УЗД дітям
УЗД або сонографія – провідний метод візуалізації в дитячому віці, який, по-перше, безпечний, по-друге, інформативний. І, по-третє, що дуже важливо при роботі з малюками – швидкий.
Види УЗД для дітей
Ультразвукове дослідження дітей і ультразвукове дослідження дорослих – дві абсолютно різні речі. Спеціалісту, пацієнтами якого є діти, варто володіти знаннями про суто педіатричні патології, розбиратися в тонкощах дитячої психології, знатися на особливостях УЗ-картини органів малечі та розуміти, як протікають хвороби у дітей різного віку.
Дослідження у малюків мають проводитись досвідченими лікарями, оскільки робити зображення та оцінювати їх треба швидко – дитина може втомитись швидше, ніж того очікує лікар.
УЗД дітям раннього віку здебільшого проводять для виявлення пороків та аномалій розвитку, старшим – набутої патології. Але не завжди – як і у всіх правилах, тут є винятки.
Дослідження у дітей першого року життя
- Нейросонографія – це метод діагностики головного мозку у немовлят. Унікальні особливості черепа дітей першого року життя дозволяють оцінити структури мозку, його розвиток та дозрівання, кровотік по судинах, наявність чи відсутність підвищеного внутрішньочерепного тиску.
Це абсолютно безпечно, оскільки апарат не має іонізуючого випромінювання.
Метод допомагає виявляти пошкодження головного мозку, відстежувати динаміку лікування та робити прогнози щодо одужання. Також використовується як скринінгове і профілактичне дослідження у здорових дітей.
- УЗД кульшових суглобів у дітей. Дослідження можливе завдяки хрящовій структурі головки суглобів. Проводиться для діагностики дисплазії кульшового суглобу, коли головка стегнової кістки недостатньо занурена в вертлужну впадину.
Метод дозволяє оцінювати суглоб, його костні та хрящові структури, які не можна оцінити при рентгенографії.
Це дослідження мають проходити всі діти, оскільки клінічно не завжди є можливість запідозрити дисплазію кульшових суглобів.
- УЗД серця дитині. Таке дослідження у дітей першого року має свої особливості, оскільки в нормі, залежно від віку, можуть працювати ті фетальні (плідні) отвори, які не зустрічаються у старшому віці. Ще одна відмінність – камери маленького серця мають дещо інші пропорції.
В перший рік життя ехокардіоскопію необхідно проводити всім малюкам. Таке УЗД для немовлят насамперед використовується для виключення вад розвитку серця, але іноді навіть у таких маленьких дітей трапляються набуті патології.
- УЗД черевної порожнини дитини. Дослідження поєднує огляд печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, селезінки, нирок, наднирників та сечового міхура. Воно спрямоване на виявлення вроджених вад цих органів, а також специфічної патології, яка притаманна саме першому року життя.
Дослідження у підлітків
Пубертат – непростий період в житті кожної людини. Особливості підліткової психології та маніфестація деяких видів патології в період статевого дозрівання роблять УЗД у дитини підліткового віку просто необхідним.
У цьому віці актуальності набувають УЗД статевих органів та щитоподібної залози. І само собою, УЗД органів черевної порожнини, бо раціон підлітків не завжди корисний та збалансований.
Високі навантаження при навчанні часто призводять до головного болю та необхідності робити дитині УЗД дослідження судин голови та шиї. Незважаючи на високу частку набутої патології в цьому віці, скринінг на вроджені вади та аномалії все одно варто проводити.
Як правильно підготувати дитину до УЗД?
- УЗД черевної порожнини
Малюкам старше 3 років за 3 дні до процедури варто дотримуватись легкої дієти: з раціону виключити продукти, які сприяють газоутворенню. Тобто молочку, сирі овочі та фрукти, чорний хліб, газовану воду, бобові, солодощі тощо. А за 6 годин до процедури витримати «голодний період».
Малеча старше року має утриматись від їжі протягом 4 годин. І так само не їсти газоутворюючих продуктів за 3 дні до процедури.
Малюка до року змушувати голодувати не варто, але краще організувати свій розклад так, щоб процедура УЗД була якраз перед наступним годуванням.
- Інші види УЗД органів дитини не вимагають особливої підготовки.
Але найважливіша підготовка полягає в іншому. Батьки повинні пояснити дитині, на що їй чекати: як триватиме процедура, для чого вона потрібна, які відчуття будуть. Дозвольте їй поставити вам питання, які її турбують. Якщо не знаєте відповідь – запропонуйте разом дізнатись у лікаря. Повірте, така розмова – запорука вашого спокою на прийомі у лікаря.
Особливості дослідження
Лікарі Медичного дому дбають про комфорт та безпеку кожної дитини. У спілкуванні з маленьким пацієнтом використовують індивідуальний підхід, враховуючи вік, особливості його темпераменту та настрою.
В Odrex можливе проведення УЗД новонародженим під час сну, під час годування, на руках у мами чи тата. Якщо дитина вередує або переживає, лікарі проводять обстеження маленького пацієнта у формі гри. Для цього в кабінеті вже підготовлені іграшки.
Також ми подбали про комфортну температуру в кабінетах, теплі руки та теплий гель. Тож малечі не доведеться мерзнути, якщо для дослідження необхідно буде оголити якусь частину тіла. І коментуємо процес – по-перше, це пізнавально для дитини, а по-друге, дає їй відчуття контролю над ситуацією, а відтак і відчуття спокою.