Спочатку причиною звернення до дитячого хірурга було незрозуміле утворення за правим вухом, яке з’явилось близько місяця тому і стало збільшуватись у розмірах. При огляді Дмитро Юрійович виявив, що це піогенна гранульома. Назва, може, і складна, але по своїй суті це лише реакція здорової тканини на сторонній предмет або запальний процес. Та піогенна гранульома у Єгора вимагала не просто спостереження, а й лікування.
Другим питанням, яке доктор Чеканов обговорив з батьками, була водянка правого яєчка. Коли є дві патології, і обидві вони вимагають втручання хірурга, найкращим рішенням буде об’єднати їх в одному наркозі. Це поширена практика для поєднаної патології, яка дозволяє уникнути додаткової госпіталізації, а також знизити анестезіологічне навантаження на дитину — що надзвичайно важливо для діток до року, котрі в будь-якому випадку мають вищі анестезіологічні ризики.
Дитячий хірург, дитячій уролог вищої категорії Дмитро Чеканов
Обидва втручання — видалення гранульоми та операція з приводу водянки — досить легко переносяться малюками і укладаються в сучасну концепцію хірургії одного дня. Всі гострі кути цих операцій добре вивчені.
Отже, перший етап — видалення гранульоми
До кінця невідомо, як саме виникає піогенна гранульома. Найімовірніше, до її виникнення призвела травма, реакція на інородне тіло (подряпина чи скалка) або запальний елемент, в народі званий прищем. Згодом пошкоджена шкіра заміщується сполучною тканиною, якої утворилось занадто багато, і в результаті з’явилась гранульома. Ми повністю видалили її в межах здорових тканин, а щоб отримати точний клітинний склад і повноцінний діагноз, відправили на гістологічне дослідження.
Другий етап — лікування водянки яєчка
Водянка — одне з найпоширеніших захворювань, яке зустрічається у хлопчиків до року. Це вроджена патологія, яка пов’язана з так званим «перехідним періодом» появи дитини на світ. До моменту народження має облітеруватись канал, який з’єднує черевну порожнину з порожниною в мошонці біля яєчка.
Цей канал називається вагінальним відростком очеревини, і якщо до народження він не заростає, зустрічається цілий ряд захворювань під загальною назвою «патологія вагінального відростка очеревини» — однакових по суті, різних за проявами:
- водянка, або гідроцеле: коли канал вузький, і рідина з черевної порожнини потрапляє в мошонку і назад,
- кіста сім’яного канатика: коли рідина скупчується в одному просторі,
- пахова грижа: коли канал ширший, і в нього можуть потрапляти органи черевної порожнини, такі, як петля кишки або яєчник у дівчаток.
Як проходить операція у дітей з водянкою яєчка?
Вранці батьки з малюком приїжджають в клініку: при цьому важливо дотримуватись рекомендацій по вигодовуванню, адже це безпосередньо впливає на безпеку анестезії. Анестезіолог вводить дитину в медикаментозний сон на руках у мами, а потім відвозить його в операційний блок.
Дитячий анестезіолог Микола Бєляков
Є два основних види операцій, який ми можемо проводити дітям з водянкою яєчка, якщо немає перспективи її самостійного вирішення:
- Під час операції Росса хірург дуже обережно, щоб не пошкодити клубово-паховий нерв, сім’явивідну протоку, судини, перев’язує і перетинає очеревинний відросток, і формує просвіт для нормального відтоку рідини з мошонки.
- При операції Бергмана (у старших дітей) хірург робить розріз по передній стороні мошонки, потім поетапно розсікає оболонки яєчка, евакуює рідину, потім розсікає оболонки яєчка. Після ушивання шкіри мошонки залишається тимчасовий дренаж.
Операція закінчується, малюк поступово виходить з наркозу, і ввечері сім’я може їхати додому — так і Єгор з батьками уникнув довгого і повного стресів перебування в лікарні.
Життя молодих батьків, м’яко кажучи, насичене і непередбачуване. Отримати необхідну післяпологову і педіатричну підтримку буває непросто — особливо в умовах пандемії. А коментарі на материнських форумах і в чатах не обіцяють нічого доброго. Тому лікар — ваш головний партнер і помічник, який пояснить і заспокоїть, знайде причину невтішного плачу, вчасно скаже «ні, це нормально» при зіткненні з незрозумілим і несподіваним симптомом.
Записатись на прийом до дитячого хірурга, дитячого уролога Дмитра Юрійовича Чеканова можна через форму на сайті, через мобільний додаток або за телефоном: +38 (048) 730-00-30. Приймальне відділення працює 24/7 для дітей з гострою хірургічною патологією.