Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Гайморит

Гайморит — захворювання, що супроводжується запаленням у ділянці придаткових пазух носа. Запалення порушує нормальний відтік слизу та викликає закладеність носа. Виявляється як у дорослих, так і у дітей й може протікати досить довго, аж до хронічної форми. Гайморит має важливі відмінності від застуди, з якою його плутають на початкових стадіях. Це важливо для призначення ефективного лікування, поки закупорка носових пазух не призвела до посилення інфекції.

Чому виникає гайморит та яким він буває?

Синусит виникає через інфекцію, яка через ніс та наші пазухи потрапляє в організм. Якщо інфекція потрапила до гайморової або верхньощелепної пазухи носа, то пацієнт хворіє на гайморит.

Завдання наших пазух зберігати ніс чистим і захищеним від бактерій. Процес досить простий: пазухи — чотири парні порожнини, пов’язані між собою вузькими каналами, якими створюється певний дренаж, що й очищає ніс. У звичайному, тобто здоровому стані, пазухи заповнені повітрям і людина може спокійно дихати через ніс, але буває, що вони закладені рідиною — нежить. Це ще одна причина появи гаймориту, тому що під час нежиті в порожнині створено сприятливе середовище для росту бактерій.

Спровокувати гайморит можуть не лише бактерії, а й віруси та грибки в порожнині носа. Таким чином, за характером збудника розрізняють бактеріальний, вірусний, грибковий і змішаний тип хвороби. Важливо дізнатись агента, щоб призначити правильне лікування.

Внаслідок виникнення розрізняють наступні види гаймориту:

  • Одонтогенний з’являється через зуби, тобто інфекція може переміщатись в пазухи від зараженого зуба або після його видалення.
  • Риногенний частіше виникає як ускладнення грипу, ГРВІ та інших респіраторних захворювань.
  • Травматичний спричинений потраплянням інфекції після перелому носової перегородки або сильних ударів, що спричинили травму носа.
  • Алергічний визначається набряком пазух через реакцію алергену.

Захворювання може виникати як в одній пазусі, так і зачіпати обидві. Важливий аспект — перебіг захворювання. Гайморит може бути гострим, що супроводжується сильним болем у ділянці щоки, що посилюється при нахилах голови. Можуть додаватись гнійні виділення, порушення дихання, біль у зубах. Хронічний буває у гострій фазі та у ремісії. Тобто навіть при покращенні стану зберігатиметься дискомфорт і почуття закладеності носа. Гостра фаза може тривати кілька тижнів і знову повторюватись.

Які характерні симптоми гаймориту?

Одним із відмінних від грипу або застуди ознак є біль. Враховуючи, що у людини є 4 носові пазухи, що знаходяться під очима та біля носа, то симптом буде викликатись в цій області через запалення та набряки. З’являється біль у лобі, з обох боків носа, між очима, у верхній щелепі та зубах. Характерною є і поява головного болю, особливо вранці.

Виділення з носа змушуватимуть часто сякатись. Різноманітність кольорів виділень від каламутного до зеленого і жовтого. Закладений ніс заважає нормальному диханню, самі не помічаючи, пацієнти починають дихати ротом. Зіпсується і відчуття запахів та смаків.

Виходячи з інфікованих носових пазух, рідини стікають не тільки в носові ходи, а й по задній стінці горла, викликаючи свербіж, лоскотання чи неприємні відчуття у горлі. Процес, що затягнувся кілька тижнів, запалює і дратує горло, призводячи до болю.

З’являється кашель, найчастіше нічний. Такий кашель відбиває бажання спати, допомогти може підняти голови. Змінюється і голос, він стає хрипким.

Набряклість пазух проявляється на обличчі у вигляді мішків під очима або біля носа. На додаток може підійматись температура, а з рота виходитиме неприємний, частіше гнійний запах.

А якщо гайморит не лікувати?

Без відповідного лікування симптоми гаймориту перетворяться на довгострокові. При хронічному гаймориті, крім загострень захворювання, відчуватиметься втрата концентрації та нормального сну. Пацієнт перебуває ніби в мозковому тумані і цей стан не минає.

Серйозні ускладнення виникають, коли інфекція починає рухатись. Стінки пазух мають загальні кровоносні судини з очима та органами центральної нервової системи. Тому серед ускладнень:

  • інфекція ока та його навколишньої тканини, що може спричинити погіршення зору аж до сліпоти;
  • менінгіт, при якому запалюються оболонки, що оточують головний та спинний мозок;
  • тромбоз, спричинений формуванням згустку крові із пазух носа;
  • абсцес головного мозку, тобто скупчення гною в ньому;
  • запалення кістки або кісткового мозку — остеомієліт.

