є:
- Набряк гомілки або всієї кінцівки, який не проходить повністю під час відпочинку. Порівняйте окружність обох кінцівок: при односторонньому тромбозі різниця може бути понад 2 см.
- Біль у гомілці під час ходьби: біль при вставанні з горизонтального положення («свинцовість»).
- Підвищена чутливість та хворобливість при натисканні на м’язи гомілки, а також біль у гомілці, що з’являється при активному тильному згинанні стопи (коли стопа і пальці піднімаються догори, тобто до гомілки).
- Зміна кольору шкіри гомілки та стопи до синюшно-багрової.
- Раптове розширення вен.
- Підвищення температури тіла, інколи лихоманка ( як наслідок запального процесу навколо вени з тромбом).
Симптоми тромбоемболії легень
Якщо частина тромбу відірвалася та потрапила у легеневу артерію, в перші кілька хвилин після цього у людини з’являються симптоми емболії:
- різка задишка;
- різкий гострий біль у грудній клітині;
- блідість або синюшність шкіри голови та верхнього плечового поясу;
- непритомність;
- запаморочення;
- загальна слабкість;
- різке зниження тиску до втрати свідомості або смерті.
Якщо людина пережила момент, коли тромб перекрив легеневу артерію, і тиск впав, кровотік у тій частині легень, куди потрапив тромб, порушується. Розвивається некроз легеневої тканини – його ще називають інфаркт легені.
Він проявляється такими симптомами:
- запаморочення при навантаженні,
- прискорене серцебиття і перебої в роботі серця,
- кашель, кровохаркання,
- задишка,
- підвищення температури тіла.
Лікування варикозу та профілактика тромбоемболії
Тромбоемболія легеневої артерії може призвести до миттєвої смерті. Тому усі люди, що знаходяться в групі ризику, особливо з варикозною хворобою, повинні знати, як запобігати виникненню ТЕЛА:
- Займатися фізкультурою, вести активний спосіб життя.
- При сидячій або стоячій роботі, в довгому польоті або в подорожі на машині щогодини треба робити розминку на 5-10 хвилин: покрутити стопою, зробити присідання, походити.
- Якщо вени втратили тонус, потрібно носити спеціальні компресійні гольфи або панчохи.
- Пити більше чистої води – саме води, а не кави, чаю, соку або інших напоїв та дотримуватися режиму пиття.
Людям, схильним до тромбоутворення, лікар прописує спеціальні ліки, які знижують ризик. В обов’язковому порядку такі препарати призначають після операцій на ногах. Якщо тромби маленькі і знаходяться в безпечній зоні, призначають антикоагулянти: вони запобігають зростанню тромбу, і організм сам розчиняє згустки крові. Якщо тромб великий, в вену може знадобитися ввести ліки, які його розчиняють (це можливо тільки на ранньому етапі утворення тромбу). У рідкісних випадках доводиться вдаватися до хірургічного видалення тромбу.
Варикозну хворобу обов’язково треба лікувати. Це не просто косметичний недолік – це ризик раптової смерті від тромбоемболії легеневої артерії. Лікарі добре знають, як розв’язати проблему варикозу. Є малоінвазивні методи, які навіть не вимагають госпіталізації. Лікування проводять амбулаторно, під місцевою анестезією, і через кілька годин людина вже повертається додому.
У Odrex використовують такі методи лікування варикозу:
- ендовенозная лазерна коагуляція вен (ЕВЛК),
- радіочастотна облітерація вен (РЧО),
- склеювання вен за допомогою системи VenaSeal,
- склерозування вен (склеювання спеціальним розчином),
- мініфлебектомія.
Щоб обрати відповідний метод лікування варикозу, потрібно проконсультуватися з лікарем-флебологом. За допомогою УЗД він оцінить стан вен і порадить, який метод краще.