Консультує Максим Дмитрович Очеретний, дитячий реаніматолог, дитячий анестезіолог
Коли потрібна особлива підтримка?
У відділення інтенсивної терапії потрапляють діти в критичних станах, які потребують спеціалізованої невідкладної допомоги. Сюди ж надходять діти після планових хірургічних операцій для подальшого супроводу та відновлення.
Показання для лікування в реанімації:
- внутрішньомозкові крововиливи та черепно-мозкові травми;
- пневмонія з тяжкою дихальною недостатністю;
- гостре порушення функції нирок і печінки;
- інфекційні захворювання, сепсис;
- отруєння;
- травми, опіки;
- поліорганна недостатність.
Серед інших причин – онкологічні, гематологічні захворювання, а також критичні стани новонароджених.
Яких маніпуляцій потребують пацієнти?
Вибір необхідних процедур залежить від індивідуальних потреб кожної дитини. Найчастіше лікарі використовують інфузійну терапію, штучну вентиляцію легенів або інші методи підтримки дихання, строго дозовану терапію лікарських препаратів, так зване титрування. Існують і більш складні методи, що вимагають спеціальних навичок:
- Апаратні діаліз і гемофільтрація, гемосорбція, плазмаферез, коли через спеціальний катетер, введений у велику венозну судину, відбувається “очищення” крові від токсинів, зайвих молекул або надмірної кількості рідини.
- Перитонеальний діаліз – метод лікування ниркової недостатності, коли очеревина використовується як природна мембрана, яка врівноважує концентрацію речовин у крові та діалізному розчині.
Інтенсивна терапія – це постійний рух. Тут кожен пацієнт, а тим паче маленький, потребує максимальної уваги та постійної участі всього персоналу.
Оскільки йдеться про дитячу інтенсивну терапію, потрібна не лише найвища майстерність лікарів, а й спеціальне обладнання, витратні матеріали маленьких розмірів. Скажімо, для видалення надлишку рідини, токсичних речовин (сечовина, креатинін), для корекції електролітного балансу ми використовуємо мультифільтрат. Для початку роботи його контур потрібно заповнити 280 мл крові пацієнта. І якщо з дорослими проблем не виникає, то для маленьких потрібна спеціальна система з об’ємом заповнення не більше 70 мл. Врахування зросту, ваги, життєвих показників – обов’язкове.
Як проходить дитяча анестезія?
В арсеналі лікарів-реаніматологів є надійні засоби та методики. Якщо йдеться про оперативне втручання, застосовуються сучасні безпечні анестетики. Під час загальної анестезії вони впливають на центральну нервову систему і блокують реакцію на біль безпосередньо в мозку. Регіонарна анестезія дає можливість заблокувати потік імпульсів, що йдуть від рецепторів на місці проведення втручання до мозку, де і формуються больові відчуття. Методи знеболювання застосовують і після хірургічного втручання, доки дитина не почуватиметься добре.
Чи може мама бути поруч?
В Україні, як і в світі, поступово відчиняють двері реанімації для батьків. Присутність мами й тата – це не лише догляд за хворою дитиною, моральна підтримка, а інколи й найкращі у світі ліки. Багато експериментів підтвердили, що поруч із мамою дитина швидше заспокоюється: знижується рівень стресу, поліпшується серцевий ритм і дихання. Утім, багато що залежить і від самих батьків. Дуже важливо, щоб вони зуміли стримувати емоції, перебуваючи біля дитини, не піддавалися паніці – малюк усе відчуває і зайве хвилювання йому точно ні до чого. І звісно – суворо виконували всі розпорядження лікарів та рекомендації персоналу відділення.
Як проходить день лікаря-реаніматолога-анестезіолога?
В Odrex лікарі виконують обов’язки реаніматологів та анестезіологів почергово. Скажімо, одне чергування ви – анестезіолог, наступне – реаніматолог. Коли фахівець заступає на зміну як анестезіолог, він бере участь у підготовці пацієнта до оперативного втручання, потім контролює його під час самої операції та спостерігає за виходом малюка з наркозу. Робота реаніматолога передбачає дещо інший розклад.
День починається із загального обходу хворих, у якому беруть участь усі лікарі, причетні до лікування малюка. Далі складається план заходів на день – здача аналізів, проведення додаткових обстежень. Обов’язкова частина роботи реаніматолога – заповнення медичних документів. Це основний орієнтир для лікаря, що лікує, та інших фахівців, які можуть приєднатись на будь-якому етапі лікування дитини. Уся інформація про пацієнта, тактика лікування має бути записана абсолютно точно і детально. На реаніматологах також лежить відповідальність сповіщати рідних малюка про його стан і перебіг лікування. Нерідко вони беруть на себе роль психологів, підтримуючи і підбадьорюючи батьків. Адже знати, що з дитиною все буде добре і поруч із нею професіонали – найголовніше для рідних.
І все ж основні завдання реаніматолога – контроль і корекція життєво важливих функцій організму, інтенсивна терапія та інтенсивний догляд.
Батькам важливо знати
Тривалий догляд за хворою дитиною буває дуже виснажливим. Щоб залишатися у формі і фізичній, і ще більше моральній, варто:
- Довіряти лікарю – уважно слухайте його поради, ставте запитання, записуйте відповіді, чітко виконуйте рекомендації.
- Робити паузи – виберіть час, коли з дитиною залишиться хтось із родичів або медперсонал, а ви зможете сходити в магазин, додому або просто посидіти в парку.
- Бути організованим – намагайтесь тримати всю важливу інформацію про здоров’я дитини разом: ведіть блокнот або використовуйте спеціальні програми в гаджетах.
- Знайти групу підтримки – досвід інших допоможе розібратись в ситуації, знайти однодумців, а також поділитись переживаннями з тими, хто вже пройшов через подібні випробування.
- Просити про допомогу – інакше постійний стрес та емоційне вигорання не тільки не допоможуть хворій дитині, а й можуть і батьків зробити пацієнтами лікарні.
- Підтримувати малюка – даруйте позитивні емоції.