Консультує Анастасія Дмитрівна Зайцева Хірург, проктолог
Що за сигнал?
Анальний канал – дуже чутлива ділянка, що має велику кількість нервових закінчень. Тому спазми можуть відгукуватися больовими відчуттями навіть у цілковито здорових людей. Якщо дискомфорт триває не довше кількох секунд, і епізод цей одноразовий, нема причин одразу бігти до лікаря. А от коли біль має тривалий і систематичний характер та посилюється під час дефекації, є привід замислитися, про що ж сигналізує організм.
Насторожити повинні й такі можливі супутні симптоми, як виділення крові чи слизу, хибні позиви до дефекації, порушення випорожнення, підвищення температури чи поява новоутворень у ділянці анального каналу. Біль може бути проявом як «банального» геморою, так і інших патологій: анальної тріщини, тромбування гемороїдального вузла, гострого парапроктиту, дисинергії м’язів тазового дна чи онкологічних захворювань прямої кишки.
Що потрібно для профілактики проблем? Стежити за вагою, включити в раціон продукти з високим вмістом клітковини, пити достатньо води, дотримуватися правил безпеки при анальному сексі, вживати якнайменше алкоголю та кинути палити.
Без самолікування
У деяких випадках пацієнти витрачають по кілька тижнів на знеболення й зниження температури в домашніх умовах – і тим самим лише шкодять своєму здоров’ю. Знеболювальні й протизапальні препарати мінімізують дискомфорт, але згодом біль може повернутися, бо ж ліквідовано симптом, а не причину. Візит до проктолога відтерміновується, тим часом патологічний процес прогресує.
Якщо біль не полишає кілька днів, варто записатися на прийом до проктолога, аби виключити тяжкі патології й почати терапію. Поставтесь серйозно до рекомендацій лікаря й не забувайте, що навіть з «простого» захворювання може вирости серйозна патологія. Так, запущений геморой часто доводиться лікувати оперативно, а хронічна тріщина в анальному каналі інколи стає джерелом гострого парапроктиту.
Від своєчасного візиту до проктолога хворих найчастіше стримує моральний дискомфорт, адже йдеться про огляд однієї з найінтимніших частин тіла. Та сумніви недоречні, коли йдеться про захист здоров’я. Не соромтесь дбати про себе.