Геморой
Геморой — це деформовані, запалені, варикозно розширені кровоносні судини (гемороїдальні сплетення), які розташовані в гладкій мускулатурі стінок заднього проходу і прямої кишки.
У деяких людей хвороба може тривалий час протікати майже непомітно. Інші часто ігнорують навіть яскраво виражені симптоми і звертаються до лікаря, коли гемороїдальні вузли вже випадають назовні або замучили кровотечі. Необхідно пам’ятати, що захворювання краще виявити якомога раніше. Це є запорукою гарного результату лікування геморою.
Як позбутись геморою швидко та ефективно
Лігування вузлів, коагуляція, трансанальна гемороїдальна деартеріалізація – сьогодні існує безліч прогресивних методів лікування геморою. В Одесі лікарі клініки Odrex, використовуючи методи консервативного, малоінвазивного та інвазивного лікування геморою, допомагають позбавитись хвороби на різних стадіях. Фахівці Odrex виконують всі види операцій з видалення геморою, у тому числі гемороїдектомію за допомогою ультразвукового скальпеля. Цей інноваційний метод лікування геморою в Одесі освоєно лише медиками клініки Odrex.
Морє Олег Анатолійович, хірург-проктолог вищої категорії
Причини захворювання
Звичайно ж, є певні причини, через які ця хвороба може розвинутися. Це можуть бути як зовнішні, так і внутрішні чинники. Якщо людина веде малорухливий спосіб життя, то може статись застій крові у нижній частині тулуба. Це може призвести до розтягування вен. Також, внутрішній геморой може виникнути внаслідок будь-яких кишкових інфекцій, коли відбувається пошкодження слизової оболонки травного тракту.
Вікові зміни, тяжке фізичне навантаження на м’язи, а також атрофія м’язових клітин можуть призвести до появи цієї хвороби.
Регулярні запори також призводять до розширення вен й виникнення геморою.
Не варто забувати і про вживання алкоголю, який є досить важливою причиною виникнення геморою.
Непоодинокі випадки, коли внутрішній геморой з’являється в період вагітності, любові до рясної жирної або гострої їжі.
На ранній стадії розвитку хвороби її дуже важко визначити, оскільки такий геморой немає зовнішніх ознак. Саме тому його називають внутрішнім гемороєм.
За місцем локалізації патологічного процесу виділяють три форми геморою:
- Внутрішній. Супроводжується патологічним розширенням вен у глибині анального каналу, періодичним випаданням та утиском гемороїдальних вузлів, кровотечами.
- Зовнішній. Вузли перебувають зовні, тому під час дефекації не травмуються, кровотеч немає. Дана форма проявляється відчуттям сверблячки, дискомфортом в області заднього проходу, підвищується ризик запалення та тромбозу вузлів. В результаті патологічний процес може перекидатися на навколишні тканини.
- Комбінований. Поєднує у собі симптоми двох вищеперелічених форм захворювання.
Також виділяють гострий та хронічний геморой. Гостра стадія розвивається через утворення згустку крові в кавернозному тілі, іноді процес супроводжується утиском гемороїдального вузла при спазмі м’язів. При утворенні тромба вузол ущільнюється і може самостійно повернутись до колишніх розмірів.
Тромбоз нерідко супроводжується періанальним набряком, а за тривалого спазму розвивається некроз тканин. Зазвичай, гостра форма є проявом хронічного геморою, але може виникнути і як самостійне захворювання. Основний симптом гострого геморою – інтенсивний біль, який посилюється при будь-якому переміщенні тіла. При гострій формі геморою лікування має призначати лікар. Залежно стану пацієнту пропонується медикаментозна тромболітична терапія чи оперативне видалення тромба.
Стадії хронічного геморою
Хронічний геморой має 4 ступені залежно від величини гемороїдальних вузлів.
- Перший ступінь – вузлики виявляються лише за допомогою ендоскопічного дослідження. Можуть з’явитись згустки яскраво-червоної крові при травмуванні розтягнутої слизової оболонки над вузлом. Пацієнт скаржиться на свербіж та подразнення тканин заднього проходу. На цьому етапі призначається консервативне лікування, щоб зняти симптоми, що турбують пацієнта, і не дати геморою прогресувати.
