Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Пацієнт свідомий: як розпізнати фейкові діагнози?

Ведучи щоденний прийом, здається, що в нашій країні не залишилось людини, якій хоч раз у житті не виставили б діагноз вегето-судинної дистонії, остеохондрозу, дисбактеріозу, підвищеного внутрішньочерепного тиску, синдрому хронічної втоми тощо. Ці діагнози є своєрідною “ямою”, в яку лікарі скидають безліч симптомів, причину яких не завжди вдається пояснити. Давайте розбиратись, що ж насправді криється за цими діагнозами?

Вегето-судинна дистонія

Такий діагноз частіше виставляють молодим людям, які скаржаться на загальну слабкість, запаморочення, зниження концентрації уваги, психоемоційну лабільність. Провівши безліч обстежень, лікарі нічого не знаходять. І замість того, щоб заспокоїти пацієнта, пояснити йому, що він здоровий, проконсультувати щодо модифікації способу життя, режиму дня, важливості регулярних фізичних навантажень і раціонального харчування, пацієнту присвоюється псевдодіагноз ВСД. І призначається безліч неефективних препаратів. Звісно, іноді тільки тому, що пацієнт і сам вимагає медикаментозного лікування – адже багатьом із нас хочеться сходити по здоров’я в аптеку замість того, щоб змінювати свої звички.

Остеохондроз

А хто з вас приймав хондропротектори з приводу діагнозу “остеохондроз”? Насправді найчастіше за цим діагнозом ховається хронічний скелетно-м’язовий біль. А початкове лікування полягає в правильно підібраних фізичних вправах, розтяжці, когнітивно-поведінковій терапії, зниженні ваги. Лише після невдачі немедикаментозної терапії лікар може запропонувати знеболення препаратами.

Дисбактеріоз

Бурчання і біль у животі, здуття, проноси, що змінюються закрепами, – дисбактеріоз? Цей хибний діагноз позбавляє пацієнта правильного лікування, від чого страждає якість його життя, тривають походи до гастроентерологів, накопичуються висновки з призначенням пробіотиків, гепатопротекторів, ферментів, рослинних відварів, фіточаїв та інших неефективних у цьому випадку препаратів. За псевдодіагнозом “дисбактеріоз” зазвичай ховається синдром подразненого кишечника. У разі виявлення та виключення з раціону продуктів, що провокують посилення симптомів, за правильного підходу до медикаментозного лікування (аж до призначення низьких доз антидепресантів) можна значно поліпшити якість життя пацієнта і підвищити його соціальну активність.

Консультує Діна Ігорівна Дімова, сімейний лікар

Підвищений внутрішньочерепний тиск

Якщо ви страждаєте від частих головних болів, напевно ви намагались з’ясувати їхню причину. В активних пошуках, пройшовши неодноразові МРТ/КТ/УЗД головного мозку, ви нарешті отримували свій заповітний діагноз “підвищений внутрішньочерепний тиск”. 90% усіх головних болів – це головний біль напруження, який виникає внаслідок напруження м’язів і зв’язок черепа. Найімовірніше, це і є ваш справжній діагноз. Адже справжнє підвищення внутрішньочерепного тиску буває за пухлини головного мозку, за внутрішньочерепного крововиливу і зазвичай лікується у відділенні інтенсивної терапії.

Синдром хронічної втоми

Досить серйозний і грізний діагноз, який часто плутають зі звичайною людською лінню і фізіологічною стомлюваністю. Відмінною рисою цього синдрому є його раптовий початок, а фізичні навантаження не покращують, а погіршують самопочуття пацієнта, йому складно не почати діяльність, а продовжити її. Пацієнт прокидається ще більш втомленим, ніж до сну. Також присутні порушення пам’яті та концентрації уваги. Однак для постановки діагнозу потрібна тривалість цих симптомів понад 6 місяців. Цей стан може провокуватись різними інфекціями, такими як вірус Епштейн-Барра, SARS-CoV-2, бореліоз, а також низкою ревматологічних та ендокринних захворювань.

Не варто таврувати себе і виправдовувати малорухливий спосіб життя серйозними діагнозами, адже здорова людина – та, хто вважає себе здоровою. Знаходьте лікарів, яким ви довіряєте. Задумайтеся про зміну лікаря, якщо вам поставили один із вищеописаних діагнозів, якщо лікар списує ваші симптоми на погоду або вік. Або призначає більше п’яти препаратів за один візит (виняток становлять пацієнти з безліччю хронічних захворювань, такими, як цукровий діабет, гіпертонія, серцева недостатність тощо).

Декларація з лікарем
Сімейні лікарі, терапевти і педіатри Odrex дотримуються принципів доказової медицини. Укласти декларацію та отримувати безоплатні послуги за програмою Національної служби здоров’я України можна в усіх відділеннях: у Медичному домі Odrex на Розкидайлівській, 69/71, а також у Поліклініках всієї сім’ї на Сахарова, у житловому масиві “Райдужний”, у містах Чорноморськ і Южний.