За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), від цієї недуги страждає майже третина населення планети старше 70 років. І набагато частіше це зачіпає жінок.
Причини появи ЖКХ
Жовчнокам’яна хвороба може проявитися абсолютно несподівано — конкременти здатні сформуватися як за один, так і за кілька місяців. Це відбувається через застій жовчі в жовчному міхурі або при підвищеній концентрації солей через порушення обміну речовин.
У зоні ризику дві протилежності — люди, які люблять надмірно поїсти (особливо, якщо вони зловживають жирним) і люди, які бездумно експериментують з дієтами. Але є й інші чинники, що впливають на розвиток ЖКХ:
• черевний тиф або гостра кишкова інфекція,
• малорухливий спосіб життя,
• зловживання алкоголем,
• наслідки малярії,
• вірусний гепатит,
• цукровий діабет,
• вагітність.
Один з головних симптомів ЖКХ — відчуття різкого болю в правому підребер’ї. Часто цьому сприяє нудота, гіркота в роті, блювота, а в деяких випадках і висока температура.
Що робити людям з ЖКХ?
Перше, що необхідно зробити після виявлення подібних симптомів — проконсультуватися з гастроентерологом. Затягувати не варто: чим раніше буде поставлений діагноз, тим вище шанс вчасно зупинити розвиток хвороби. Нерідко ЖКХ розвивається непомітно. Для визначення діагнозу найчастіше призначають УЗД або МРТ органів черевної порожнини.
Іноді потрібні більш специфічні обстеження — комп’ютерна томографія органів черевної порожнини, фіброгастроскопія або колоноскопія. Деякі з них вимагають унікального медичного обладнання. В Одеському регіоні їх можна пройти в Медичному домі Odrex.
В основному, для лікування жовчнокам’яної хвороби досить медикаментозної терапії (консервативного лікування). Негайна операція може знадобитись тільки при запущеній стадії хвороби.
Основа консервативного лікування — дробна система харчування (5-6 разів на день невеликими порціями), зниження споживання тваринних жирів та продуктів з високим вмістом холестерину.
Операція — це радикальний захід, до якої вдаються тільки в ургентних випадках. Найчастіше використовують лапароскопічну холецистектомію — це малоінвазивна операція з видалення жовчного міхура, яку проводять без розрізів. Через проколи черевної стінки хірург вводить трубку телескопа, підключену до відеокамери та спеціальні апарати для проведення операції. У цього методу безліч переваг: пацієнт швидко відновлюється і практично не відчуває болю після процедури. До того ж зовнішність людини не страждає, а післяопераційні рубці на тілі ледь помітні.
Якщо пацієнт страждає від серйозних серцево-судинних захворювань, хірург може наполягати на відкритій холецистектомії — видалені жовчного міхура за допомогою розрізів у верхній правій частині черевної порожнини. Це крайній захід, до якої вдаються, тільки якщо жовчний міхур не виконує своїх функцій. На жаль, зволікання та сумніви в такому випадку можуть привести до численних ускладнень і навіть летального результату. Але все не так страшно, як може здатися: після видалення жовчного міхура організм пристосовується до нових умов вже через кілька місяців.
Записатись на консультацію в Медичному домі Odrex ви можете через мобільний додаток, через форму на сайті або за номером +38 (048) 730-00-30.