У неправильному місці
За нормального перебігу вагітності яйцеклітина зустрічається у матковій трубі зі сперматозоїдом і потім просувається до порожнини матки. Однак у 0,00014 % випадків вагітність починає розвиватись у яєчнику. Це може статися або тоді, коли запліднення відбувається в самому яєчнику ще до того, як яйцеклітина встигла з нього вийти, або коли плідне яйце замість того, щоб прямувати до матки, повертається назад.
Ольга Миколаївна Куліш — акушер-гінеколог, гінеколог-хірург, онкогінеколог
Внаслідок збою
Така ситуація є вкрай небезпечною: ворсинки хоріону (зовнішньої оболонки зародка) проростають у тканини яєчника, руйнують судини і можуть спровокувати масивний внутрішньочеревний крововилив. Раніше, коли про широке діагностичне використання ультразвуку залишалося тільки мріяти, а хірургічні методики були далекими від досконалості, смертність при позаматкових вагітностях сягала ледь не 50 %!
Бути насторожі
Імовірність настання яєчникової вагітності є вкрай невисокою, та саме тому про цю небезпеку потрібно знати й пам’ятати. Відчуваючи біль внизу живота та спостерігаючи кров’янисті виділення, жінки не повинні відкладати візит до лікаря, особливо тоді, коли тест показує дві смужки.
Медики також мусять брати до уваги можливу позаматкову вагітність й уважно проводити УЗД. Бо ж сам по собі біль може вказувати на будь-яку з патологій.
Випадок з практики
Саме так і сталося з однією нашою пацієнткою. У зв’язку з поганим почуттям вона неодноразово зверталася по допомогу, та її стан пояснювали запаленням. Потім жінка прийшла до сімейного лікаря, яка провела УЗД… і надала рекомендацію негайно їхати в Odrex. При огляді та додатковому обстеженні ми запідозрили позаматкову вагітність. Операція була проведена терміново, без розрізу — через крихітні проколи. Попри те, що крововилив уже починався, втручання минуло успішно: плідне яйце вдалося видалити настільки точно й делікатно, що тканини яєчника були максимально збережені. Завдяки мінімальній травматичності операції пацієнтка змогла вже наступного дня вирушити додому.
Коли знову планувати вагітність
Після успішного лікування жінкам необхідно деякий час утримуватися від настання наступної вагітності. За цей час проводиться пошук, який із численних чинників з найбільшою ймовірністю міг спровокувати «похибку» заплідненої яйцеклітини, і пропонується корекція стану здоров’я жінки. Зазвичай за 4-6 місяців знову можна вагітніти, якщо лікар не бачить до цього протипоказань.
Записатись на консультацію гінеколога ви можете через мобільний додаток, через форму на сайті або за номером +38 (048) 730-00-30.