Отже, яка мікрофлора — це нормально?
Нормальна мікрофлора більшості здорових жінок включає в себе безліч потенційно шкідливих бактерій понад 300 видів. Серед них Prevotella, Leptotrichia, Atopobium та інші анаероби. Хоч ці організми і присутні в піхві, їх вкрай невеликий обсяг, який, до того ж, постійно змінюється під впливом гормональних змін, як-то вагітність, менструальний цикл, методів контрацепції, статевої активності, методів гігієни та інших, поки невідомих факторів. І лікувати їх зовсім не потрібно.
Ось чому: на сторожі знаходяться «порядні» лактобактерії. У мікрофлорі піхви панують Lactobacullus crispatus, Lactobacullus jensenii, Lactobacullus iners чи Lactobacullus gasseri. Назва лактобактерій пов’язана з їх основною функцією: вироблення молочної кислоти. Ця кислота відповідає за підтримання pH піхви, яке в нормі складає 3.8-4.2, і є надто кислим для інших мікроорганізмів, які намагаються проникнути до складу мікрофлори. Тож коли ви щорічно проходите дослідження мікрофлори і бачите в результатах «поліморфно-паличкова мікрофлора, значна кількість» — це добре.
Також в нормальній мікрофлорі жінки зустрічається Кандида: грибами роду Candida не заражаються, вони практично завжди присутні на слизовій піхви. І, до того ж, медичною наукою не встановлено нормальних цифр. Норми, встановлені лабораторією, — всього лише думка окремих приватних компаній.
Однак є й такі мікроорганізми, яких в піхві бути не повинно. Це збудники інфекцій, що передаються статевим шляхом: хламідіозу, гонореї, трихомоніазу, Mycoplasma genitalium та деяких інших.
До речі, моногамні відносини щонайменше півроку допомагають мікрофлорі адаптуватись, підтримують її в стабільному, сприятливому стані.
Який зовнішній вигляд — це нормально?
Питання «Чи нормально виглядає моя піхва?» виникають значно частіше, аніж можна уявити. Малі та великі статеві губи можуть бути вельми різних розмірів, форм та кольорів, і зазвичай це — абсолютно нормально. Діяти слід лише у двух випадках: коли розмір або форма приносять фізичний дискомфорт, або ви самі мрієте змінити щось у зовнішньому вигляді. Тоді на допомогу приходять лазерні технології, і змінювати щось — також нормально.
Вульва змінює колір протягом усього життя, за даними Американського коледжу акушерства та гінекології (ACOG) він варіюється від рожевого до коричневого або навіть чорного. А от раптові зміні, наприклад, кольору статевих губ — привід звернутись до лікаря.
Нормальні виділення з піхви — це прозорі в невеликих обсягах протягом дня, в середині цикла — такі, що нагадують сирий яєчний білок. Нормальні виділення можуть мати злегка неприємний запах або жовтуватий колір, можуть бути більш помітними через сексуальну активність, медикаменти або стрес — варіанти норми у кожної жінки свої.
Яка контрацепція — це нормально?
Захищати себе — нормально та правильно. На сьогодні існує безліч методів контрацепції, однак не всі з них є достатньо ефективними.
Ефективність контрацептивів вимірюється за спеціальною шкалою — індекс Перля, або так званий «коефіцієнт невдач». Чим нижче цей показник, тим надійніше метод контрацепції. Вираховують його за наступним принципом: 100 жінок протягом року використовують конкретний вид контрацепції, число тих, які завагітніли, і є індексом.
Найнижча ефективність у перерваного статевого акту, спеміцидів і календарного методу контрацепції: 22-24 жінки зі ста завагітніли. До того ж, вони зовсім не захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом, а це — не ок. Здебільшого такі методи підходять тільки для тих пар, які не бояться небажаної вагітності і готові до появи дитини.
Наступними у списку ефективності є презервативи. Індекс Перля становить 18, і причина такого високого показника пов’язана з неправильним користуванням цього виду контрацепції.
Гормональна контрацепція (пігулки, пластир, кільце, імплант) вважається найнадійнішою, індекс Перля — близько одиниці або менше, в залежності від формату. Це вже давно вивчений та безпечний метод, однак від не захищає від ІПСШ.
Серед найефективніших методів — внутрішньоматкова спіраль, котра має встановлюватись безпосередньо лікарем. Її особливість в тому, що однією процедурою жінка захищена щонайменше на три роки, однак, знову ж, не від ІПСШ.
Змінювати метод, тестувати, ставити питання до гінеколога про контрацепцію — цілком правильно.
Який скринінг — це нормально?
Страх гінекологів — невиправданий. Перший візит до гінеколога рекомендовано зробити ще в 13-15 років. Профілактичні огляди потрібні, щоб в першу чергу виявити онкологічні захворювання: рак шийки матки та яєчників, які далеко не завжди болять та проявляються симптомами. Скринінг на рак шийки матки варто розпочинати вже з початку статевого життя.
Щорічний огляд у гінеколога зазвичай містить ПАП-тест, скринінг на вірус папіломи людини, УЗД малого таза. За показаннями проводять скринінг раку молочної залози (на мутації генів BRCA1 і BRCA2), а з 40 років обов’язковою є мамографія.
Існують певні фактори ризику, які впливають на частоту обстежень: відхилення по ПАП-тесту, куріння, захворювання, які пов’язані з ВПЛ, та нові сексуальні партнери. У такому випадку виберіть необхідний час для візиту разом зі своїм лікарем та слідкуйте за власним станом.
Поглиблена діагностика може визначати наявність чи схильність до ендокринних захворювань, безпліддя та захворювань жіночих статевих органів, або готувати жінку до вагітності. В Odrex це — Check-Up жіночих гормонів та Check-Up перед вагітністю.
Записатись на консультацію гінеколога ви можете через мобільний додадок, за телефоном +38 (048) 730-00-30 або через форму на сайті.