Нейрохірургічна команда операційного блоку
Що таке крізьшкірна вертебропластика?
Крізьшкірна пункційна вертебропластика — це малоінвазивна хірургічна операція, яка передбачає зміцнення зламаного або ураженого пухлиною хребця шляхом введення в нього кісткового цементу. Крізьшкірною вона називається тому, що проводиться без розрізів, через прокол шкіри. А пункційною вертебропластику називають оскільки цемент в хребець вводиться за допомогою проколу, тобто, пункції, за допомогою спеціальної голки.
Кістковий цемент, що застосовується для вертебропластики, є штучним матеріалом. Це медичний полімер (поліметилметакрилат). Мова про порошок, який змішують зі спеціальним розчинником. Внаслідок хімічної реакції утворюється в’язкий гель, який вводять у хребець. Кістковий цемент полімеризується (твердне) протягом 10-16 хвилин і відновлює його природну міцність. Крім зміцнення хребців, вертебропластика дає можливість усунути біль у хребті.
Під час деформації хребця, яка характеризується значним зниженням його висоти, а також зміною осі хребта, проводиться кіфопластіка. Ця хірургічна методика передбачає введення всередину тіла пошкодженого хребця спеціальних балонів під тиском, які надувають до відновлення його анатомічно правильної висоти. Після виправлення деформації хребця балон з нього витягують, а в порожнину, яка сформувалася, вводять кістковий цемент.
Вертебропластика є однією з найбільш ефективних і малотравматичних методик оперативного лікування, що застосовуються в нейрохірургії хребта. Але результат операції багато в чому залежить від кваліфікації і досвіду нейрохірурга.
Неейрохірург, лікар вищої категорії, кандидат медичних наук Яворський Олександр Анатолійович. У 2012 році Олександр Анатолійович одним з перших в Одесі впровадив в практику цей малоінвазивний метод хірургічного лікування захворювань хребта.
Покази до проведення вертебропластики
Показом для вертебропластики є компресійний перелом хребця (хоча часто говорять «перелом хребта»), який не супроводжується стисненням структур спинного мозку. Компресійний перелом зазвичай виникає при остеопорозі, травмах спини, метастазах або пухлинах у хребцях. Цементування хребців проводиться також з метою усунення болю в спині, спричиненого метастазами.
Ще показом для проведення вертебропластики є гемангіома тіла хребця. Це доброякісна судинна пухлина, яка розростається всередині хребця і поступово заміщує кісткову тканину судинної. Стінки хребця стоншуються і стають крихкими, багаторазово підвищується ризик компресійного перелому.
Видалення гемангіоми хребта шляхом введення в уражений хребець кісткового цементу дозволяє вирішити відразу два завдання: зупинити подальший ріст пухлини і повернути міцність хребця. Лікування гемангіоми хребта в Одесі в Медичному домі Odrex дозволить позбутися від патології швидко і безболісно. Вже через 1-3 години після операції пацієнт може повернутися до своїх повсякденних справ.
Протипокази до проведення вертебропластики
Протипоказами до проведення вертебропластики хребта є:
- запалення кісткової тканини хребця;
- перелом хребця, який не супроводжується симптомами;
- алергія на компоненти в складі кісткового цементу.
Вертебропластика не проводиться також при порушенні згортання крові, наявності запального процесу в організмі, гострих інфекційних захворюваннях. В такому разі операцію виконують після усунення проблем зі здоров’ям.
Ефективність вертебропластики під час лікування захворювань хребта
Вертебропластика є ефективним хірургічним методом лікування неускладнених переломів хребців, які не супроводжуються стисненням спинного мозку або нервових корінців. Методика успішно застосовується для лікування гемангіом хребців і дозволяє не лише повернути міцність хребця, а й зупинити ріст пухлини.
Вертебропластика також є ефективним методом лікування патологічних переломів хребців на фоні остеопорозу або метастатичного руйнування хребців. Перед проведенням операції обов’язкова консультація нейрохірурга.
Як вводиться кістковий цемент в тіло хребця?
Крізьшкірна вертебропластика проводиться в кілька етапів:
- Знеболювання (використовується місцева анестезія або загальний наркоз).
- Обробка операційної ділянки антисептиком.
- Під контролем інтраопераційного рентгенівського апарату (С-дуга) у хребець встановлюють одну або дві спеціальні голки.
- Введення кісткового цементу в ушкоджений хребець. Завдяки якісній візуалізації хребців у режимі реального часу, нейрохірург контролює свої дії, що дозволяє запобігти витіканню матеріалу в оточуючі тканини.
- Витягнення голок.
Вертебропластика одного хребця триває орієнтовно 30 хвилин. Через 1-3 години пацієнта виписують додому.
Можливі ускладнення після вертебропластики
Можливим ускладненням вертебропластики є витікання кісткового цементу у хребетний канал і його потрапляння в кровоносне русло. Але оскільки вертебропластику в Медичному домі Odrex проводить досвідчений і висококваліфікований нейрохірург під безперервним рентгенологічним контролем, ризик розвитку ускладнень зведений до мінімуму.
Реабілітація після проведення вертебропластики
Реабілітаційний період після вертебропластики не потрібен, оскільки це малоінвазивна операція, яка не передбачає розрізів шкіри, м’яких тканин і накладення швів. Через кілька годин після завершення операції пацієнт може повернутися до звичного способу життя.
Скільки коштує вертебропластика в Україні?
У порівнянні з дорогими титановими конструкціями, вартість вертебропластики в Одесі в Медичному домі Odrex відносно невисока, і це одна з її незаперечних переваг. Альтернативою вертебропластиці в більшості випадків є строгий постільний режим протягом декількох місяців, що в підсумку обійдеться пацієнту дорожче, ніж проведення операції.
Дізнатися ціну вертебропластики можна у менеджерів з операцій — після консультації нейрохірурга. Ціна залежить від обсягу необхідного хірургічного втручання та інших факторів.
Записатись на консультацію нейрохірурга можно за телефоном +38 (048) 730-00-30, через мобільний додаток або через форму на сайті.