- При другому ступені геморою вузли виникають і самостійно втягуються у пряму кишку. Для третьої стадії характерні вузли, які після випинання доводиться вправляти руками в кишку. Четверта стадія характеризується наявністю постійних вузлів, що знаходяться зовні анального отвору. Для всіх стадій характерна наявність гострого болю, що тягне, що посилюються при сидінні і фізичної активності, складності з випорожненням кишечника, часті кровотечі.
Для визначення тяжкості захворювання та щоб виключити інші хвороби прямої кишки, лікар обов’язково проводить опитування хворого, візуальний огляд, пальцеве дослідження прямої кишки, при необхідності призначаються аноскопія або ректоскопія. За результатами діагностики вибирається метод лікування.
Тактику лікування (консервативне або оперативне) при геморої обирає лікар залежно від стадії.
Для лікування внутрішнього геморою другої стадії ефективні малоінвазивні методи – лігування гемороїдальних вузлів (нерадикальний метод), коагуляція, ТГД. При коагуляції відбувається склеювання стінок судин. При лігуванні на основи вузлів накладаються латексні кільця, які перешкоджають доступу крові. Через 10 днів відбувається відторгнення гемороїдальних вузлів разом із кільцями. Гемороїдальний вузол без постачання кров’ю зменшується і згодом зникає.
Ці методи дозволяють безболісно та в амбулаторних умовах усунути гемороїдальні вузли та припинити кровотечі, проте зберігається ймовірність рецидиву захворювання. Ще один мінус: для усунення численних вузлів гемороїдальних за допомогою цих методів потрібно кілька сеансів. Переваги процедур: простота виконання, ефективність на ранніх стадіях геморою відносно низька вартість.
Найбільш перспективним методом лікування геморою на 2-3 стадіях є трансанальна гемороїдальна деартерилізація ТГД (THD). Цей метод дозволяє за один сеанс лігувати (перев’язати) всі артерії, що ведуть до гемороїдальних вузлів. Без доступу крові за 3-6 місяців вузли склерозуються та надалі заміщаються сполучною тканиною.
Операція виконується за допомогою доплер-датчика, який виявляє розташування артерій. При цьому не травмуються тканини прямої кишки, зберігаються рефлекси. Під час проведення ТГД пацієнт перебуває у стаціонарі 1 день. Реабілітація проходить швидко та безболісно, пацієнт одразу повертається до повсякденних занять. З обмежень – рекомендується щадний спосіб життя протягом 1 місяця. Зокрема, небажані тривалі поїздки за кермом, підняття ваги.
Лікування 4 стадії геморою проводиться за допомогою хірургічної операції під загальним наркозом. При проведенні гемороїдектомії лікар повністю видаляє гемороїдальні вузли. Крім скальпеля, існують методики проведення операції з використанням електрокоагуляції та ультразвуку. Клініка Odrex єдина в Одесі має необхідне обладнання та підготовлених лікарів для проведення гемороїдектомії за допомогою ультразвукового скальпеля ThunderBeat (Тандербіт), Японія. Технологія передбачає проведення коагуляції одночасно з висіканням тканин.
Операція малотравматична без втрати крові. Перевага методу – швидке загоєння за 20-25 днів після операції та скорочення термінів реабілітації. Пацієнт перебуває у стаціонарі 3 дні. Больові відчуття проходять через 7-10 днів.
Питання – відповідь
Чи може знову виникнути геморой після операції?
Після правильно проведеної операції немає рецидиву геморою.
Чи можна займатись спортом після видалення геморою?
Повернутись до занять можна через 2 місяці.
Якщо після операції з видалення гемороїдальних вузлів настає вагітність та пологи. Чи може з’явитись геморой знову?
Геморой знову з’являється, оскільки під час проведення операції усувається причина розвитку геморою.
Що є першопричиною: геморой викликає запори, чи запори спричиняють збільшення гемороїдальних вузлів?
Хронічні запори викликають розвиток геморою.
Яка ціна операції з видалення геморою?
Вартість операції з видалення геморою залежить від обраного методу лікування та стадії захворювання.