Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Апоплексія яєчника

Розрив або апоплексія яєчника, як і зрозуміло з назви, — порушення цілісності тканини цього органу.

Розрив супроводжується кровотечею різної інтенсивності в черевну порожнину. Великий об’єм крововтрати може загрожувати життю. Тому гінекологічна допомога потрібна в невідкладному порядку. Чим менше часу пройде від моменту розриву до надання допомоги, тим більше шансів зберегти яєчник, його репродуктивну й гормональну функції.

Причини розриву яєчника

Яєчник – це орган, в якому розвиваються й дозрівають яйцеклітини й виробляються статеві гормони.

Орган постачається кров’ю за допомогою яєчникової вени й артерії. В яєчнику закладено мільйони фолікулів, частина з яких, проходячи стадії розвитку, стають джерелом народження нової яйцеклітини.

Запущені форми розриву яєчника можуть впливати на здатність завагітніти в майбутньому.

Чому стається розрив? Серед факторів ризику апоплексії:

  • запальний процес;
  • травма живота;
  • порушення роботи ендокринної системи;
  • наявність генетичної схильності до розриву;
  • анатомічні особливості яєчника;
  • стиснення судин або яєчника новоутвореннями;
  • кістозні утворення яєчників;
  • варикозне розширення судин малого тазу;
  • прийом антикоагулянтів;
  • захворювання, які супроводжуються зниження згортання крові.

Але спровокувати розрив можуть навіть звичайні щоденні заняття. Найчастіше це надмірне фізичне навантаження, статевий акт або акт дефекації. Також розрив може статися і в стані спокою на тлі повного здоров’я, наприклад, під час сну.

Статистично відзначається, що у другій фазі менструального циклу імовірність розриву збільшується. Це пов’язано з фізіологічними змінами. Після овуляції на місці фолікула формується жовте тіло, яке активно постачається кров’ю.

А крім того, виникає стан передменструальної гіперемії яєчника – переповнення кров’ю судин. Ці процеси разом із провокуючими факторами можуть призвести до розриву яєчника й активної кровотечі у черевну порожнину.

Удвічі частіше розрив стається саме у правому яєчнику. Пояснити це можна більш активною системою кровопостачання.

Види апоплексії

Важливо визначити форму апоплексії за симптоматикою:

  • Больова форма. Ця форма супроводжується сильним болем внизу живота, але при цьому симптоми кровотечі відсутні або мінімальні. Це означає, що розрив стався в ділянці яєчника з невеликою судинною сіткою.
  • В геморагічній формі на перше місце виступають симптоми внутрічеревної кровотечі: запаморочення, слабкість, сухість у роті, непритомність, блідість шкірних покривів.
  • Коли стан об’єднує всі зазначені симптоми, виділяють ще й змішану форму апоплексії. Від больової форми її відрізняє рівень внутрічеревної крововтрати. Тобто разом із болем з’являються ознаки анемізації (зниження рівня гемоглобіну, який бере участь у доставці кисню до всіх органів).

Акушер-гінеколог Юлія Мітюніна

При проведенні діагностичних заходів у лікувальному закладі лікар враховує об’єм крововтрати, від цього визначається лікувальна тактика. В залежності від об’єму крововтрати розрізняють три ступені апоплексії:

  • легкий ступінь — менше 150 мл;
  • середній ступінь — близько 150-500 мл;
  • тяжкий ступінь — понад 500 мл.

Однак цей поділ досить умовний, оскільки без наданої кваліфікованої медичної допомоги легкий ступінь може в найкоротші строки перейти в тяжкий.

Крововтрата може наростати й скласти літр, а то й більше, в такому випадку можливі не лише серйозні наслідки для здоров’я, але й загроза життю, тому стан і вважається гострим.

Чим більший об’єм крововтрати, тим складніше лікування для самої пацієнтки.

Вчасне звертання знижує ризики ускладнень і сприяє якнайшвидшому одужанню. Тому розумний крок при виникненні симптомів – викликати швидку допомогу або самостійно вернутися до медичного закладу. Швидка допомога Odrex: 9000 з мобільного.

Прояв симптомів

Гострий початок – так найкраще описати прояв симптомів розриву яєчника. Перше, на що пацієнтка має звернути увагу, — різкий, інтенсивний біль внизу живота, який може поширюватися на область попереку, прямої кишки, нижніх кінцівок або пупка. Цьому міг передувати незначний біль або поколювання в області яєчника за пару днів до апоплексії.

