Пацієнт потребував відразу двох операцій — на серці і на внутрішній сонній артерії. Тому, щоб полегшити і без того непрості втручання, було вирішено провести їх в один день, один за одним — і без зупинки серця. Першою розпочинає роботу команда судинного хірурга, завідувача хірургічного відділення №1 Олександра Борисовича Смирнова. Їм належить виконати ендартеректомію із сонної артерії праворуч та задати ритм для команди кардіохірурга Павла Васильовича Кіструги, який проведе аортокоронарне шунтування.
Операція на сонних артеріях
Судинні хірурги роблять тонкий розріз довжиною 7 см — від кута нижньої щелепи, по внутрішньому краю м’яза. Коли розсічені шкіра та фасції, поетапно виділяють гілки сонної артерії та знаходять атеросклеротичну бляшку — нижче неї пульсовий кровотік значно ослаблений. Пацієнт у цей час перебуває у свідомості, під місцевою анестезією у поєднанні з блоком шийного сплетення та ретельним моніторингом анестезіолога Леоніда Альфонсовича Врублевського.
Центральна частина партії — видалення внутрішньої стінки ураженої атеросклерозом частини сонної артерії. Олександр Борисович легко та дбайливо накладає шов на сонну артерію. Просвіт сонної артерії відкритий, послідовно в кровотік включаються зовнішня сонна, загальна сонна, внутрішня сонна артерії. Нормальний кровообіг у них відновлено.
Операція на серці, що б’ється
Проте все це лише перший етап операції, і ритм підхоплюють кардіохірурги. Пацієнта вводять у загальну анестезію. У світлі налобної лампи Павла Кіструги – серце пацієнта. Віджата висхідна аорта, і хірург готується накласти три шунти.
Найчастіше аортокоронарне шунтування проводять на зупиненому серці з використанням апарату штучного кровообігу. Але зупинка завжди завжди означає значно серйозніше втручання в організм. Щоб уникнути подібної «масивності», кардіохірург проводить операцію на працюючому серці. Це вимагає певної віртуозності та швидкості, але водночас робить операцію легшою та «непомітнішою» для організму. Методика beating heart знижує ризики травматизації висхідної аорти та розвитку серцевої слабкості наприкінці операції.
Так вдалося шунтувати три судини. І лише на два дистальні шунти підключили апарат штучного кровообігу — для допоміжної, паралельної перфузії. Аби від уповільненого кровообігу не страждав коронарний кровотік судин, що залишилися, і навантаження на серце стало меншим. Апарат синхронізується зі змінами ритму кровообігу, і разом із серцем та судинами вони працюють як камерний оркестр. Операція завершується.
Післямова
Такий поширений атеросклероз відомий своїми руйнівними наслідками, але часто нехтується. А особливо настороженими треба бути людям в літньому віці, з підвищеним холестерином, цукровим діабетом, ожирінням, а також курцям. Серце може повідомляти про дисгармонію та відхилення у звучанні різними шляхами. Нам же залишається бути уважними до себе та своїх близьких.
А пацієнт у цій історії успішно впорався з усіма випробуваннями, виписався зі стаціонару, відновлюється та спокійно продовжує жити далі.