Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Кушінгоїдне ожиріння

Кушінгоїдне ожиріння – надмірне відкладення жиру в районі тулуба, обличчя та шиї. При цьому руки і ноги людини стають непропорційно витонченими, шкіра кінцівок набуває червоного відтінку, іноді навіть фіолетового забарвлення, тріскається, стає стягнутою.

Ожиріння – не час засмучуватися, а привід для власного перетворення

Що робити, якщо вам важко долати пішки навіть невеликі дистанції, якщо все насилу ви справляєтеся з побутовими обов’язками та професійними завданнями? Якщо життя не приносить колишнього задоволення? Час повернути радість кожному вашому дню.

факт. На всесвітньому рівні ожиріння набуло форми епідемії: щороку 2,6 мільйона людей помирає внаслідок ожиріння.

Причиною кушінгоїдного ожиріння найчастіше є утворення пухлин у надниркових залозах і головному мозку, що супроводжується надлишком гормону кортизолу. А це провокує:

  • формування діабету 2-го типу;
  • збільшення ризику інсульту та захворювань серцево-судинної системи (організм працює буквально “на знос”);
  • остеопороз (організмом погано засвоюються кальцій та колаген, відповідно, кістки – більш крихкі).

факт. Кушінгоїдне ожиріння називають ще “павучим” по візуальних асоціаціях з ним.

Що спричиняє зростання вмісту кортизолу (гіперкортицизм)?

  • Регулярні стресові ситуації (у кортизолі зосереджено запаси енергії, що витрачаються на боротьбу з нервовою напругою).
  • Надмірне споживання кофеїну та часте голодування.
  • Іноді головним фактором розвитку захворювання є передозування препаратами глюкокортикостероїдами – ліками, які мають протишокову, антитоксичну, протизапальну, імунодепресивну та антиалергенну дію.

факт. Як свідчить ВООЗ, щонайменше півгодини спортивних вправ на день – вже крок до запобігання раку товстої кишки, молочної залози, серцево-судинних захворювань та цукрового діабету.

Симптоми синдрому Кушинга крім жирових відкладень:

  • вугровий висип;
  • розтяжки на шкірі;
  • зниження кісткової густини;
  • високий артеріальний тиск;
  • гематоми по всьому тілу;
  • збільшується схильність до цукрового діабету та гіпертонії;
  • депресія та відсутність сну;
  • порушення роботи кишківника;
  • дратівливість;
  • надмірне потовиділення, що може призвести до втрати життєво важливих солей та мінералів разом із потом.

факт. Традиційно формула ожиріння розраховується за співвідношенням кола талії та кола стегон. Наявність ожиріння за такої пропорції визначає показник більше одиниці у чоловіків і більше 0,89 – у жінок.

Маса тіла має відповідати зростанню людини. Нормальний індекс маси тіла коливається від 18,5 до 24,99 кг/м².

Діагностика хвороби.

Ряд діагностичних обстежень поєднує аналізи на гормони щитовидної залози та надниркових залоз, а також аналізи на схильність до цукрового діабету (щоб виключити інсуліному).

Якщо ендокринолог вважає за потрібне призначити проведення операції, то пацієнту знадобиться також пройти:

  • спірографію (перевірка дихальної функції – можливостей надходження повітря у легені);
  • ендоскопію – вивчення травної системи за допомогою спеціальних оптичних приладів ендоскопів (якщо ж на слизовій оболонці – виразки, то проведення операції ставиться під питання);
  • УЗД серця;
  • рентгенографія шлунка із введенням контрастної речовини барію за індивідуальними показаннями;
  • рентгенографія органів грудної клітки (при пневмонії та туберкульозі операція не дозволена).

факт. 30-60% жінок репродуктивного віку мають надмірну масу тіла (це одна з причин безплідності та втрати дитини при вагітності), а у 25-27% діагностується ожиріння. За прогнозами ВООЗ, до 2025 року у половини всього жіночого населення спостерігатиметься ожиріння.

Лікування синдрому Кушинга

Якщо в організмі людини не виявлено пухлину, але спостерігається надлишок гормону кортизолу, ендокринолог призначає симптоматичну консервативну терапію – курс медикаментозного лікування, який включає препарати, що впливають на ліпідний та вуглеводний обміни; нормалізують тиск; а також вітаміни. Обов’язково також дотримуватись розміреного, але неодмінного рівня фізичного навантаження – не менше години прогулянок пішою ходою щодня; плавання; велотренажери. Крім того, для підтримки людини в тонусі хворому випишуть дієту №8 (облік надходження калорій, обмеження хлориду натрію і страв, що викликають апетит, збільшення волокнистої їжі; тільки відварені, запечені та тушковані продукти).

У разі, коли підтверджено наявність пухлинного ураження надниркових залоз, тоді ендокринолог скоординує пацієнта з хірургом, а той, у свою чергу, направить на операцію. Оперативне втручання є відкрите або лапароскопічне (малоінвазивне, через проколи) висічення пухлини, що продукує зайву кількість гормонів.

Питання – відповідь:

Якими є найпоширеніші фактори ризику при підвищеному індексі маси тіла?

Ожиріння загрожує такими захворюваннями, як:

  • цукровий діабет;
  • дегенеративні захворювання суглобів;
  • серцево-судинні порушення (переважно – інсульт);
  • рак ендометрію (слизової тіла матки), передміхурової залози, жовчного міхура, товстої кишки, нирки.

Яка дієта доречна при кушінгоїдному типі ожиріння?

При кушингоїдному ожирінні треба не тільки обмежити споживання жирів або замінити насичені жири ненасиченими, але і збільшити в раціоні обсяги бобових, горіхів, фруктів, продуктів з цільного зерна, скоротити кількість поглинаються цукру і солі. У 44% випадків від загальної цифри хворих на діабет захворювання спровоковано саме ожирінням, аналогічно рак може бути викликаний ожирінням у 7-40% випадках, у 23% – призводить до ішемічної хвороби серця.

Чи є певні рівні фізичної активності, рекомендовані ВООЗ?

Так, існує градуйована за віком шкала рівнів фізичної активності, що рекомендуються Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Для людей від 18 до 64-х років розроблена спеціальна програма з метою підтримки кістково-м’язової та серцево-легеневої систем. Суть програми – це приділяти мінімум дві з половиною години на тиждень аеробіці (з навантаженням середньої інтенсивності) або не менше 1 години 15 хв. щотижня – аеробіці високої інтенсивності. Одне заняття аеробікою повинно займати щонайменше 10 хвилин.

Також слід 2 дні на тиждень звертатись до силових вправ з активізацією основних груп м’язів. Ті, хто займаються спортом регулярно, менше ризикують зламати шийку стегна і хребці, а також мають набагато нижчі показники смертності в результаті інсульту, ішемії, високого кров’яного тиску, діабету, раку молочної залози або товстої кишки.

Відгуки