Одночасно з болем можуть спостерігатися такі симптоми:

  • запаморочення и загальна слабкість;
  • холодний піт і відчуття сухості в роті;
  • блювання;
  • діарея;
  • непритомність;
  • підвищення температури тіла.

Діагностика

Важливу роль у діагностиці відіграє збір анамнезу й бімануальне дослідження – огляд пацієнтки в гінекологічному кріслі. Збір анамнезу дозволяє лікарю визначити можливі ризики розвитку апоплексії. Тому шляхом до медичного закладу пригадайте, в який момент з’явився біль, що могло його спровокувати і які препарати ви приймали.

Гінекологічний огляд потрібен, щоб диференціювати апоплексію від інших гострих хірургічних захворювань, таких як, наприклад, апендицит. Диференційна діагностика також проводиться з іншими, не менш небезпечними гінекологічними захворюваннями, таким як позаматкова вагітність, гострі запалення придатків матки, некроз субсерозних міоматкових вузлів.

Наступним етапом діагностики є УЗД органів малого тазу в невідкладному порядку. За допомогою цього дослідження візуалізується розрив яєчника й об’єм крововтрати.

Також паралельно з цим етапом діагностики проводиться забір венозної крові, що дозволяє оцінити наявність анемії та її ступінь.

Акушер-гінеколог Ольга Куліш

Методи лікування апоплексії

На вибір та ефективність лікування впливає форма захворювання, об’єм крововтрати й швидкість звертання пацієнтки.

Больову форму, якщо не спостерігаються ознаки наростання крововтрати, лікують консервативно, шляхом крапельного введення препаратів, анемічна й змішана в деяких випадках можуть вимагати операції.

Добу чи дві потрібно провести в стаціонарі за будь-якого ступеня апоплексії яєчника. Тут важливим є динамічне спостереження гінеколога й медичного персоналу. Тому що у випадках найменшого погіршення загального стану або при відсутності ефекту від консервативного лікування приступають до хірургічного.

Хірургічне лікування апоплексії яєчника передбачає проведення лапараскопії. Це означає, що для доступу до яєчників використовують кілька невеликих проколів у передній черевній стінці розмірами від 4 до 7 міліметрів, що не залишає в подальшому грубих післяопераційних шрамів. Об’єм втручання має бути максимально поблажливим, із можливістю зберегти тканину яєчника й резерв фолікулів. Під час втручання проводиться коагуляція судини, яка кровоточить, або ушивання тканини яєчника. Якщо ж це розрив кісти, проводиться її видалення без пошкодження тканини яєчника.

До приймального відділення за адресою: вул. Розкидайлівська, 69/71 — можна звернутися в будь-який час доби.

У тих випадках, коли допомога довго не надається, яєчник насичується кров’ю й виникає гематома. Такий яєчник важче зберегти, тому раніше звернення пацієнтки до лікаря збільшує шанси на успішне лікування.

В Odrex маршрут пацієнтки з апоплексією продуманий таким чином, що допомогу вона отримує в найкоротші терміни, щоб шансів на збереження репродуктивності було якомога більше.

За відсутності скарг або можливих ускладнень наступного дня після операції пацієнтку виписують із стаціонару. Протягом двох тижнів після операції будуть обмеження в фізичних навантаженнях, але це не означає, що жінка прикута до ліжка або безпомічна. Потрібно прогулюватися на свіжому повітрі, повноцінно харчуватися й повертатися до свого звичного ритму життя.

Навіть такий гострий стан – не перешкода для вагітності в майбутньому. Методики лікування спрямовані на максимальне збереження всіх функцій яєчника, щоб дівчина могла жити повноцінно, без будь-яких обмежень.

Методи профілактики

Надалі ми профілакуємо такі випадки шляхом прийому контрацептивів і плановим регулярним спостереженням за пацієнткою. Не варто вважати контрацептиви якимись страшними препаратами. Вони захищають тканину яєчника від подальших розривів.

На жаль, застерегти себе від первісного розриву яєчника практично неможливо. Своєчасне звертання за допомогою – найрозумніше рішення в цій ситуації.

Відгуки