Імунітет від захворювань можна отримати активним або пасивним способами:
- Активна імунізація — це власне введення вакцини і тим самим стимуляція організму до первинної відповіді на збудник захворювання. При повторному контакті зі збудником це захищає людину від розвитку захворювання — в ідеалі, на все життя.
- Пасивна імунізація — безпосереднє введення антитіл. Короткочасний захист людям, які зазнали або будуть піддаватися впливу певного патогену, і зазвичай використовується пацієнтами з ослабленим імунітетом, які не здатні виробити ефективну імунну відповідь за допомогою активної імунізації.
От і все, що може насправді «зміцнити» імунітет.
Оглянемо вакцинацію для здорових дорослих.
Вакцинація проти COVID-19
Перше захворювання, вакцинація від якого рекомендована всім віковим категоріям. Дво- або трисерійне введення вакцини з наступним веденням бустеру (вводять принаймні через півроку після завершення будь-якої первинної серії).
Вакцинація проти грипу
Інактивована вакцина від грипу або рекомбінантна вакцина показа всім віковим категоріям — одна доза вакцини щорічно. Для вікової категорії 18 – 50 років також рекомендована жива вакцина проти грипу – одна доза щорічно.
Вакцинація проти правця, дифтерії
Ревакцинація кожні 10 років після останнього введення АДС-м. Тобто, якщо в дитячому віці остання ревакцинація була в 16 років (як за календарем), то наступного разу треба щепитись в 26. А якщо раніше ви не отримували серію вакцинації від правця, дифтерії та коклюшу, схема наступна: I доза АДС-м, потім, через 4 тижні, II доза та III доза — через 6-12 місяців.
Вакцинація проти кору, паротиту та краснухи
Якщо раніше не вакцинувались, рекомендовано введення однієї дози вакцини для людей не старше 65 років. Перевірити, чи є у вас імунітет від кору, можна за аналізом крові.
Вакцинація проти вітряної віспи
Якщо відсутній імунітет — дві дози вакцини з інтервалом від 4 до 8 тижнів.
Щеплення від вірусу папіломи людини
Вакцинація проти ВПЛ, так звана «вакцина від раку» рекомендована всім до 26 років. Але на основі останніх клінічних досліджень рекомендовано вакцинуватись і дорослим від 27 до 45 років – трьохдозовою схемою.
- З 15 років рекомендовано три дози вакцини: I доза, II доза через 2 місяці від першої, III доза через 5 місяців від першої дози.
- Від 9 до 14 років застосовується вакцинація двохдозовою схемою. Другу дозу необхідно вводити між 5 та 13 місяцями після введення першої дози. У разі, якщо друга доза вакцини була введена раніше, ніж через 5 місяців після першої дози, завжди повинна вводитися третя доза.
Пневмококова вакцинація
Планова вакцинація однією дозою рекомендована всім дорослим віком від 65 та декому від 19 до 64 (з певними основними захворюваннями або іншими факторами ризику: особи, які страждають на хронічні захворювання легень, нирок, серцево-судинної системи, цукровий діабет та інші патології; люди з порушеннями імунітету – особи із ВІЛ, туберкульозом, онкохворі).
Щеплення від гепатиту А
Захисту від гепатиту А потребують дорослі, які відповідають одному з критеріїв:
- проживання у регіоні з ендемією гепатиту А,
- наявність хронічних захворювань печінки,
- наявність ВІЛ,
- вагітність,
- тісний особистий контакт з хворим на гепатит А.
В такому разі схема щеплення наступна: двохдозова серія HepA Havrix з інтервалом від півроку до року або три дози HepA-HepB Twinrix через з інтервалами в місяць та півроку.
Щеплення від гепатиту В
Всім дорослим до 65 років рекомендовано вакцинуватись від гепатиту В, якщо раніше ви не були щеплені трьохдозовою схемою щеплення з інтервалами в місяць та півроку. А більшість з дорослих, народжених до 2000 року — не була вакцинована.
Менінгококова вакцинація
Про вакцинацію (однією дозою) варто замислитись тим, хто має один з критеріїв, які підвищують ризик розвитку менінгококової інфекції:
- ВІЛ-інфекція,
- аспленія (відсутність селезінки),
- робота в мікробіологічній лабораторії,
- призов на військову службу,
- подорож до ендемічних регіонів або проживання в них,
- знаходження в зоні спалаху інфекції.
Записатись на консультацію Еліни Олександрівни можна через форму на сайті, за допомогою мобільного додатку або у операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30. Також з Еліною Гонтаренко можна укласти декларацію дорослим у Медичному домі на Розкидайлівській.
Залишити заявку на укладання декларації можна за посиланням.