Хто у групі ризику та чому?
У жінок ризик розвитку остеопорозу у декілька разів вищий на відміну від чоловіків. Це пов’язано з тим, що у період менопаузи знижується захисна дія естрогенів. Гормональний збій провокує активне вимивання кальцію з кісткової системи, що у свою чергу, призводить до зменшення щільності кістки. Тонка та крихка кістка не витримує падінь та ламається. А у літньому віці (вже після 50 у жінок, та після 70 — у чоловіків) перелом може стати причиною обмеження руху, інвалідності чи тяжких ускладнень.
За статистикою, кожна третя жінка та кожен п’ятий чоловік у віці після 50 років, мають перелом, який викликаний саме остеопорозом.
Як зберегти здоров’я кістки?
Кальцій — ключовий нутрієнт для здоров’я кісткової тканини в будь-якому віці, але необхідна його кількість змінюється в залежності від періоду життя. Загалом нормою кальцію, як для дітей у період активного росту, так і для людей у літньому віці є 1200 мг/добу. У людей середнього віку цей показник трохи нижчий.
Найвідомішим та найдоступнішим джерелом отримання кальцію є молочні продукти. Також до свого раціону слід додати овочі, рибу та горіхи. Тим, у кого остеопороз вже діагностований, потрібно отримувати медикаментозну терапію.
Проте, усе не так просто, окрім вживання достатньої кількості кальцію він ще повинен правильно засвоюватись у кісткову тканину. За цей процес відповідає вітамін K та достатня кількість білку. Тобто, аби був результат потрібно бути фізично активним та збалансовано харчуватись. Ще одним помічником виступає вітамін D, що утворюється в шкірі під впливом ультрафіолетових променів. Але утворюється він декількома зонами: обличчям, долонями та п’ятами, а ми несвідомо ховаємо ці зони від сонця. Доступних продуктів, завдяки яким можна отримати необхідну кількість кальцію, доволі мало, а з того, що реально можна зробити: так це проводити 10-20 хвилин на день на сонці (без сонцезахисного крему).
Які наслідки остеопорозу?
Складні переломи, наприклад, перелом шийки стегна, що викликані остеопорозом, потребують оперативного лікування та періоду відновлення. А якщо його не лікувати, залишатись в лежачому положенні, то при загостренні супутніх патологій перелом може приводити навіть до летальних випадків. Своєчасне звернення до спеціалістів допоможе знову стати на ноги та продовжити активне життя.
В таких кейсах потрібне ендопротезування або остеосинтез, в легших випадках можна обійтись й консервативним лікуванням. У будь-якому разі краще проконсультуватись зі спеціалістом, і якщо процес остеопорозу можна зупинити, то чому цього не зробити?
Записатись на консультацію ортопеда-травматолога можна за номером +380 (48) 730-00-30 або на сайті Медичного дому Odrex.