Фізичні показники: де норма, а де відхилення?
У перший рік свого життя малюк змінюється щоденно. Головні параметри, які оцінюють лікарі в цей період:
- зріст: за перший рік дитина зростає десь на 20-25 см,
- вага: за перший місяць малюк набирає близько 600 г, потім щомісяця збільшується на 700-800 г, починаючи з півроку набір ваги поступово зменшується до 300-400 г/міс,
- окружність голови та грудної клітини,
- співвідношення зросту та маси тіла.
Щоб зрозуміти, чи фізичні показники дитини у нормі, оцінюють співвідношення ваги до зросту. Темп розвитку може бути різним, але це не означає, що якщо він повільний — то не нормальний. Адекватно оцінити усі аспекти фізичного розвитку може лише педіатр, враховуючи індивідуальні особливості дитини. Адже дитина, що народилась з вагою близько трьох кілограмів, буде у віці одного року відрізнятись від малюка, що при народженні важив чотири кілограми.
Тим паче, у такому віці дитина не може вам поскаржитись, тож варто знайти свого спеціаліста, під наглядом, якого ви будете зростати разом.
Психоемоційний розвиток: коли чекати першу посмішку?
Для гармонійного розвитку потрібно враховувати і психоемоційні показники. Педіатри оцінюють стан дитини за наступними критеріями:
- зорові орієнтовні і слухові орієнтовні реакції,
- емоції,
- загальні рухи,
- рухи руки і дії з предметами,
- підготовчі етапи розвитку мови і розуміння мови,
- навички і вміння.
У перший місяць дитина може короткочасно сфокусовувати погляд на яскравих предметах, здригається при різких звуках та блимає очима, намагається тримати голову лежачи на животі та нарешті посміхається. Наступного місяця ці уміння покращуються: тепер поглядом дитина слідкує предметами, прислухається до розмов, посміхається у відповідь та трохи краще тримає голову — близько хвилини. З четвертого місяця він вже впізнає мати, голосно сміється, повертається зі спини на живіт, може хватати іграшку руками. На шостому місяці відрізняє незнайомих людей від близьких, вимовляє склади «ма» чи «ба», починає белькотіти, а також охоплює вустами їжу, під час годування з ложки.
Починаючи з шостого місяця активність збільшується. У сім місяців малюк вже добре повзає, тому варто потурбуватись, щоб він не поранився, вже на 10 місяці він буде вилазити на невисокі поверхні і самостійно спускатись. Щомісяця рухи з предметами покращуватимуться — в 11 місяців, наприклад, ставитиме кубики один на одного. Щодо мовлення, то у рік дитина вимовлятиме 8-10 слів, а також розуміє елементарні прохання, а словарний запас постійно — збільшується.
Яким чином малюк проявляє свою любов?
Не усі дорослі вміють проявляти свої почуття, а ось малюки, не вміючи розмовляти, показують свою любов поглядами, посмішками та бажанням знаходитись поруч з батьками.
Немовля звикло до вашого голосу ще в утробі, тому воно буде реагувати на ваш голос. Спочатку просто повертаючись в ту сторону, звідки чує голос. А потім — намагаючись поговорити з вами.
Ще одним проявом любові є погляд малюка на ваше обличчя — таким чином він його вивчає. Дитина любить розглядати риси, вивчати ваші емоції та реакції, тому добрий погляд та посмішка навчить малюка світлих емоцій. Крім звуку та погляду, дитина розрізняє ваш запах, відчуває серцебиття та звикає до дотиків.
Коли під час істерики ви берете малюка на руки і він заспокоюється — це відбувається через довіру до вас і те, що він впізнає у вас рідну людину.
А найпростіший, але найприємніший прояв любові— посмішка, на яку потрібно відповідати. Навчіть дитину посміхатись і проявляти свої почуття до інших на своєму прикладі.
Записатись на консультацію можна через мобільний додаток, через форму на сайті або за номером +38 (048) 730-00-30.