Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Поліпи шийки матки та ендометрію

Поліпи – доброякісні утворення на внутрішній поверхні тіла та на шийці матки. У 90% випадків вони розвиваються безсимптомно та виявляються при плановому гінекологічному огляді або ультразвуковому обстеженні органів малого тазу. У більшості випадків лікування поліпів різної локалізації проводиться у два етапи – хірургічне видалення утворень з подальшою медикаментозною корекцією гормонального фону жінки – за потреби, для профілактики повторного виникнення.

Поліпи – доброякісні розростання тканин. Вони розвиваються з ендометрію – внутрішньої поверхні слизової матки або тканин шийки матки. Пік захворюваності припадає на 40-45 років, проте поліпи можуть зустрічатись у будь-якому віці. Найчастіше захворювання протікає без симптомів. Тому дані утворення виявляються при профілактичному огляді або УЗД органів малого тазу щодо інших патологій.

Чому варто звернутися до нас

Odrex – багатопрофільний медичний заклад, що має багатий досвід діагностики та лікування поліпів ендометрію та шийки матки, а також супутніх жіночих захворювань. Для обстеження порожнини матки та цервікального каналу ми використовуємо сучасне обладнання з високою роздільною здатністю – гістероскоп Karl Stortz та ендоскопічну систему Stryker. При цьому на маніпуляції витрачається мінімум часу – тривалість перебування у стаціонарі під час проведення гістероскопії не перевищує 6-8 годин.

Діагностика поліпів матки та ендометрію в Odrex

Поліп ендометрію часто виявляється при первинному гінекологічному огляді. На УЗД органів малого тазу в місці локалізації поліпа спостерігається потовщення ендометрію або утворення з живильною судинною ніжкою. Іноді поліпи можна сплутати з іншими доброякісними утвореннями внутрішніх статевих органів жінки, наприклад підслизової міоми. Тому і призначається гістероскопія – для уточнення діагнозу та одночасного лікування.

Гістероскопія – основний метод діагностики та лікування поліпів матки. При проведенні цієї процедури через шийку матки в порожнину матки вводиться спеціальний оптичний прилад гістероскоп, який дає точну інформацію про локалізацію та розмір поліпів. Після цього виконується видалення поліпів за допомогою спеціальної петлі, яка дозволяє видалити ніжку поліпа, що істотно знижує ризик його повторного виникнення в зазначеній області. Усі видалені тканини вирушають на гістологічне дослідження визначення характеру поліпа: залізистого чи фіброзного, і навіть виключення злоякісного процесу у яких чи поліпів із високим ризиком злоякісного переродження (аденоматозні поліпи).

Поліпи в матці

Ця маніпуляція виконується під наркозом, тому пацієнтка не відчуває болю. Операція проводиться при 10-кратному збільшенні слизової поверхні, видалення захоплює тільки патологічні розростання тканин, і травмування ендометрію скорочується до мінімуму. Для зниження ризику інфекційних ускладнень одноразово запроваджується антибіотик.

Причиною розвитку залізистих та залізисто-фіброзних видів утворень найчастіше є гормональні збої. Тому для протирецидивного лікування лікар додатково може призначити терапію для нормалізації балансу жіночих статевих гормонів або встановити внутрішньоматкову спіраль, яка виділяє необхідні гормони. Терапія триває в середньому 3-6 місяців.

Хірурги клініки Odrex практикують гістероскопічне видалення поліпів. Гістероскопія та видалення поліпа матки дозволяє:

  • виконати операцію із високою точністю;
  • звести до мінімуму крововтрату при операції за рахунок спаювання країв дрібних судин, що особливо актуально при поліпектомії утворень не на ніжці, а на широкій підставі;
  • знизити ризик інфікування та інших післяопераційних ускладнень;
  • мінімізувати рецидиви – якщо видалення поліпа в матці проводиться сліпим методом, без візуального контролю порожнини матки та цервікального каналу, проконтролювати якість виконання маніпуляції неможливо. Тому на ніжці, яка не була повністю видалена, поліп часто розвивається повторно.

Якщо поліп знаходиться в цервікальному каналі (каналі шийки матки), його видаляють так само, як і поліп ендометрію.

Якщо поліп розташований на поверхні шийки матки, його видаляють під візуальним контролем з використанням радіохвильової або лазерної енергії, або виконують конусоподібну біопсію шийки матки, як і при дисплазії шийки матки. Оскільки маніпуляція проводиться через природний отвір, процедура не призводить до утворення шрамів. Термін реабілітації мінімальний, обмеження зазвичай стосуються лише статевого життя та водних процедур.

Якщо гістологічне дослідження біоматеріалу при гістероскопії підтвердило злоякісний поліп шийки матки або тіла матки, видалення цього утворення не дає лікувального ефекту. У цьому випадку лікування йде за онкологічними протоколами (дивіться Рак ендометрію та Рак шийки матки)

У жінок, які бажають зберегти репродуктивну функцію, з аденоматозним поліпом ендометрію і навіть з початковим раком, можливе видалення поліпа з подальшою гормональною терапією та активним спостереженням.

Часті питання

Чому відбувається розвиток поліпів ендометрію?

Поліпи ендометрію утворюються незалежно від віку, наявності чи відсутності статевого життя, наявності чи відсутності вагітностей та пологів. Основна причина розвитку цієї патології зумовлена гормональними порушеннями, неповний абортом або залишками плаценти, неповними мимовільними абортами (викиднями), інфекційними та запальними захворюваннями жіночих статевих органів. Також розвиток полипів можуть спровокувати ендокринні патології – цукровий діабет, ожиріння, захворювання щитовидної залози та прийом деяких препаратів (Тамоксифен). Найчастіше ці утворення діагностують у період, що передує менопаузі, або при клімаксі.

Чим лікування поліпа цервікального каналу відрізняється від лікування поліпа порожнини матки?

Якщо у вас виявлено поліп цервікального каналу, лікування нічим не відрізняється від такої при діагностиці поліпа ендометрію в порожнині матки. При виборі тактики лікування та післяопераційного спостереження лікар передусім орієнтується характер утворення.

Наскільки небезпечними є поліпи матки?

Поліпи будь-якої локалізації, лікування яких проведено із запізненням чи не проведено, можуть спровокувати розвиток маткової кровотечі, анемії, порушення менструального циклу, утворення нових поліпів.

Поліпи шийки матки можуть давати кров’яні виділення при статевому житті. Малігнізація – переродження доброякісного утворення на злоякісне – можлива в 1-2% випадків.

Чи можна вилікувати це захворювання без хірургічного втручання?

Якщо у вас виявили поліп шийки матки, лікування без операції буде неефективним. На відміну від низки доброякісних утворень внутрішніх статевих органів жінки, наприклад, кісти яєчників, поліпи на шийці матки самостійно не розсмоктуються. Поліпи ендометрію у молодих пацієнтів можуть пройти на фоні терапії, проте це буває нечасто. Залежно від багатьох факторів, при поліпі тіла матки лікар може відразу запропонувати операцію, а в деяких випадках може запропонувати терапію з подальшим контролем лікування.

Чи можна займатися сексом при цій патології?

Так. Однак статеве життя за наявності поліпа шийки матки може спровокувати кровотечу.

Прийом ведуть спеціалісти

Відгуки