1. Ендометріоз – це про ендометрій.
Надмірний ріст внутрішнього шару матки називається гіперплазією ендометрія. Вона може проявлятися кровотечами і діагностується за допомогою УЗД і гістероскопії. А ендометріоз – це розростання вогнищ ендометрія ЗОВНІ порожнини матки, і цей стан можна підтвердити, провівши лапароскопію.
На фото: онкогінеколог, хірург-гінеколог Ольга Куліш, асистенти акушера-гінеколога Ніна Могерчук та Ксенія Сауляк, акушер-гінеколог Юлія Мітюніна
2. Болісні місячні – це сімейна особливість, потрібно терпіти і пити знеболювальні!
Насправді, виражені болі – не норма. Однією з найчастіших причин важких менструацій є саме ендометріоз. Рятуючись за допомогою знеболювальних, можна не помітити, як захворювання від І стадії стрімко розвинеться до IV. І тоді замість консервативного лікування або малоінвазивного втручання тривалістю в 20-30 хвилин може знадобитися велика травматична операція, оскільки ендометріоїдні вогнища здатні вражати матку, придатки, очеревину, сечовий міхур, кишківник тощо.
3. Ендометріоз – захворювання зрілих жінок.
Патологія може з’являтися у зовсім молоденьких дівчат уже під час перших менструацій. Списувати болі, рясні кровотечі, запаморочення і втрату свідомості на примхи гормонального фону, який ще не усталився, – небезпечно (див. пункт № 2).
4. Найкращі ліки від ендометріозу – вагітність.
Якщо захворювання не стало на заваді зачаттю і виношуванню малюка, позитивна динаміка вірогідна: у деяких жінок, які страждають від болісних і рясних менструацій, після пологів самопочуття справді поліпшується. Це відбувається тому, що ендометріоз – естрогензалежне захворювання, а під час вагітності на перший план виходить прогестерон. Але таке “лікування” спрацьовує далеко не в 100 % випадків.
5. Гормональна терапія – панацея від захворювання.
Іноді лікарських засобів достатньо, щоб досягти балансу, за якого надлишок естрогену “не підгодовує” ендометріоїдні вогнища. Але, по-перше, після припинення прийому гормональних препаратів усе може повернутися на круги своя. По-друге, така терапія може завуалювати симптоми, але не вирішити проблему повністю. Тому рішення про стратегію лікування щоразу приймається індивідуально: це може бути гормональна терапія, мініінвазивне хірургічне лікування або ж комбінація цих методів.
6. Гістеректомія – радикальне вирішення проблеми.
Радикальне – так, а ось рішення – не завжди. Видалення матки не допоможе, якщо вогнища розташовані поза органом. Гістеректомію розглядають як можливий варіант лише в деяких пацієнток без репродуктивних намірів у разі аденоміозу (ендометріоз м’язів матки), що спричиняє масивні кровотечі. До такої операції вдаються лише в крайніх ситуаціях, якщо не спрацювали інші методи лікування. У переважній більшості випадків хірургія ендометріозу – це дбайлива, малоінвазивна, органозберігальна операція з висічення всіх вогнищ.
7. З приходом клімаксу ендометріоз відступить.
Після згасання репродуктивної функції яєчники і жирова клітковина продовжать продукувати деяку кількість естрогенів. За агресивних форм захворювання їх вистачає як “палива” для ендометріоїдних вогнищ.
Ольга Миколаївна КУЛІШ, акушер-гінеколог, хірург-гінеколог, онкогінеколог
Ендометріоз на сьогоднішній день дуже поширений: з ним стикаються близько 176 млн жінок у світі (для порівняння: на цукровий діабет хворіють 170 млн осіб). Важливо розуміти, що це хронічне захворювання, яке потребує медичного супроводу від моменту встановлення діагнозу до менопаузи і навіть після. У 38% жінок перші симптоми з’являються у віці до 19 років, у 21% – до 15 років, але найчастіше до встановлення діагнозу часом проходить 10-15 років! Ці роки жінки страждають від болю, маткових кровотеч, безпліддя, але не отримують адекватної терапії. Це велика проблема, оскільки патологія прогресує, і деякі пацієнтки приходять до нас з метою оперативного лікування вже в стадії глибокого інфільтративного ендометріозу, з ураженням сусідніх органів і з низьким оваріальним резервом (запасом яйцеклітин). Крім того, якщо раніше ми говорили про те, що ендометріоз – доброякісне захворювання, на сьогодні дослідження підтверджують, що близько 19% епітеліального раку яєчників пов’язані з ендометріозом. Вкрай важливим є своєчасне виявлення захворювання і лікування відповідно до міжнародних клінічних протоколів, заснованих на доказовій медицині, в сертифікованих центрах лікування ендометріозу. Медичний Дім Odrex є саме таким центром.
Юлія Юріївна МІТЮНІНА, акушер-гінеколог
Ендометріоз – одна з поширених причин безпліддя. Захворювання може порушувати якість яйцеклітин або перешкоджати їхньому проходженню. Навіть якщо зачаття стало можливим, у разі деформації матки через аденоміоз імовірний викидень.
Тому своєчасна діагностика надзвичайно важлива. Золотим стандартом є лапароскопія – дослідження, під час якого оптичні інструменти вводять через мініатюрні проколи. У разі, якщо підозри підтверджуються і виявляються вогнища ендометріозу, в рамках тієї ж лапароскопії можна видалити небажані новоутворення, не вдаючись до мініхірургії вдруге. Правильне поєднання хірургії та гормональної терапії відновлює здатність до зачаття і виношування малюка.
Європейська ліга ендометріозу, Фонд досліджень ендометріозу та Асоціація ендометріозу – ці авторитетні міжнародні спільноти підтвердили високу кваліфікацію фахівців Odrex.