Гіпертрофія аденоїдів. Аденоїдит
Гіпертрофія аденоїда – це патологічне збільшення глоткової мигдалини. Вважають, що це виключно дитяче захворювання, але така думка справедлива лише частково. Через особливості організму ускладнення носового дихання внаслідок стійкого збільшення/запалення носоглоткової мигдалини дійсно найчастіше залишаються переживаннями дитячого віку (або не залишаються, якщо проблема не виникала взагалі). Але в деяких випадках цей стан може виявитися у людини набагато пізніше, тому що не у всіх відбувається інволюція (зменшення) аденоїда. І в 20, і в 30, і в 50 років може проявитись характерними симптомами.
Як влаштована глоткова мигдалина
Глоткова мигдалина складається із скупчення лімфоїдної тканини в носоглотці. Разом з однією язичною, двома піднебінними і двома трубними мигдалинами вона утворює єдине лімфоїдне ковткове кільце (також відоме як кільце Пирогова-Вальдейера).
У нормі їх призначення — захищати організм від потрапляння патогенних мікроорганізмів у глибини організму. Але в деяких випадках лімфоїдна тканина розростається дуже сильно, починає часто запалюватися і сприяти розвитку супутньої патології, а саме: частих отитів, риносинуситів.
Що буде, якщо не лікувати
Утруднене носове дихання, стікання слизу по задній стінці глотки, хропіння, епізоди зупинки дихання уві сні — так поводиться гіпертрофія аденоїдів. Жити із цими симптомами можна, але складно, адже одне загострення захворювання тягне за собою інше – і так по колу.
По-перше, через неповноцінне носове дихання порушується сон і розвивається хронічне кисневе голодування. Це спричиняє упадок сил, тривожність, апатичність, порушення уваги та пам’яті, зниження імунітету.
По-друге, сильне розростання мигдалин провокує застійні явища в носоглотці — а це прямий шлях до частих ГРЗ, ринітів, риносинуситів, отитів.
По-третє, утруднення чи відсутність носового дихання впливає на формування прикусу і спричиняє проблеми з артикуляцією, які виникають за рахунок постійно відкритого рота.
Чому збільшується ковткова мигдалина
Причини появи гіпертрофії аденоїдів бувають дуже різні – все залежить від віку людини. Наприклад, імунна система дорослих може «відповісти» розростанням аденоїдної тканини на такі явища:
- інфекційні та вірусні захворювання верхніх дихальних шляхів (наприклад, гайморит, синусит, алергічний риніт);
- спадкова схильність до збільшення носоглоткової мигдалини;
- зниження функцій щитовидної залози та інші патології ендокринної системи;
- гормональні зміни;
- ожиріння.
Що стосується дітей, то тут розростання глоткової мигдалини найчастіше відбувається:
- як результат гострих вірусних інфекцій, з якими поки що не в змозі впоратися не до кінця сформована імунна система (наприклад, бактерії стрепто- та стафілококи, мікоплазми, грибок, гемофільна паличка тощо);
- як алергічна реакція на мікроорганізми, харчові та побутові алергени;
- проживання у містах з поганими кліматичними умовами;
- через захворювання лімфатичної або ендокринної систем;
- через особливості будови носоглотки.
Отоларинголог Лілія Белоус-Печена
Існують три ступені гіпертрофії глоткової мигдалини
Аденоїди трохи зменшують дихальний просвіт (хоани) і майже не впливають на дихання.
Аденоїди прикривають верхні дві третини дихального просвіту та помітно ускладнюють дихання.
Аденоїди прикривають дихальний просвіт повністю чи майже повністю. Носове дихання при цьому або дуже утруднене, або неможливе взагалі.
Перші ознаки запалення аденоїдів
Симптомами аденоїдиту (гострого назофарингіту) є:
- часті повторення вірусно-інфекційних захворювань (риніт, синусит, фарингіт, трахеїт);
- апное (епізодичні зупинки дихання) під час сну;
- періодичний перехід на дихання ротом;
- стікання слизу по задній стінці горла;
- кашель, що довго не проходить;
- слизові виділення з носа;
- закладення вух, зниження слуху;
- гугнявість голосу;
- часті отити;
- сильне хропіння.
Як у Медичному домі Odrex діагностують гіпертрофію аденоїдів
Діагностика в Odrex проходить у кілька етапів. Насамперед досвідчений отоларинголог (ЛОР) уважно вислухає скарги пацієнта (батьків/опікунів) та поставить уточнюючі питання: тривалість симптомів, історія, методи лікування тощо. Потім лікар виконує огляд порожнини носа шляхом передньої риноскопії, оглядає носоглоткову мигдалину методом задньої риноскопії, тобто за допомогою спеціального дзеркала, яке дозволяє побачити поверхню лімфатичної тканини, та за необхідності — пальпації (обмацування). Щоб остаточно підтвердити діагноз і встановити рівень збільшення аденоїдних вегетацій, ЛОР виконує ендоскопічний огляд носоглотки. За необхідності проведення диференціальної діагностики з іншими об’ємними утвореннями носоглотки виконується комп’ютерна томографія.