Половина з цих ускладнень потребує невідкладної медичної допомоги, а наслідки можуть бути плачевними. Самостійний курс таблеток від гаймориту часто неправильно підібраний і не діє належним чином. Лікування має бути спрямоване на збудника інфекції. Інакше час витрачено марно, а хвороба прогресуватиме.

Яку діагностику призначають в Odrex?

На консультації у отоларинголога пацієнта розпитують про симптоми та скарги, далі лікар переходить до огляду пазух та носової порожнини. Для цього застосовують сучасне обладнання як риноскоп або ЛОР-комбайн Chammed XU1 Smart. Лікар не просто заглядає в ніс, а бачить внутрішню частину носових пазух, всі процеси, що там відбуваються.

Додатково проводяться візуальні тести як рентген верхньощелепної пазухи, КТ або МРТ. Завдяки результатам видно, як глибоко проникло запалення, яка закупорка, чи є супутні проблеми, наприклад викривлення перегородки, наявність поліпів та інше.

Щоб визначити характер збудника, проводять посіви носової пазухи. З носа беруть мазок, який досліджують у лабораторії, уточнюючи причину синуситу: бактерія, вірус або грибок.

Такі дослідження, як загальний аналіз крові та сечі, потрібні для визначення розвитку запалення в організмі. Як лікувати гайморит повинен вирішувати отоларинголог, щоб уникнути важких наслідків.

Як лікувати гайморит?

Лікування призначають, коли зрозуміло, що спричинило гайморит. Проводиться промивання пазух носа різними методами та препаратами. Якщо вміст має гнійний характер, його можуть видалити пункційним способом.

Але потрібна і медикаментозна терапія: антигістамінні, протизапальні, протигрибкові або антибактеріальні препарати, спреї або протинабрякові ліки. Антибіотики проти гаймориту призначаються при бактеріальному збуднику, але потрібно точно слідувати призначенню лікаря.

Лікування гаймориту в домашніх умовах має на увазі зрошення носа сольовими розчинами або препаратами. Це необхідно, щоб зняти подразнення з порожнини. На початкових стадіях захворювання досить консервативної терапії, та її дієвість оцінюється протягом перших кількох днів.

Гайморит на пізніх стадіях може бути стійким до такого лікування, тому варто діяти агресивніше — хірургічне втручання. Це акуратні процедури за допомогою тонкого ендоскопа, які не залишають шрамів і не потребують тривалого та тяжкого відновлення. Хірургія потрібна вже при хронічному гаймориті, повертаючи можливість дренування носових пазух, це запобігатиме новим інфекціям.

За допомогою тонкого ендоскопа видаляють закупорку, уражену тканину, носові пазухи роблять трохи ширше, а при необхідності — і розростання у порожнині носа на кшталт поліпів. Можна виправити викривлену перегородку, зробивши це за одну процедуру.

Після операції буде і домашнє лікування, що потребує прийому препаратів та використання спрею. Ці моменти дуже індивідуальні та залежать від ступеня проблеми пацієнта.

Чому варто звернутись до Медичного дому Odrex?

Ми дихаємо постійно, не помічаємо цього процесу, якщо не концентруємось на ньому. Але досить швидко звертаємо увагу, коли не можемо дихати зі звичайною легкістю. Гайморит може протікати дуже довго, і згодом проблема лише посилюватиметься. В Odrex є всі умови для отримання всієї можливої ​​отоларингологічної допомоги. Сучасне обладнання, комплексний підхід до лікування, а індивідуальний — до пацієнта. Навіть якщо це найпримхливіший малюк.

ЛОР приймає в кожній Поліклініці усієї сім’ї від Odrex, проводячи необхідні процедури. Пацієнт записується на зручний час, не витрачає купу часу на поїздку в інший кінець міста або до Одеси, не перебуває у черзі.

У Медичному домі на Розкидайлівській проводять і оперативне лікування патологій вуха, горла, носа. Хірурги-отоларингологи мають ендоскопічні методики та проводять операції з мінімальними зовнішніми пошкодженнями тканин. Є необхідні навички та знання для ЛОР-хірургії у дітей.

Відгуки