Показання до видалення аденоїдів
Чи обов’язково мені видаляти аденоїди? Чи можна якось обійтися? Це, мабуть, найпоширеніші запитання серед пацієнтів.
Відповідь: ні, якщо лімфоїдна тканина не створює перешкод для нормального носового дихання, то й не варто її чіпати. Але якщо ситуація інакша, виникає супутня патологія, яка не піддається ефективному медикаментозному лікуванню, то вирішувати її необхідно оперативно.
Абсолютні показання до видалення аденоїдів:
- стійке ускладнення носового дихання;
- обструктивне апное (зупинка дихання уві сні);
- деформація лицьового скелета, порушення формування прикусу, пов’язане із ускладненням носового дихання (у дітей);
- розвиток кондуктивної приглухуватості.
Відносні показання до видалення аденоїдів:
- часті рецидиви вірусно-інфекційних захворювань (синусит, риніт, фарингіт, трахеїт);
- неефективність інших методів лікування.
Отоларингологи Аліна Друмова та Дмитро Пилип’юк
Чи можуть аденоїди у дитини зникнути самостійно?
Так, якщо проблема стосується малюка, то в деяких випадках вона справді може пройти «сама по собі» — через вищезгадані вікові зміни, при яких лімфоїдна тканина піддається інволюції (зворотному розвитку). Справа в тому, що в нормі до періоду статевого дозрівання глоткова мигдалина повинна поступово зменшуватися в обсязі — і до 14-15 років у носоглотці залишається зовсім небагато лімфоїдної тканини. Але чекати на це можна лише в тому випадку, якщо розростання аденоїдної тканини незначне і не шкодить здоров’ю.
Як лікують аденоїдит у Медичному домі Odrex
Первинно лікування запальних процесів глоткової мигдалини у дітей є консервативним. Повне видалення аденоїдів проводиться за наявності абсолютних медичних показань у тому випадку, якщо медикаментозне лікування неефективне. Для цього в Медичному домі Odrex проводять ендоскопічну шейверну або холодноплазмову аденотомію.
Шейверна аденотомія
Повна візуалізація операційного поля під контролем ендоскопу. Аденоїдні вегетації видаляються шейвером (мікродебридером) і одномоментно виводяться з носоглотки за допомогою електровідсмоктування.
Холодноплазмова аденотомія
Лікар висікає аденоїди під дією енергії вузькосфокусованої хмари холодної плазми. Метод холодноплазмової коблації дозволяє одночасно висікати та коагулювати тканини, що робить операцію практично безкровною, малоінвазивною, короткою за часом і щадною для оточуючих тканин. Цей метод дозволяє точно впливати на обрану область, не нагріваючи і не випалюючи навколишні тканини. Все це робить холодноплазмову коблацію одним із найефективніших методів у хірургії лімфоглоткового кільця.
Плюси ендоскопічної шейверної та холодноплазмової аденотомії:
- загальновизнані одні з найбезпечніших та малотравматичних методів лікування;
- мінімальна ймовірність рецидиву (повторного розростання аденоїдної тканини);
- операція проводиться під анестезією, тому пацієнт нічого не відчуває й не хвилюється.
Протипоказання:
- порушення у роботі серця, нирок, печінки;
- гострі та хронічні інфекції;
- захворювання крові.
Як знизити ймовірність запалення аденоїдів
Повністю «застрахувати» себе неможливо, особливо якщо йдеться про аденоїди у дорослих. А от щодо аденоїдів у дітей, знизити ймовірність появи проблеми можна, якщо дотримуватися наступних профілактичних заходів:
- не запускати риніти, синусити та при появі затяжних симптомів (у тому числі симптомів аденоїдів) вчасно проводити огляди у педіатра та отоларинголога;
- забезпечувати повноцінне харчування, багате на мінерали та мікроелементи для росту та розвитку;
- приділяти увагу фізичній активності малюка та щодня гуляти з ним на свіжому повітрі;
- стежити за дотриманням гігієни носової та ротової порожнин;
- уникати переохолодження та контактів із хворими людьми;
- поступово та якісно загартовувати дитину.
Потрібна консультація отоларинголога (ЛОР)?
Записатись на прийом в Odrex або дізнатись ціну операції ви можете через форму на сайті або за телефоном +380 (48) 730-00-30.